رشت رویایی- رییس کمیته فرهنگی و هنری اولین کنگره ملی شهدای گیلان با بیان اینکه ما می‌خواهیم از این کنگره آبرو بگیریم، گفت: تکریم شهدا تکریم مفهومی پایدار است که امیدوارم این تلاش به تزکیه درونی ما بیانجامد.

به گزارش ایسنا، فیروز فاضلی در نشست هماهنگی نمایشگاه فرهنگی اولین کنگره ملی هشت هزار شهید استان گیلان، با تسلیت سالروز شهادت امام هادی (ع)، گفت: در ابتدا یادی می‌کنیم از رهبر و معمار کبیر فرهنگی قرن که انقلابی فرهنگی را پی افکندند.

وی با تاکید بر اینکه ما می‌خواهیم از این کنگره آبرو بگیریم، اظهار کرد: چنین کنگره‌هایی که پس از سال‌ها نوبت به گیلان رسیده است، فرصت بسیار مغتنمی است که بتوانیم این فرهنگ را تداوم ببخشیم.

رییس کمیته فرهنگی و هنری اولین کنگره ملی هشت هزار شهید استان گیلان با بیان اینکه فرهنگ با چند چیز تداوم می‌یابد، تصریح کرد: ابتدا مقوله «نیاز» است، که این کنگره می‌تواند نیازی درونی در جامعه ایجاد کند و دوم «تکرار معنادار» است که هر چیزی برای تبدیل شدن به فرهنگ باید این تکرار معنادار را داشته باشد.

فاضلی با اشاره به برگزاری بیش از ٢٠ جلسه در کمیته مذکور، تصریح کرد: این جلسه برای تشریح نحوه واسپاری غرفه‌های نمایشگاه فرهنگی کنگره به سازمان‌ها و نهادها در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه برای شهدا هر اندازه کار کنیم باز کم است، ابراز کرد: وقتی در آمار به عنوان چهارمین استان از نظر تعداد شهید معرفی می‌شویم، باید نمود آن نیز در نمایشگاه فرهنگی به خوبی دیده شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان یادآور شد: این نمایشگاه با همان عنوان «از خاتم تا منجی» که از ابتدای شکل گیری کمیته پیشنهاد دادمی و در ۴٠ غرفه برگزار می‌شود.

فاضلی بیان کرد: عدد ۴٠ عددی مقدس است چرا که ۴٠ روز ریاضت باعث رسیدن به مراتبی از جمله تزکیه می‌شود و از آنجایی که تکریم شهدا در اصل تکریم مفهومی پایدار است، امیدوارم این تلاش به تزکیه درونی ما بیانجامد.

این مسئول فرهنگی با بیان اینکه برپایی این کنگره آبروی استان گیلان است، تاکید کرد: باید دقت داشته باشیم تا بخش نمایشگاه فرهنگی و بخش‌های جنبی آن به نیکوترین وجه ممکن انجام شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه فرهنگ، عاملیتی دارد به نام انسان که در اینجا شهید است و کلیتی دارد که در اینجا شهادت و دفاع مقدس است، عنوان کرد: تنوع در فرهنگ حرف اول را می زند و بر همین اساس غرفه‌ها را به نهادهای مختلف داده‌ایم تا با موضوعاتی که برای هر غرفه در نظر گرفته‌ایم، ارائه محتوا نمایند.

فاضلی با بیان اینکه هنر یعنی آشنایی زدایی، افزود: بهتر است در کارهایمان نوعی آشنایی زدایی داشته باشیم تا جذب مخاطب بیشتری داشته باشیم، به خصوص در جامعه هدف ما که قشر جوان است.

رییس کمیته فرهنگی و هنری اولین کنگره ملی شهدای گیلان ادامه داد: ایران اسلامی در تمام جهان، به امنیتش مشهور است و این حاصل رشادت‌های جوانان ما در دوران دفاع مقدس است.

وی با بیان اینکه در کار فرهنگی، اصل بر این است که کار انجام شود، تصریح کرد: هیچ کس با کار فرهنگی نمی‌خواهد خود را مشهور کند، چرا که هر که در این جامعه بخواهد کار فرهنگی کند باید صفت ایثارگری را به او داد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در پایان با اشاره به کمبود فضا و تعداد غرفه‌های نمایشگاه، افزود: هنر در محدودیت ایجاد می‌شود و اگر بتوانیم همه طرح‌ها و ایده‌های خود را در این تنگنا ارائه دهیم، کار هنرمندانه کرده‌ایم؛ که با همدلی موجود، حتماً خروجی خوبی خواهیم داشت.