[su_frame align=”center”]فاطمه شیرزاد[/su_frame]

رشت رویایی- شورای چهارم با تمام فراز و فرودهایش به پایان رسید و حالا چشمان بسیاری از شهروندان به شورای پنجم دوخته شده که به زودی کار خود را آغاز خواهند کرد؛ شورایی که تنها پنج عضو از ۱۵ شوای قبلی را همراه خود می‌بیند و این موضوع نشان می‌دهد که عملکرد تعدادی زیادی از اعضای شورای چهارم از نظر شهروندان آنچنان مطلوب نبود که بتوانند رای اعتماد مجدد بگیرند. اما یکی از نکات جالب توجه در این بین، حضور دو زن در شورای چهارم و تقلیل آن به یک عضو زن در شورای پنجم است.
زنان گیلانی همیشه در طول تاریخ حضور پررنگی در عرصه‌های اجتماعی و حتی سیاسی داشته‌اند. طی سال‌های اخیر نیز شوراها باعث شدند زنان بار دیگر پا به میدان بگذارند و فعالیت اجتماعی آنها پررنگ‌تر از گذشته شود. در این بین حضور زنان رشتی در عرصه مدیریت شهری طی سال‌های اخیر و در دوره چهارم شورا بیش از گذشته شد. شورای چهارم در ترکیب خود حضور دو زن را کنار خود می‌دید که فرانک پیشگر با ۱۵ هزار رای و فاطمه شیرزاد با ۸ هزار و پانصد رای توانستند به شورای چهارم راه یابند. اما پیشگر از شورای پنجم جا ماند تا فاطمه شیرزاد اینبار با ۱۶ هزار رای به تنها بانوی عضو شورای پنجم تبدیل شود.
مقایسه ساده آرای شیرزاد در پنجمین دوره انتخابات شوراها با دوره قبلی نشان از رضایت نسبی شهروندان از عملکرد این عضو شورا دارد. شیرزاد توانست آرای خود را نسبت به دور پیش به دو برابر افزایش دهد در انتخاباتی که بسیاری از مردان مدعی شورای چهارم از راهیابی به دور بعد بازماندند. رای اعتماد دوباره مردم به تنها عضو زن شورا نشان می‌دهد که شهروندان رشتی از عملکرد شیرزاد ناراضی نبودند؛ رضایتی که رد آن را باید در رفتار سیاسی و بلوغ سیاسی شیرزاد پی گرفت.
فاطمه شیرزاد عضو مستقل شورای چهارم بود که تمایلات جناحی و سلایق سیاسی او نقش زیادی در تصمیم‌گیری‌های مهم عرصه مدیریت شهری نداشت. به عبارت دیگر او اجازه نداد که فرآیند توسعه شهر فدای منافع سلایق سیاسی شود. این نکته یکی از نکات بارز در عملکرد فاطمه شیرزاد است که تاثیر آن در روند توسعه شهر رشت در میان هیاهوی بالای شورای چهارم غیر قابل انکار است.
از سوی دیگر شیرزاد بخش زیادی از تمرکز و انرژی خود را به احقاق حقوق کارگران اختصاص داد؛ بی آنکه بخواهد این مسئله را اهرم فشاری بالای سر شهردار یا مدیران شهرداری قرار دهد.
او در چهارسال گذشته نشان داد که اهل حاشیه نیست و با پرهیز از جنجال‌، بیشترین حضور فعال را در متن شورا داشت و نسبت به مسائل مختلفی از جمله دفاع از وضعیت‌ آتش نشانان، حقوق‌های معوقه کارگران، حوزه سلامت، زنان و غیره بسیار نقش آفرین بود.
بسیاری معتقدند که شیرزاد با عملکرد خود در چهارسال گذشته توانست از جایگاه و نقش موثر بانوان در عرصه‌های اجتماعی دفاع کند و نظرات مخالف نسبت به حضور بانوان در عرصه‌های مدیریت شهری و نهادهای تصمیم‌سازی را جلب کند. حال باید منتظر نشست و دید شیرزاد شورای چهارم با تجربیاتی که در چهارسال گذشته کسب کرد چقدر می‌تواند در شورای پنجم تاثیرگذار باشد.