رشت رویایی، آمنه فتوحی- عصر یکشنبه ۵ اردیبهشت ودر آستانه روز شورا، صد و سی و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت در حالی به ریاست رفیعی برگزار شد که دستور اصلی این جلسه به بحث افزایش ۳۰ درصدی نرخ کرایه تاکسی‌های رشت که با مخالفت فرماندار مواجه شده بود برمی‌گشت.

[su_frame align=”center”]گزارش تصویری اولین جلسه شورای شهر رشت در سال جدید[/su_frame]

نرخ جدید کرایه تاکسی‌های رشت در جلسه دو هفته پیش شورا به تصویب رسیده بود که فرماندار رشت این افزایش را مغایر با دستورالعمل معاون اول رئیس جمهور در کارگروه تخصصی ستاد تنظیم بازار دانسته بود که نرخ حمل و نقل شهری نمی‌تواند بیش از ۶ درصد افزایش پیدا کند.

مهدوی تائید مصوبه افزایش کرایه‌های تاکسی را مشروط و موقت دانست و نامه ارسالی فرمانداری به شورای شهر رشت در خصوص بازگشت به نرخ قبلی و عدم افزایش کرایه تاکسی‌های درون‌شهری را لازم‌الاجرا اعلام کرد.

در این خصوص رییس شورای اسلامی شهر رشت با بیان اینکه ما چیزی به اسم مشروط در پذیرش مصوبه نداریم گفت: فرمانداری در خصوص مصوبه نرخ جدید کرایه تاکسی‌ها و هر مصوبه‌ای که جهت تأیید به آن ارائه می‌شود فقط می‌تواند آری یا نه بگویید و چیزی به نام مشروط در قانون وجود ندارد.

رفیعی نوده افزود: اگر فرمانداری با این مصوبه مخالف است باید آن را به شورای حل اختلاف ارجاع دهد چون شورا نمی‌تواند چیزی را که خود تصویب کرده و فرمانداری با آن موافقت کرده را لغو کند.

در این جلسه همچنین لایحه دو فوریتی شهرداری رشت در مورد تمدید قرارداد و ترک تشریفات بهره‌برداری از ۵ جایگاه سیان جی در نخودچر، تازه آباد، دولت آباد، لاکان و گیل مورد بررسی قرا گرفت که فقط یک فوریت آن به تصویب رسید و لایحه برای بررسی بیشتر به کمیسیون تخصصی ارجاع داده شد.

دیگر لایحه‌ای که مورد بررسی قرار گرفت لایحه دو فوریتی کمک مالی به باشگاه داماش بود که این لایحه نیز به سرنوشت لایحه اول دچار شد و فقط یک فوریت آن تصویب شد.

در پی رد دو فوریت کمک مالی به باشگاه داماش اسماعیل حاجی پور یکی از اعضای شورا با بیان اینکه داماش در حال سقوط است و نیاز به کمک مالی دارد، گفت: ما نمی‌توانیم نسبت به موضوع بی‌تفاوت باشیم، هر چند این کمک به نوعی نوشدارو بعد از مرگ سهراب است.

او با اشاره به این که جوانان شهر با برد سپیدرود و داماش تا یک هفته شاد می‌شوند افزود: اگر بخواهیم برای باشگاه کاری کنیم باید باشگاه را بخریم. هرچند که استانداری گیلان هم دو جلسه در این مورد برگزار کرد، اما تاکنون نتیجه‌ای نداشته است، این تیم نفس‌های آخر را می‌کشد و اگر داماش را رها کنیم، به دسته دوم سقوط می‌کند.

عباس صابر هم با انتقاد از مدیریت باشگاه داماش که کار را به جایی رساند که داماش برای دو یا سه امتیاز گرفتار می‌شود گفت: قبلاً به این تیم کمک می‌شد تا در لیگ برتر بماند اما تیم سقوط کرد. ما دوست نداریم داماش به دسته پایین‌تر سقوط کند و باید هر چه سریعتر کمک را به این تیم برسانیم.

کمک به هیات ورزش‌های ناشنوایان استان گیلان لایحه دیگری با رنگ و بوی ورزشی بود که در صحن شورا به بحث گذاشته شد و اعضا با توجه به موافقت کمیسیون فرهنگی با این لایحه تنها خواستار ارائه مجدد آن با تاریخ جدید بودند چون که لایحه مربوط به سال ۹۴ بود.

آخرین لایحه‌ای که در صد و سی و هشتمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت به شور گذاشته شد، لایحه دو فوریتی بازگشایی شهربازی رشت بود.

متین عاشوری رییس دفتر سرمایه‌گذاری شهرداری رشت که جهت توضیح درباره این لایحه در جلسه حضور داشت در این خصوص گفت: دو نوبت فراخوان برای جذب سرمایه‌گذار انجام شد اما پیشنهادی به دست شهرداری نرسید حال اگر بخواهیم در شورای چهارم به بهره‌برداری مجدد از شهربازی برسیم باید موضوع به صورت دو فوریتی بررسی شود.

دو فوریت این لایحه با مخالفت عباس صابر مواجه شد که با بیان اینکه پروژه شهربازی، پروژه‌ای بزرگ و تاثیرگذار است و باید به صورت یک فوریتی ابتدا در کمیسیون مطرح شود گفت: بهتر بود که در زمستان کاری در این خصوص می‌کردیم تا اکنون به جایی می‌رسیدم اما اگر این پروژه از حالا شروع شود تا دو سال بعد به سرانجام نمی‌رسد. آنچه شهرداری رشت به مزایده گذاشته از ابتدا اشتباه بود چون سرمایه‌گذار با سود صفر شروع به کار نمی‌کند.

فاطمه شیرزاد در بیان موافقت خود با این لایحه گفت: شهربازی سه سال است که تعطیل شده و با توجه به اینکه کمبود فضای رفاهی و تفریحی داریم و این موضوع در جلسه سرمایه‌گذاری بررسی شده بهتر است شورا با آن موافقت کند.

با وجود سخنان شیرزاد، دو فوریت این لایحه هم مورد موافقت قرار نگرفت تا جلسه صد و سی و هشتم جلسه‌ای خوش‌یمن برای لوایح دو فوریتی شهرداری نباشد.