محکومیت حبس برای کشاورزان متخلف

آتش علفزار

رشت رویایی- مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از برخورد قضایی با آلوده سازان هوا در استان خبر داد.

به گزارش روز چهارشنبه روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان، قربانعلی محمدپور گفت: ۶۶ نفر از کشاورزانی که با سوزاندن ضایعات حاصل از برداشت برنج باعث آلودگی هوا شده بودند از سوی ادارات حفاظت محیط زیست شهرستان‌ها به مراجع قضایی معرفی شدند.

او افزود: با آغاز فصل برداشت محصول از شالیزارهای استان گیلان و علیرغم اطلاع رسانی مناسب درباره عدم سوزاندن ضایعات حاصل از برداشت، متاسفانه برخی کشاورزان اقدام به سوزاندن این ضایعات نموده و اسباب آلودگی هوا را فراهم می‌کنند.

مدیر کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: این اداره کل قبل از فصل برداشت برنج با برگزاری آموزش‌های محیط زیستی برای دهیاران و کشاورزان و اطلاع‌رسانی مناسب از طرق مختلف از جمله توزیع بروشور و پوسترهای هشداردهنده در بین آنان مبنی بر عدم آتش زدن کاه و کلش و تبیین مضرات آن برای سلامتی افراد جامعه و همچنین تشکیل کارگروه پسماند در استان و شهرستان‌ها جهت هم افزایی بین دستگاه‌های اجرایی، اقدامات لازم و پیشگیرانه را در دستور کار خود قرار داد.

محمدپور اضافه کرد: علیرغم این اقدامات که باعث کاهش این تخلف نسبت به سال‌های گذشته شده، متاسفانه برخی از کشاورزان نسبت به قوانین زیست‌محیطی بی‌توجهی نموده و اقدام به آتش زدن کاه و کلش می‌نمایند.

او همچنین گفت: از ابتدای برداشت محصول در سال جاری تا کنون تعداد ۶۶ نفر از این متخلفین به جرم آلوده کردن هوا برابر ماده ۲۲ و ۲۴ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده ۹ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست به مراجع قضایی معرفی شده‌اند.

مطابق قانون و بر اساس ماده ۲۲ و ۲۴ قانون نحوه جلوگیری از آلودگی هوا و ماده ۹ قانون حفاظت و بهسازی محیط زیست هر نوع انتشار و پخش مواد آلاینده هوا به محیط ممنوع می‌باشد و با استناد به ماده ۶۸۸ قانون مجازات اسلامی، متخلفین تا یک سال حبس محکوم می‌شوند.

سالانه یک میلیون و یک‌صد هزار تن شلتوک از اراضی شالیزاری گیلان برداشت و ۷۰۰ هزار تن برنج سفید از آن استحصال می‌شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz