رشت رویایی- سخنگوی دولت گفت: مجلس با روش پرداخت یارانه‌های غیر نقدی و نقدی آنطور که دولت می‌خواست موافقت نکرد، در عین حال دست دولت را باز گذاشت.

محمّدباقر نوبخت سخنگوی دولت امروز(سه‌شنبه ۸ اسفند) در نشست خبری خود با اشاره به تصویب لایحه بودجه سال ۹۷ در مجلس شورای اسلامی مطرح کرد: در این لایحه، بودجه ۳۴۰ دستگاه را بر اساس قیمت تمام شده محاسبه کردیم.

او با بیان اینکه بودجه استان‌ها را تقویت کردیم و بخش مهمی از اختیارات ملّی را به استان‌ها واگذار کردیم اضافه کرد: در بودجه ۹۷ ردیف های غیر شفاف را حذف کردیم و در این اصلاح ساختاری، اهداف مورد تأکید و اولویت های برنامه ششم را در تبصره ۴ مشخص کردیم.

سخنگوی دولت ادامه داد: به دلیل ناکافی بودن منابع عمومی، با اجازه رهبری ۱۴۳۰۰ میلیارد تومان را برای اهداف اولویت دار اختصاص دادیم.

چه کسانی سال ۹۷ یارانه می‌گیرند؟

او با بیان اینکه ما سیاست کاهش فقر مطلق همراه با اصلاح پرداخت یارانه‌ها را در بودجه منعکس کردیم مطرح کرد: اما مجلس با روش پرداخت یارانه‌های غیر نقدی و نقدی آنطور که دولت می‌خواست موافقت نکرد، در عین حال، دست دولت را باز گذاشت.

نوبخت اضافه کرد: سال آینده همه یارانه دریافت خواهند کرد به جز کسانی که محرز است که نیازمند دریافت یارانه نیستند.

او با بیان اینکه برای اجرای ۱۲ برنامه اشتغال‌زایی و ایجاد حدود ۱ میلیون و ۳۳ هزار شغل مشکلی نخواهیم داشت گفت: در طرح نوسازی ناوگان شهری و بار و مسافر، ۲۵ هزار شغل ایجاد کنیم.

نوبخت ادامه داد: در کنار آن می‌توانیم رفع آلودگی هوا و کاهش مصرف حامل‌های انرژی را شاهد باشیم.

او اضافه کرد: برای مشارکت طرح های نیمه تمام با بخش خصوصی ۱۲۶ هزار میلیارد تومان در بودجه سال آینده خواهیم داشت.

سخنگوی دولت، سیاست های اقتصاد مقاومتی برای دستیابی به رشد اقتصادی را مستمر و شتابنده ارزیابی کرد و گفت: توانستیم رشد تورم را به ۸ و سه دهم برسانیم.

نوبخت با بیان اینکه جلوی رشد فزاینده گرانی را گرفتیم مطرح کرد: اعلام تورم ماهانه و اعلام اشتغال سه ماهه است.

آمار بیکاران در کشور

سخنگوی دولت تعداد بیکاران کشور را ۳ میلیون و دویست هزار نفر اعلام کرد و اضافه کرد: در پاییز ۹۶ نسبت به زمان مشابه سال قبل، ۹۷۱ هزار و ۶۸۰ نفر جویای کار بودند که از این تعداد ۹۵۷ هزار و ۷۵۱ نفر شغل پیدا کردند. ۱۳ هزار و ۹۲۸ نفر شغل پیدا نکردند و به بیکاران اضافه شدند.

او ادامه داد: نرخ بیکاری در پاییز امسال ۱۱/۹ و در پاییز سال گذشته ۱۲/۳ بوده است.

نوبخت مطرح کرد: امسال در ۹ ماه، ۸۳۶ هزار نفر به طور متوسط جویای کار بودند که از این تعداد ۸۱۸ هزار نفر شغل پیدا کردند و نرخ بیکاری متوسط ۱۲ ممیز ۱ درصد است.

زمان واریز یارانه و حقوق ها

او با بیان اینکه بدون کسری نسبت به لایحه بودجه، تا پایان سال حقوق و دستمزدها پرداخت می‌شود اضافه کرد: سعی می‌کنیم تا ۱۵ اسفند حقوق ها را پرداخت کنیم.

نوبخت ادامه داد: یارانه‌ها را در ۲۶ اسفند پرداخت می‌کنیم و یارانه مراکز بهزیستی هم پرداخت می‌شود.

نوبخت با بیان اینکه در دولت یازدهم رییس جمهور به همه استان‌ها سفر کرد مطرح کرد: در اسفند ۹۲ و در جریان سفر به استان هرمزگان طرح‌هایی با ارزش ۳۲۶ میلیارد مصوب شد. ۱۲۰۰ میلیارد تومان به این طرح ها کمک خواهد شد که فردا آقای روحانی آن را اعلام خواهد کرد.

همسان سازی حقوق بازنشستگان به کجا رسید؟

سخنگوی دولت گفت: اعتبارات مربوط به حق‌التدریسی‌های آموزش و پرورش را تا قبل از انتهای سال پرداخت می‌کنیم.

نوبخت ادامه داد: در سال آینده مثل امسال ۳۴۰۰ میلیارد برای همسان‌سازی حقوق بازنشستگان در نظر گرفتیم و منظور کردیم در بازه ۵ ساله، همطرازی را انجام دهیم.