مایلی‌کهن: در رشت شهرداری وجود دارد که به آن شهر به خوبی توجه می‌کند

محمد مایلی‌کهن

رشت رویایی- در این روزهای تعطیلی فوتبال که پر است از اخبار عجیب‌وغریب، محمد مایلی‌کهن بهترین فرد برای بیان نظراتش است تا مثل همیشه حرف‌هایش را بدون مصلحت‌اندیشی بگوید و در مورد خیلی از مسائل که برخی از کارشناسان ترجیح می‌دهند اظهارنظر نکنند، صحبت کند.

البته مایلی‌کهن که چند ماهی است در انزلی به سر می‌برد ابتدا در مورد شرایط زیست‌محیطی این شهر مسایلی را بیان کرد که می‌تواند برای فعالان محیط زیست و حتی مسئولان شهری انزلی قابل توجه باشد.

چند ماهی است در تهران حضور ندارید؟
بله، سه ماه است که در انزلی هستم و یک ویلا در این شهر می‌سازم. این شهر زادگاهم است پدر و مادر خدابیامرزم در این شهر زندگی کرده‌اند و تمام اقوام من در این شهر هستند. با این حال در انزلی چیزهایی را می‌بینم که برای آینده این شهر خطرناک است. پیشرفت این شهر نسبت به شهرهای دیگر بسیار جزئی است. من سال ۱۳۷۶ به برزیل برای کلاس مربیگری رفته بودم. این کشور ۷ هزار و ۵۰۰ کیلومتر ساحل دارد. نوع ماسه‌ای که در این ساحل وجود دارد مثل شکر است و ماسه‌ها شفاف و تمیز هستند. ساخت و ساز زیادی در ساحل نمی‌بینید و بیشتر ساحل و اقیانوس را نظاره می‌کنید. ساحل‌های برزیل پر است از زمین فوتبال ساحلی، والیبال ساحلی و هندبال ساحلی و جاده سلامتی و پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری در آن است اما در انزلی که ۶-۷ کیلومتر بیشتر ساحل ندارد ساخت و سازها با مصالح بی‌کیفیت انجام شده. پلاژها با تیرهای چوبی و شیروانی‌های کج و معوج است. ساحل با سیم خاردار و چوب تکه تکه شده است در حالی که ساحل یک محل عمومی است. متاسفانه فاضلاب شهری هم مستقیماً وارد مرداب انزلی می‌شود و هیچ کس به این مسائل توجه شایسته‌ای ندارد. نمی‌خواهم بگویم مسئولان بی‌توجه هستند اما انزلی نیازمند یک اتاق فکر است. اینکه به مرداب انزلی رسیدگی شود در ورودی شهر چشم‌انداز زیبایی ببینیم. در انزلی حتی یک میدانی که قابل توجه باشد و چشم‌نواز دیده نمی‌شود. بعد از ۱۲ سال پل انزلی دوطرفه شده اما بعد از طی کردن مسافتی دوباره این جاده قطع می‌شود و شاهد ترافیک هستیم. در رشت شهرداری وجود دارد که به آن شهر به خوبی توجه می‌کند. به نظرم مسئولان انزلی حتی باید تهران را الگوی خود قرار بدهند. تهران با جمعیت زیادی که دارد پارک‌ها و فضاهای سبز خوبی در آن ساخته شده. این مسائلی که گفتم هم مربوط به آینده انزلی است و هم به مسائل زیست‌محیطی و آبزیان ارتباط مستقیم دارد که باید به آنها توجه شود.

با خرید امتیاز تیم نفت توسط ملوان موافقید؟
من در کل مخالف خرید و فروش تیم‌ها هستم اما اینکه با فروش امتیاز تیم نفت به ملوان نگاه خاصی شود و موضع‌گیری در مورد این تیم انجام شود مخالفم زیرا خرید و فروش امتیاز تیم‌ها مسبوق به سابقه در فوتبال ما بوده است. مگر فولاد نوین امتیازش را به استقلال اهواز نفروخت. مگر سپاهان نوین امتیاز خود را به فولاد خوزستان واگذار نکرد پس چرا اکنون که ملوان امتیاز تیم تهران را خریده این همه شلوغ‌بازی می‌شود؟

می‌گویند امتیاز استان تهران را به استان دیگر نباید فروخت؟
مگر سپاهان نوین سهمیه استان اصفهان نبود، پس چرا سر از خوزستان درآورد؟! پس چرا اکنون در مورد ملوان چنین موضع‌گیری می‌شود مگر همین پاس در تهران به لیگ پایین‌تر در بعد از انقلاب سقوط نکرد چرا می‌گویند چون پاس به همدان رفته سقوط کرده است یا راه‌آهن در تهران از لیگ برتر سقوط نکرد؟ ضمن اینکه به نظر من همه جای ایران سرای من است. خوزستان، مازندران، گیلان همه اینها در کنار هم کشور عزیزمان را تشکیل می‌دهند. البته من هم اعتقاد دارم وقتی تیمی فوتبالی سقوط کرد، بهتر است فوتبالی بالا بیاید اما خرید و فروش امتیاز در فوتبال ایران مسبوق به سابقه است.

فارس

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz