مستند اولین بانوی دونده ماراتن ایران ساخته شد
«ماراتن بی‌پایانِ» بانوی ورزشکار گیلان

رشت رویایی- فیلم مستند اولین دونده زن ماراتن ایران با عنوان «ماراتن بی‌پایان» به کارگردانی محمد امین و به تهیه‌کنندگی عباس ثابتی راد ساخته شد.

«ماراتن بی‌پایانِ» بانوی ورزشکار گیلان

به گزارش رشت رویایی، «ماراتن بی‌پایان» مستندی درباره مهسا ترابی اولین بانوی دونده ماراتن ایران است که در ماراتن جهانی شیراز که به مردان اختصاص داشت، پا به پای مردان توانست بدود و نام خود را به عنوان اولین بانوی دونده ماراتن ایران به ثبت برساند. این بانوی ورزشکار لنگرودی ۲ ساعت پیش از آغاز مسابقات بین‌المللی ماراتن شیراز که برای اولین بار در ایران برگزار شد و ورزشکاران زیادی از کشورهای سراسر دنیا در آن شرکت داشتند، از خط استارت مسابقه شروع به دویدن کرد و ۴۲ کیلومتر مسیر مسابقه را طی کرد تا در حضور شرکت‌کنندگان مرد که در پایان مسابقه به او رسیده بودند از خط پایان بگذرد.

مستند «ماراتن بی‌پایان» به زندگی مهسا ترابی دونده لنگرودی و چالش‌های پیش روی او برای ثبت این رکورد می‌پردازد که بازتاب‌های بسیاری در رسانه‌های خارجی داشته است.

«محمد امین» کارگردان جوان گیلانی درباره «ماراتن بی‌پایان» به رشت رؤیایی گفت: بعد از اینکه مهسا ترابی توانست نام خود را به عنوان اولین بانوی دونده ماراتن ایران به ثبت برساند یک سری از رسانه‌های خارجی به میدان آمدند و چون شرکت بانوان در این مسابقات ممنوع بود از اقدام او تحت عنوان حرکت اعتراضی نام بردند. پس از شنیدن این موضوع کنجکاو شدم تا از چند و چون کار با خبر شوم و وقتی با ایشان صحبت کردم دریافتم که هدف وی به‌هیچ‌وجه اعتراض نبود و اقدام وی صرفاً به این قصد بود تا نشان دهد که ورزش جنسیت نمی‌شناسد و زن مسلمان ایرانی هم می‌تواند پا به پای مردان بدود و داشتن حجاب اسلامی هم هیچ‌گونه مانعی پیش راهش نخواهد بود.

«ماراتن بی‌پایانِ» بانوی ورزشکار گیلان

کارگردان این مستند درباره هدف خود از ساخت این مستند اظهار داشت: وقتی دیدم که شبکه‌های خارجی دارند اقدام این بانوی ایرانی را به نفع خودشان مصادره می‌کنند مرا بران داشت که با ایشان تماس بگیرم. وقتی فهمیدم هدف ایشان اعتراض نبود و از اتفاقات زیادی که در فرایند ثبت این رکورد، انگیزه‌ی او برای این کار و مشکلاتی که برای تمرین پیش رویش بود آگاه شدم جرقه ساخت یک مستند پرتره از زندگی مهسا ترابی و چالش‌های پیش روی او در ذهنم زده شد.

وی در خصوص روند پیدا کردن تهیه‌کننده برای این مستند افزود: برای این کار با خیلی از تهیه‌کنندگان سینمایی و تهیه‌کنندگان مستند تماس گرفتم و با تعداد زیادی از آنها جلسات حضوری داشتم. با وجود اینکه اکثر آنها نظر مثبتی در مورد این مستند داشتند و معتقد بودند که یک سوژه عالی و ملی محسوب می‌شود اما به بهانه نداشتن بودجه حاضر به سرمایه‌گذاری نشدند. در نهایت با دوست عزیزم عباس ثابتی صحبت کردم و ایشان تهیه‌کنندگی و سرمایه‌گذاری بر روی این کار را تقبل کرد.

امین در مورد فرایند ساخت این مستند و بخش‌های مختلف آن تصریح کرد: پس از پیدا کردن تهیه‌کننده، مراحل فیلم‌برداری را با خانم ترابی آغاز کردیم و با ایشان در تمرینات در پیست دومیدانی و در زندگی شخصی و روزمره ایشان در منزل همراه شدیم و با یک سری از برگزارکنندگان خارجی مثل خانم استفان از کانادا و همچنین آقای نیکلاس دوچرخه‌سوار فرانسوی گفتگو کردیم. این مستند از دو بخش تشکیل شده که یک بخش به شخصیت، زندگی شخصی و فعالیت‌های خانم ترابی مثل دوچرخه‌سواری و کوهنوردی می‌پردازد و بخش دیگر به افرادی اختصاص دارد که ایشان را می‌شناسند. به عنوان نمونه حسین فاضلی یکی از بهترین مربی‌ها و از افتخارات ورزش دومیدانی است که در بیش از ۹۰ ماراتن جهانی شرکت داشته و به عنوان پدر ماراتن ایران شناخته می‌شود. حسین فاضلی پس از اینکه خبر ثبت رکورد مهسا ترابی را در ماراتن شیراز شنید مربی گری ایشان را بر عهده گرفت و برای مسابقات کرمان با او تمرین کرد. علیرضا سعادت از دیگر چهره‌هایی است که در این مستند حضور دارد. او خود از دوندگان ماراتن و مربی صخره‌نوردی است که مسیر اصلی جاده ابریشم را به تنهایی با دوچرخه رفته و تمام مسیر را جی‌پی‌اس گذاری کرده و به نام خود به ثبت رسانده است.

امین با اشاره به اینکه مهسا ترابی دومین ماراتن خود را در کرمان در زمان ساخت این مستند تجربه کرد، گفت: اولترا ماراتن جهانی کرمان که اولین ماراتن کویر لوت بود، با حضور زنان و مردان برگزار شد. اما جالب اینجاست که باز هم خانم مهسا ترابی در این ماراتن تنها نماینده زن ایران بود که در این مسابقات شرکت داشت. این ماراتن ۲۸۰ کیلومتری ایران با شرکت ۳۵ دونده از ٩کشور جهان در طی ۶ روز برگزار شد که خانم ترابی توانست با پیروزی این رقابت را پشت سر بگذارد و افتخارآفرینی کند.

«ماراتن بی‌پایانِ» بانوی ورزشکار گیلان

کارگردان مستند ماراتن بی‌پایان درباره مهسا ترابی اشاره کرد: جالب است وقتی خانم ترابی در مسابقات ماراتن شیراز شرکت کرد و نام خود را به عنوان اولین بانوی دونده ماراتن ایران به ثبت رساند خیلی از رسانه‌های خارجی او را با خانم کاترین شواتزر امریکایی مقایسه کردند که توانسته بود در مسابقات بوستون امریکا در سال ۱۹۶۷ در حالی که مردان او را با لگد به بیرون پرت می‌کردند و اجازه شرکت به او نمی‌دادند به کمک نامزدش از خط پایان عبور کند و نامش را به عنوان اولین زن دونده ماراتن در جهان ثبت برساند و پس از آن بود حضور زنان در ماراتن آزاد شد. پس از رکورد زنی مهسا ترابی خیلی‌ها اقدام او را پیروی از کاترین شواتزر عنوان کردند در حالی که خانم ترابی به‌هیچ‌وجه از این ماجرا خبر نداشت و خانم شواتزر را نمی‌شناخت. وقتی این اتفاق افتاد، خبر به گوش خانم شواتزر می‌رسد و ایشان به خانم ترابی ایمیل می‌زند و اقدام او را تحسین می‌کند و می‌نویسد: همان‌طور که کار من باعث شد زنان در اروپا و امریکا در ماراتن شرکت کنند، کار تو هم باعث خواهد شد زنان در جوامع مسلمان انگیزه پیدا کرده و توانایی خود را نشان دهند.

محمد امین با اشاره به پایان فیلم‌برداری این مستند، اضافه کرد: مراحل فیلم‌برداری این مستند به پایان رسیده و هم اکنون در مرحله تدوین به سر می‌برد. اما با توجه به ایمیل خانم شواتزر به خانم ترابی در تلاش هستیم تا یک گفتگوی اسکایپی از ایشان بگیریم و در مورد مهسا ترابی و اقدامش با او صحبت کنیم.

شایان ذکر است، مهسا ترابی متولد ۱۳۵۳ در لنگرود است. او مدت ۲۰ سال است که به شکل حرفه‌ای در رشته‌های دوچرخه‌سواری، کوهنوردی و صخره‌نوردی ورزش می‌کند. ترابی تمام شهرهای ایران را با دوچرخه طی کرده و اکثر کوه‌های مرتفع ایران را فتح کرده است. با توجه به اینکه بسیاری از اسپانسرهای خارجی به او پیشنهاد داده‌اند و برای حضور در مسابقات جهانی مجارستان از وی دعوت به عمل آورده‌اند اما تا کنون هیچ حمایتی در داخل کشور از او صورت نگرفته است.

نظرات

1 دیدگاه برای "مستند اولین بانوی دونده ماراتن ایران ساخته شد
«ماراتن بی‌پایانِ» بانوی ورزشکار گیلان"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
سعید
10 ماه 13 روز پیش

بسیار عالی

wpDiscuz