رشت رویایی- انسان ها به شکل‌های مختلفی از دنیا می‌روند. برخی از آنها بر اثر سوختن و نیروی آتش جان خود را از دست می‌دهند. گدازه‌های داغ یک آتشفشان فعّال و یا اصابت ناگهانی صاعقه‌ای، ممکن است جان انسانی را از او بگیرد. با این حال چنین حوادث و اتفاقاتی از نظر ما معقول و ممکن به نظر می‌رسند.

[su_frame align=”center”]خودبه‌خود سوختن[/su_frame]

خودبه‌خود سوختن Spontaneous Human Combustion چیست؟
این اصطلاح به آتش گرفتن و سوختن خود به خودی و بدون وجود عامل خارجی در مدت زمان اندک و ناگهانی گفته می‌شود. در طول سیصد سال گذشته، بیش از ۲۵۰ مورد از آن در سراسر جهان اتفاق افتاده است.

[su_frame align=”center”]خودبه‌خود سوختن[/su_frame]

[su_divider top=”no” divider_color=”#dadada” size=”1″ margin=”28″]

نمونه‌هایی از افرادی که خودبه‌خود سوختند:

۱- در سال ۱۶۳۷ یک فرانسوی به نام دیوناس دوبونت کتابی در این باره تألیف کرد. او درباره زنی اهل پاریس به نام نیکول میلیت نوشت، این زن معتاد به الکل بود. نیکول را در رختخوابش پیدا کردند. او بر اثر آتش تبدیل به خاکستر شده بود و نکته جالب این بود که اثری از آتش روی رختخواب او به چشم نمی‌خورد.

[su_frame align=”center”]خودبه‌خود سوختن[/su_frame]

۲- در سال ۱۹۱۹ جسد یک نویسنده انگلیسی به نام تمپل تامسون را در حالیکه به طور کامل سوخته بود پیدا کردند. عامل سوختگی داخل بدن او بود.

۳- در سال ۱۹۳۸ زنی به نام ماری کارپنتر همراه خانواده‌اش برای گردش سوار قایق می‌شود. او ناگهان در وسط قایق آتش می‌گیرد و تلاش خانواده برای خاموش کردن آتش با آب دریا بی نتیجه می‌ماند. ماری در مقابل چشم همسر و فرزندش به خاکستر تبدیل می‌شود.

[su_frame align=”center”]خودبه‌خود سوختن[/su_frame] 4-در سال ۱۹۶۶ یک پیرمرد ۹۲ ساله در حمام خانه‌اش دچار آتش‌سوزی خود به خودی می‌شود و می‌سوزد. از بدن او فقط دو ساق پا باقی ماند.

[su_frame align=”center”]خودبه‌خود سوختن[/su_frame]

[su_divider top=”no” divider_color=”#dadada” size=”1″ margin=”28″]

در این باره دهها و صدها مورد دیگر هم وجود دارد که گفتن از آنها در این مجال نمی‌گنجد.

فرضیّات دانشمندان
تا کنون دانشمندان دلیل قاطع و محکمی برای این حوادث پیدا نکرده‌اند؛ اما فرضیاتی را در این زمینه بیان داشته‌اند که به ذکر چند نمونه از آن می‌پردازیم؛

اعتیاد به الکل
افرادی که به این شیوه جان خود را از دست داده‌اند، بیشتر افرادی معتاد به الکل بوده‌اند. دانشمندان می گویند بین اعتیاد به مشروبات الکلی و خود به خود سوختن رابطه‌ای وجود دارد.

چربی‌های اضافه بدن
تحقیقات دیگری هم نشان داد که سوختن خود به خودی در افراد چاق غیر عادی و دارای چربی‌های زائد نامعمول اتفاق افتاده است.

الکتریسیته‌های ساکن بدن
میدان‌های الکتریسیته داخل بدن در یک لحظه کوتاه با هم تماس پیدا می‌کنند و ناگهان گرمای شدیدی در بدن به وجود می‌آورد و تا مغز استخوان فرد را می‌سوزاند.

در همه فرضیاتی که دانشمندان تا کنون ذکر کرده‌اند، سه عنصر مشترک وجود دارد: قدرت، غافلگیری و زمان بسیار کوتاه.

نویسندگان بسیاری در کتاب‌های خود از این پدیده نوشته‌اند؛ از جمله نیکولای گوگول در کتاب نفوس مرده و چارلز دیکنز در کتاب‌خانه غم‌زده و احمد خالد توفیق در کتاب شعله آبی.