لیلاز: نفت‌ دیگر نمی‌تواند مسیر اقتصاد ما را دگرگون کند

رشت رویایی ـ سعید لیلاز می‌گوید که اگر قیمت نفت دوبرابر شود، دیگر بر اقتصاد اثر تعیین کننده ندارد.

لیلاز: نفت‌ دیگر نمی‌تواند مسیر اقتصاد ما را دگرگون کند

سعید لیلاز در پاسخ به این سئوال که پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد قیمت نفت دیگر به قیمت‌های افسانه‌ای ۱۲۰ دلاری اواخر دهه هشتاد نمی‌رسد و آیا می توان به جهش اقتصادی رسید؟ به «خبرآنلاین» گفت: از آنجا که هزینه نفت شیل آمریکا به هر بشکه ۲۲ دلار رسیده‌، غیرممکن است که به روزهای طلایی گذشته برسیم. اما خدمتی هم این وسط آقای احمدی‌نژاد به اقتصاد ایران کرد و آن اینکه اثر تعیین کنندگی نفت در اقتصاد ایران را برای همیشه از بین برد.

او افزود: یارانه نقدی که ایشان برقرار کرد، حتی اگر قیمت نفت دوبرابر شود، دیگر بر اقتصاد اثر تعیین کننده ندارد. یعنی مازاد درآمدی دیگر وجود ندارد که میل به تلاطم در اقتصاد ایران ایجاد کند.

این کارشناس اقتصاد سیاسی با تاکید بر اینکه مازاد درآمد نفتی تمام شد، تاکید کرد: اثر گذاری دولت آقای احمدی‌نژاد در اقتصاد ایران از دو طریق اتفاق افتاد؛ اول کاهش طولانی مدت قیمت نفت و دیگری یارانه نقدی و وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی.

لیلاز با مقایسه اقتصاد ایران در سال‌های ۶۸، ۶۹ و ۷۰ در مقایسه با سال‌های اداره دولت آقای روحانی یعنی سال‌های ۹۳، ۹۴-۹۵ ادامه داد: درآمد نفتی ایران در سه سال دوم معادل دو یا سه برابر سه سال سال‌های ۶۸،۶۹ و ۷۰ است ؛ این موضوع نشان می‌دهد که ما حتی به یک ششم رشد اقتصادی آن سه سال نمی‌رسیم.

او با بیان اینکه بخش زیادی از درآمد نفتی باید بین مردم توزیع شود، گفت: دولت فاقد امکانات مالی است؛ سالی ۴۰ هزار میلیارد تومان یارانه پرداخت می‌کند. در سه سال دولت آقای روحانی ۱۲۰ هزار میلیارد تومان یارانه نقدی پرداخت شده، حال آنکه مجموع پرداختی به بودجه‌های عمرانی به ۵۰ هزار میلییارد تومان نمی‌رسد.

استاد دانشگاه شهید بهشتی با بیان اینکه باید از کاهش قیمت نفت در اقتصاد استقبال کرد، گفت: به این دلیل که دیگر درآمد نفت قادر نخواهد بود که مسیر اقتصاد کشور را به صورت اساسی دگرگون کند؛ حالا هم لغو تحریم‌ها اثر درآمد نفتی دارد. یعنی افزایش درآمد نفت به معنی افزایش قیمت نیست.

او اضافه کرد: اگر روزانه ۳ میلیون بشکه نفت با همین قیمت‌های کنونی نفت صادر شود، روزی ۱۵۰ میلیون دلار درآمد ایجاد می‌شود که در مجموع در یک سال ۵۰ میلیارد دلار می‌شود.

لیلاز ادامه داد: اولین درس اقتصاد این است که تخصیص منابع محدود به مصارف نامحدود باشد؛ هر زمان که این تعادل بهم بخورد اقتصاد بلاموضوع می‌شود.

این کارشناس اقتصادی یادآورشد: اگر این اتفاق بیفتد دیگر نیاز به اقتصاد ندارید. وقتی منابع نفتی کاهش می‌یابد، اولین اثر منابع نفتی این می‌شود که ما از وزرای اقتصاد دولت قبل به کمال درویش می‌رسیم.

او با اشاره به درخواست برخی نمایندگان از علی طیب‌نیا مبنی بر عملکردی همانند کمال درویش در اقتصاد ایران گفت: این درخواست از کسانی شنیده می‌شود که روزی افرادی مثل پرویز داودی، شمس الدین حسینی و صمصامی را هم قبول داشتند. ولی چون منابع کم شد دنبال کمال درویش می‌گردند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz