[su_frame align=”left”]لاک‌پشت گوش قرمز[/su_frame]

رشت رویایی- یک گونه مهاجم و غیربومی لاک‌پشت توسط اداره محیط زیست آستانه به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان منتقل شد.

یک عدد لاک پشت گوش‌قرمز که توسط یکی از دوستداران محیط زیست در شالیزارهای روستایی آستانه‌اشرفیه پیدا شده بود، پس از انتقال به اداره محیط زیست شهرستان به اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان تحویل داده شد.

ابراهیم غلامی رییس حفاظت محیط زیست آستانه به خبرنگار ایسنا گفت: این گونه که از گونه‌های غیربومی و مهاجم است، احتمالاً توسط کسانی که از آنها به عنوان موجودات تزیینی نگهداری می‌کردند در طبیعت رها شده بود.

او اضافه کرد: چنانچه افرادی گونه‌ای جانوری در اختیار دارند جدا” از رها کردن آن در طبیعت خودداری کنند چرا که ممکن است گونه‌ی مزبور که اغلب غیربومی است بر گونه‌های محلی غلبه کند و در نهایت باعث بروز مشکلات اکولوژیکی و زیستی در منطقه شود .

غلامی تصریح کرد: در سالیان گذشته مشکلاتی نظیر حضور مهمانان ناخوانده‌ای چون راکن، مختلط شدن نژادهای مختلف قرقاول با گونه‌ی ایرانی، هجوم آفت گیاهی آزولا در تالاب‌های استان و نمونه‌های دیگر باعث به وجود آمدن تغییرات زیاد در ترکیب گونه‌ها ی منطقه شده است که محصول عدم مدیریت صحیح اکولوژیکی است و درنهایت باعث برهم خوردن ترکیب گونه‌ای جانواران و گیاهان در حیات وحش منطقه می‌شود .

او تاکید کرد: شایسته است هم‌استانی ها در صورت مشاهده هرگونه‌ی جانوری سرگردان یا مجروح، نسبت به تحویل آن به ادارات محیط زیست مناطق اقدام کنند.