[su_frame align=”center”]لاریجانی رییس مجلس[/su_frame]

رشت رویایی- هفت نفر از دوازده عضو هیئت رییسه با حمایت اصلاح‌طلبان رأی آوردند و چهار نفر در لیست اصولگرایان بودند.

به گزارش ایلنا، در انتخابات هیات‌رئیسه مجلس هفت نفر از لیست معرفی شده از سوی فراکسیون ولایت و پنج نفر معرفی شده از سوی فراکسیون امید توانستند به جایگاه هیات رئیسه مجلس راه پیدا کنند.

در انتخاب هیات رئیسه موقت، فراکسیون امید سه کرسی به دست آورده بود و لابی‌های دو روز گذشته این فراکسیون را تقویت کرد و بعید نیست در یک سال آینده این فراکسیون بتواند با معرفی و شناسایی نیروهای نخبه و توانمند خود سهم بیشتری را از هیات رئیسه مجلس به دست آورد.

فراکسیون امید که از نیروهای اصلاح‌طلب نزدیک به خاتمی و عارف تشکیل شده است که در انتخابات هیات رییسه مجلس پنج کرسی به دست آورد. پزشکیان وزیر بهداشت دولت خاتمی نایب رئیس اول شد و مطهری که بارها و بارها از برخوردها با سیدمحمد خاتمی، کروبی و میرحسین موسوی گلایه کرده است، در جایگاه نایب رئیسی دوم نشست.

هر دو نامزد فراکسیون امید، نواب رییس شدند
پزشکیان و مطهری روز گذشته به عنوان نامزدهای نواب رییسی مجلس دهم از سوی فراکسیون امید معرفی شدند و حال با توجه به انتخاب هر دو آنها می‌توان تاثیرگذاری اصلاح‌طلبان لیست امید در مناسبت‌های سیاسی مجلس دهم را بیشتر دید.

در میان دبیران هیات رئیسه مجلس اصلاح‌طلبان در لیست معرفی شده خود تغییر داده بودند و این بار به جای امیری خامکانی، یوسف‌نژاد را معرفی کرده بودند که در نهایت نماینده مردم ساری توانست در هیات رئیسه مجلس قرار بگیرد.

وکیلی، نامزد لیست امید از تهران نیز توانست وارد هیات رییسه مجلس شود و ناصر موسوی لارگانی نماینده اصولگرای فلاورجان که در ترکیب هیات رییسه موقت قرار گرفته بود از راهیابی به هیئت رییسه دائمی مجلس دهم بازماند.

حضور اولین نماینده اهل سنت در هیات رییسه
در میان دبیران هیات رئیسه نیز محمدقسیم عثمانی از فراکسیون امید و آشوری و بهروز نعمتی انتخاب شدند. به این ترتیب و با توجه به عدم اقبال نمایندگان به حسین زاده، عثمانی اولین نماینده اهل سنت حاضر در هیات رئیسه مجلس خواهد بود آن هم در روزی که حسن روحانی در سفر به مهاباد به استفاده از افراد توانمند کرد و اهل سنت در رده‌های بالای مدیریت تاکید کرده بود.

اقبال به لیست امید
در حالی که از دوازده منتخب مجلس پنج نفر از فراکسیون امید انتخاب شده بودند، اما علی لاریجانی و بهروز نعمتی در انتخابات از سوی لیست امید حمایت شده بودند و حضور این افراد در فراکسیون امید نشان می‌دهد فراکسیون ولایت تحت تأثیر تندروها نیست و اعتدال‌گرایان نقش مهمی در اداره آن دارند.

به جز او غلامرضا کاتب نیز با رأی بالای ۱۴۶ نماینده به عنوان دبیر هیئت رئیسه مجلس دهم شورای اسلامی انتخاب شد.