قزل‌آلای خال‌قرمز در خطر نابودی است

[su_frame align=”center”]قزل‌آلای خال‌قرمز[/su_frame]

رشت رویایی- رییس اداره حفاظت محیط زیست تالش گفت: رودخانه کله‌سرا که محل زیست گونه درخطر انقراض ماهی قزل‌آلای خال قرمز است نیاز به حمایت جوامع محلی دارد.

به گزارش ایسنا در قلب تالش دوست داشتی، اسالم با زیبایی‌های چشم نواز و قدمتی چند با وقار و صلابت رخ می‌نمایاند، منطقه‌ای محصور بین دریا و کوه‌های سرسبزش، خطه‌ای خاص و ویژه، از ییلاق‌های زیبا تا دالان درختی رو به دریای‌گیسوم، از جاده منحصر به فرد اسالم به خلخال تا دشت شقایق‌های کِرمون، از رودخانه‌های خروشان تا آبشارهای زیبا و بکر و بالاخره مردمان باصفا و مهمان نوازش و بزرگان و علمای نامدارش.

در گوشه‌ای از این دیار روستایی زیبا با نام و آوازه‌ای خاص به نام کلسرا. سه طرف روستای کلسرا را بلندی‌های پوشیده از درخت احاطه کرده که گویی آنرا در آغوش گرفته است، توپوگرافی خاص،جلوه‌ای زیبا به آن داده؛رودخانه‌ای هم در قلب آن جاریست که به زیبایی‌هایش افزوده است. این رودخانه از زیستگاههای مهم قزل آلای خال قرمز است.

کورش حیدرنژاد رییس اداره محیط زیست تالش گفت: رودخانه کله‌سرا که محل زیست گونه در خطر انقراض ماهی قزل‌آلای خال قرمز است نیاز به حمایت جوامع محلی دارد.

وی با اشاره به اینکه برای حفاظت از این گونه‌های ارزشمند برنامه جامعی باید تدوین شود، از برگزاری جلسه آموزش زیست محیطی جوامع محلی روستای کله سرا از توابع بخش اسالم با حضور اعضای شورا و دهیار، فرهنگیان و معلمین و مردم روستا خبر داد.

حیدرنژاد خاطرنشان کرد: در این جلسه آموزشی کارشناسان محیط زیست شهرستان تالش ضمن حضور در روستای کله سرا با ایراد سخنرانی و پخش کلیپ و اجرای پاورپوینت با موضوع نقش مهم جوامع محلی در حفاظت پایدار از محیط زیست و موضوع پسماند و مدیریت آن تاکید کردند.

وی تصریح کرد: شرکت در این مراسم آمادگی خود را جهت ایجاد گروه زیست محیطی دوستداران طبیعت کله سرا اعلام کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *