[su_frame align=”center”]فلش ویروس یاب[/su_frame]

محققان کالج امپریال لندن با همکاری کمپانی DNA Electronics موفق به تولید دستگاه کوچکی شده اند که قادر است میزان ویروس اچ آی وی در خون بیماران را در کمتر از ۳۰ دقیقه شناسایی کند.

این دستگاه که در نگاه اول شبیه به یک فلش USB به نظر می آید، به گونه ای طراحی شده است که با قرار دادن یک قطره خون بر روی آن، قادر است سیگنال هایی را برای کامپیوتر و یا هر گونه گجت دستی دیگر ارسال کند که حاوی اطلاعاتی مربوط به خون فرد مورد آزمایش است.

به گفته محققان، بیماران مبتلا به ایدز می توانند با استفاده از این آزمایش ساده و کم هزینه، روند بهبود بیماری خود را در طی یک بازه زمانی معین زیر نظر بگیرند. همچنین، این دستگاه می تواند به پزشکان کمک کند تا شیوع این ویروس در مناطق دورافتاده را کنترل کنند.

همانطور که اشاره شد این دستگاه کوچک، میزان ویروس اچ آی وی در خون افراد را مشخص می کند که می تواند برای پی بردن به اثربخشی فرآیند درمان، بسیار موثر و کاربردی باشد. به طوری که با مشاهده میزان ویروس موجود در خون، پزشکان می تواند دستور ادامه یا توقف مصرف داروهایی را که بیمار تاکنون مصرف می کرده است، صادر کنند.

اگرچه این دستگاه از دقت بسیار بالایی همانند تجهیزات پیشرفته ای که امروزه برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد، برخوردار نیست اما قادر است در کمتر از ۳۰ دقیقه، میزان ویروس اچ آی وی در خون را شناسایی کند.

در واقع، این دستاورد محققان را می توان آغازگر انقلابی بزرگ در این عرصه قلمداد کرد چرا که در بسیاری از آزمایشگاه های تشخیص ایدز، مدت زمان دریافت پاسخ در برخی مواقع تا چندین روز نیز به طول می انجامد.

در این دستگاه از یک چیپ (تراشه) موبایلی استفاده استفاده شده است که با تشخیص ویروس اچ آی وی در خون، سیگنال را به کامپیوتر و یا سایر دستگاه های مرتبط ارسال خواهد کرد. سپس این سیگنال، توسط برنامه ای مخصوص در کامپیوتر خوانده شده و اطلاعات از آن استخراج می شود.

گفتنی است در طی آزمایشی که بر روی ۱۰۰۰ نمونه انجام شد، این دستگاه توانست با دقت ۹۵ درصدی، ویروس اچ آی وی در خون را شناسایی کند.

محققان امیدوارند که بتوانند با توسعه این تکنولوژی، از آن برای تشخیص بیماری های دیگری همچون هپاتیت و یا سایر بیماری ها نیز استفاده کرد.