محمد غلامی‌پور

فصل نقل و انتقالات؛ حریف جدید سپیدرود

رشت رویایی، محمد غلامی‌پور- سپیدرود عصر دیروز تک بازی به جا مانده نیم فصل اول را که به دلیل بارش برف به تعویق افتاده بود دو بر یک پیروز شد تا اختلاف خود را در صدر جدول به چهار امتیاز برساند. به این ترتیب بازی‌های نیم فصل اول لیگ دسته اول فوتبال کشور به پایان رسید تا سپیدرود با صدرنشینی پا به تعطیلات نیم فصل بگذارد.

تیم فوتبال سپیدرود رشت

صدرنشینی سپیدرود یک موفقیت بزرگ و دستاورد قابل ملاحظه برای علی نظرمحمدی و شاگردانش بود که با وجود مشکلات متعدد توانستند فراتر از حد انتظار ظاهر شوند. پیش از شروع فصل شاید هیچکس تصور نمی‌کرد که سپیدرود با اختلاف به قهرمانی نیم فصل برسد اما نمایش ارتش سرخ گیلان به حدی خوب بود که خیلی زود انتظارت از این تیم بالا رفت و صعود به لیگ برتر به تنها خواسته هواداران تبدیل شد.

اما سپیدرود برای رسیدن به این جایگاه تنها تیم‌های رقیب را در مقابل خود نمی‌دیدند بلکه گستره حریفان علی نظرمحمدی و شاگردانش به حریفان به اصطلاح خودی هم می‌رسید. مالک اسبق باشگاه که در ابتدای فصل هم با حواشی بسیار آمده بود عملکرد ضعیفی در پرداخت حق و حقوق بازیکنان داشت و بارها به بهانه اینکه سپیدرود دارد نابود می‌شود، از استاندار مجوز افزایش سه برابری برداشت معدن شن و ماسه را خواستار شد تا بلکه هزینه‌های تیم را پرداخت کند. بازیکنان بعد از آنکه تنها بیش از دو سه درصد از قرارداد خود را دریافت نکرده بودند، اعتصاب کردند و حاضر به شرکت در بازی جام حذفی نشدند تا عرصه به روی این تیم و مدیریت وقت  آن تنگ‌تر شود. این اتفاقات مالک سابق را به سوی استعفا سوق داد تا اداره تیم به دست اداره ورزش و جوانان و نماینده آن، هیئت فوتبال بیفتد. تصور مالکیت باشگاه مبنی بر اینکه با رفتن او این تیم از هم می‌پاشد به حقیقت نپیوست و بازیکنان و کادر فنی با عنصری به نام غیرت و وفاداری به هواداران توانستند این تیم را در صدر حفظ کنند.

مشخصاً اداره ورزش و جوانان برای اینکه تیم را از بحران در بیاورد چاره‌ای جز واگذاری آن نداشت و بدون شک بهترین گزینه در این شرایط، شهرداری بود که برای کمک به تیم محبوب مردم رشت، بخش زیادی از هزینه‌های این تیم را متقبل شده بود. از سوی دیگر مطالبه هواداران نیز از مدیریت شهری هم همین موضوع بود تا بستر لازم برای خرید تیم توسط شهرداری فراهم شود.

بنابراین در حساس­ترین برهه، سرنوشت این تیم به دست شورای شهر افتاد تا درباره خواسته هواداران و درخواست شهرداری برای خرید سپیدرود تصمیم‌گیری کنند. این لایحه در ابتدا باید در کمیسیون برنامه و بودجه و کمیسیون فرهنگی بررسی می‌شد اما بنا به دلایل مختلف مثل تعطیلی و سفر اعضا به کربلا در اربعین فاصله افتاد تا در نهایت با فشار هواداران جلسه فوق‌العاده‌ای تشکیل شود و با تایید کمیسیون‌های مربوطه این لایحه به شورا فرستاده شود. در شورای شهر نیز این لایحه سرنوشت مشابهی داشت و به دلایل مختلف یک‌بار دیگر به تعویق افتاد. در جلسه دو هفته پیش در حالی‌که همگان در انتظار نتیجه رای لایحه خرید سپیدرود توسط شهرداری بودند، اما با وجود نزدیک به دو ساعت بررسی این لایحه، به یک‌باره با تصمیم رئیس شورا، لایحه دیگری مبنی بر کمک مالی به این تیم به رای‌گیری گذاشته شد. نتیجه‌ای که نتوانست هواداران و تیم را در این شرایط حساس اقناع کند تا انتظار کشیدن برای فرارسیدن روز یکشنبه و جلسات هفتگی شورا ادامه داشته باشد؛ اما این انتظار هم نتیجه‌ای نداشت و از تشکیل جلسه شورا در این هفته خبری نشد.

به هرحال نیم فصل اول با تمامی سختی‌ها به پایان رسید و تعطیلات نیم فصل آغاز شد؛ تعطیلاتی که به منزله شروع فصل نقل و انتقالات است. به عبارت دیگر یک برهه حساس که بازی تیم‌ها بیرون زمین آغاز می‌شود و پای مدیران باشگاه‌ها به میدان باز می‌شود. شاید سرنوشت یک تیم در یک فصل به همین دوران نقل و انتقالات و عملکرد مدیرعامل آن بستگی داشته باشد. و حالا این خطر احساس می‌شود که دیگر رقبای سپیدرود که از لحاظ تاکتیکی قافیه را به این تیم باخته‌اند، در این برهه حساس دست به‌کار شوند و با شل کردن سر کیسه، نه تنها تیم خود را تقویت کنند بلکه با جذب بازیکنان سپیدرود، تیم محبوب رشت را هم تضعیف کنند.

بدیهی است که بازیکنان سپیدرود در طول این مدت با محرومیت‌های مالی دست و پنجه نرم کرده‌اند و با مشکلات زیادی در این نیم فصل روبرو بوده‌اند. بنابراین دور از ذهن نیست که تیم‌های دیگر بخواهند از این آب گل‌آلود ماهی بگیرند و عجیب هم نیست بازیکنان سپیدرود با پیشنهادهای مالی وسوسه‌کننده راضی به ترک تیم محبوب خود شوند. هرچند بحث درآمد بازیکنان فوتبال بسیار نقل محافل و رسانه‌ها بوده‌است اما بازیکنان فوتبال هم همچون سایر مردم زندگی و خرج دارند بنابراین طبیعی‌است بازیکنی که مبلغ قرارداد خود را نگرفته و شغل دیگری هم ندارد، با مشکلات بسیاری روبرو خواهد شد.

بنابراین در این برهه از زمان که فصل نقل و انتقالات شروع شده، اهمیت تصمیم‌گیری بیشتر از قبل نمود پیدا می‌کند. به تعویق افتادن این تصمیم می‌تواند ضرر جبران‌ناپذیری را به بدنه این تیم وارد کند و از دست دادن یک روز حتی می‌تواند به قیمت از دست دادن بازیکنان تمام شود. بنابراین انتظار می‌رود اعضای شورای شهر که بدون شک کمتر از سایرین برای تیم شهر خود دغدغه ندارند و نگران سرنوشت آن هستند، با توجه به حساسیت این برهه زمانی نسبت به تعیین تکلیف وضعیت سپیدرود هرچه زودتر اقدام کنند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz