[su_frame align=”center”]tarlan[/su_frame]

رشت رویایی- فریبا وفی نویسنده ایرانی آثاری چون «پرنده من» و «رویای تبت» نامزد دریافت عنوان بهترین نویسنده سال ۲۰۱۷ مؤسسه آلمانی «LITPROM» شد.

به گزارش ایبنا، او تاکنون برنده جوایز معتبر ادبی در ایران شده و داستان‌هایش به زبان‌های مختلفی از جمله انگلیسی، سوئدی، عربی، ترکی، و ژاپنی ترجمه و منتشر شده است.

رمان «ترلان»، ۱۶ سال پیش نوشته شده است. او به خاطر این رمان نامزد بهترین نویسنده سال ۲۰۱۷ آلمانی به انتخاب مؤسسه «LITPROM» قرار گرفت. ترلان ماجرای دختری تبریزی است که به دلیل گرایشات سیاسی چپ مجبور می‌شود به کار نگبهانی مشغول شود. او برای انجام این کار به همراه دوستش رعنا به تهران می‌آید و وارد مدرسه نظامی می‌شود. علاقه زیادی به مطالعه دارد و همین موضوع سبب می‌شود به نوشتن داستان رو بیاورد.

فریبا وفی در سال ۱۳۴۱ در شهر تبریز به دنیا آمد. اولین مجموعه داستانی او تحت عنوان «در عمق صفحه» در سال ۱۳۷۵ توسط نشر چشمه و دومین مجموعه او با نام «حتی وقتی می‌خندیم» در نشر مرکز منتشر شد.
«پرنده من» اولین داستان بلند این نویسنده در سال ۸۱ توسط نشر مرکز منتشر شد و مورد استقبال مخاطبن و مراکز ادبی قرار گرفت. پرنده من برنده سومین دوره جایزه هوشنگ گلشیری و دومین جایزه ادبی یلدا شده است. همچنین از طرف بنیاد جایزه ادبی مهرگان و جایزه ادبی اصفهان نیز مورد تقدیر قرار گرفته است. داستان «رویای تبت» نیز در سال ۱۳۸۴ در نشر مرکز منتشر و برنده جایزه بهترین رمان دوره ششم جایزه هوشنگ گلشیری شد. داستان ترلان نیز در سال ۱۳۸۲ در نشر مرکز منتشر شده است.

پس از ۱۶ سال از تاریخ انتشار کتاب، موسسه‌ای آلمانی با نامزد کردن نویسنده آن به عنوان بهترین نویسنده سال ۲۰۱۷ این کشور از آن تقدیر می‌کند. LITPROM موسسه‌ای غیردولتی است که با همکاری مسئولان نمایشگاه کتاب فرانکفورت و البته جمایت مالی دولت آلمان فعالیت می‌کند و هر ساله بهترین آثار منتشرشده در آسیا، آفریقا، و آمریکای لاتین را برای ترجمه به زبان آلمانی برمی‌گزیند و تلاش می‌کند مخاطب‌های آلمانی زبان را با آن اثر خاص آشنا کند.

با توجه به آرای مخاطبان فریبا وفی از شانس  بیشتری برای دریافت این جایزه برخوردار است.