فوتبال - داماش

رشت رویایی، سید احمد ساداتی ـ تیم فوتبال داماش گیلان با توقف مقابل صنعت نفت آبادان راهی مسابقات لیگ دسته دوم فوتبال کشور شد. داماشی‌ها که امید ناچیزی برای بقا در لیگ دسته اول داشتند، در بازی مقابل نفت آبادان نیز همچون بازی‌های گذشته چندان به آب و آتش نزدند تا سقوطی تلخ به لیگ ۲ داشته باشند. هرچند اگر داماش در بازی امروز هم پیروز می‌شد، به هر حال باید سال آینده را در مسابقات دسته پایین‌تر سپری می‌کرد.

حاشیه‌هایی پررنگ از متن
داماشی‌ها در روزی که فقط باید به کسب ۳ امتیاز بازی فکر می‌کردند با ترکیب اشکان توانا، بهنام عسکرخانی، هادی سهرابی، محمدرضا مهدیزاده، آرمین منفرد دوست، محمدرضا مهدی زاده، محمدرضا مهدوی، حمید خدابنده لو، میلاد قربان زاده، حسن نجفی، سعید طالبی و مصطفی حاجتی وارد میدان شدند. این در حالی بود که زردپوشان آبادانی حسن هوری، علی عبدالله زاده، حسین بغلانی، وحید فارق، مجتبی همشلی، محمد پورمحمد، محسن ربیع خواه، محمد زبیر نیک نفس، امیر زلیکانی، محمد شادکام و امین متوسل زاده را در ترکیب خود می‌دیدند.

بازی در سکوت محض هواداران شروع شد و در ۱۰ دقیقه بازی، جو ورزشگاه به نوعی بود که گویی بازی در ورزشگاهی خالی از تماشاگر برگزار می‌شود. اما در دقیقه ۱۱ بازی تیم صنعت نفت آبادان صاحب یک پنالتی بادآورده و مشکوک شد که با از دست رفتن این ضربه پنالتی توسط حسین بغلانی، هواداران داماش سکوت خود را شکسته و به شادی پرداختند. در ادامه بازی حملات جسته و گریخته‌ای از جانب هر دو تیم انجام شد؛ اما جالب اینجا بود که انگار نه داماش و نه تیم نفت آبادان میل چندانی به حمله نداشتند و بیشتر ترجیح می‌دادند بازی در میانه میدان دنبال شود. این گونه بود که بازی در نیمه اول بدون به ثمر رساندن گلی به پایان رسید تا دو تیم نیمه نخست را با تساوی صفر ـ صفر به پایان ببرند.

در نیمه دوم دیدار نیز شاهد ارائه بازی سرد و بی‌روحی از جانب دو تیم بودیم و این نیمه نیز جز تک موقعیت‌های نه چندان خطرناکی که دو تیم روی دروازه یکدیگر به وجود آوردند، نکته خاصی نداشت. در این بین می‌توان از اشکان توانا دروازه‌بان تیم داماش به عنوان بهترین بازیکن میدان نام برد که در یکی دو صحنه، واکنش‌های خوبی را از خود نشان داد. نیمه دوم بازی نیز با تساوی بدون گل دو تیم به پایان رسید تا پس از سقوط به رقابت‌های لیگ یک، داماش تراژدی سقوط به لیگ ۲ را نیز تجربه کند. حال داماشی که در فاصله سال‌های ۹۰ تا ۹۲ در رقابت‌های لیگ برتر حضور داشت و دو فصل متمادی را در لیگ یک به سر برد، باید خود را مهیای حضور در لیگ دسته دوم فوتبال ایران کند؛ اتفاقی تلخ و باورنکردنی برای فوتبال رشت و فوتبال دوستان این شهر. داماش در آخرین بازی خود در رقابت‌های لیگ یک امسال، در دیداری تشریفاتی به مصاف تیم خونه به خونه مازندران خواهد رفت.

حواشی
ـ امین متوسل زاده بازیکن سابق داماش و فعلی تیم نفت آبادان پیش از شروع بازی با دسته گلی به سمت هواداران داماش رفت.

ـ در ۲۵ دقیقه نخست بازی، هواداران داماش سکوتی وحشتناک را در ورزشگاه عضدی رقم زده بودند؛ تا جایی که کوچک‌ترین صدایی از جانب آنان به گوش نمی‌رسید.

ـ هواداران تیفوسی داماش در محلی نزدیک به مکان مخصوص خود حضور پیدا کرده و طبل مخصوص خود را به همراه یک پرچم بزرگ در محل استقرار همیشگی خود قرار داده بودند. صحنه‌ای که حتی هواداران تیم نفت آبادان را نیز تحت تأثیر قرار داده بود.

ـ هواداران تیم داماش در مقاطع مختلفی از بازی با شعارهایی نظیر «عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز و …» به سینه‌زنی در ورزشگاه پرداختند.

ـ هواداران معترض تیم داماش در مقاطعی از بازی به تنی چند از مسئولین اعتراض کردند و جالب اینجا بود که حدود ۵۰ هوادار آبادانی حاضر در ورزشگاه نیز با هواداران داماش همراهی نمودند که این حرکت آنان با تشویق‌های هواداران داماش توام شد.

عکس: وارش اسپرت