شهردار رشت در مراسم تجلیل از جانبازان:
فرهنگ مقاومت باید مبتنی بر اعتقادات و سرمایه‌های داخلی باشد

مراسم تجلیل از جانبازان در سالن اجتماعات فرماندهی انتظامی استان گیلان - محمدعلی ثابت‌قدم

رشت رویایی- شهردار رشت در مراسم تجلیل از جانبازان در سالن اجتماعات فرماندهی انتظامی استان اظهار داشت: فرهنگ مقاومت باید مبتنی بر اعتقادات و سرمایه‌های داخلی باشد.

مراسم تجلیل از جانبازان شهر رشت با همت شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت و مشارکت بنیاد شهید و امور ایثارگران استان گیلان در سالن اجتماعات فرماندهی انتظامی استان برگزار شد.

به گزارش واحد خبر ارتباطات و روابط بین‌الملل شهرداری رشت؛ در این مراسم دکتر ثابت‌قدم شهردار رشت، اعضای شورای اسلامی شهر رشت، سردار حق بین فرمانده لشگر عملیاتی قدس گیلان، طاهرنژاد مدیرکل بنیاد شهید گیلان و جمعی از ایثارگران و جانبازان حضور داشتند.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت با تبریک روز جانباز اظهار کرد: پاسداری رکن اصلی جانبازی و ایثارگری است.

وی با بیان اینکه باید اصالت پاسداری را مورد تاکید قرار داد، تصریح کرد: استقلال و هویت امروز کشور مدیون رشادت‌های پاسداران و ایثارگران و جانبازان است.

شهردار رشت با اشاره به وجود ۱ میلیون نفر جانباز در کشور خاطرنشان کرد: با احتساب خانواده‌های جانبازان ۵ درصد جامعه هزینه شده‌اند تا ۹۵ درصد دیگر را نجات دهند که این نسبت در ادبیات دفاع و جنگ رقم بسیار بالایی است.

وی با بیان اینکه جنگ تحمیلی که دفاع مقدس نامیده می‌شود مبتنی بر معنویت بود، اظهار کرد: این معنویت در ذات ایثارگران و جانبازان شکل گرفته است و باعث شده تا جانبازان مهم‌ترین تصمیم را در راه جهاد بگیرند.

شهردار رشت ادامه داد: اگر فرهنگ مقاومت می‌خواهد شکل بگیرد، حتماً باید درون‌زا و مبتنی بر اعتقادات و سرمایه‌های داخلی باشد.

مراسم تجلیل از جانبازان در سالن اجتماعات فرماندهی انتظامی استان گیلان - مظفر نیکومنش نودهی

در ادامه مراسم، مظفر نیکومنش نودهی رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر رشت با بیان اینکه جانبازان جایگاه ویژه‌ای نزد آحاد مختلف جامعه دارند، اظهار کرد: جانبازان با صبر و شکیبایی درس زندگی را می آموزند.

وی با اشاره به وامگذاری بیش از ۱۶۰۰ معبر شهری به نام شهدا تصریح کرد: از این تعداد ۱۴ معبر به نام بانوان شهیده مزین شده است.

وی از نام‌گذاری بلوار لاکان به نام شهدای مدافع حرم خبر داد و افزود: حد فاصل میدان گیل و لشگر عملیاتی قدس نیز به نام خیابان نبل و الزهرا نام‌گذاری شد.

عضو شورای شهر رشت ادامه داد: سرکشی و حضور در منازل خانواده شهدا و جانبازان به صورت مستمر ادامه خواهد داشت.

نیکومنش با اشاره به برگزاری باشکوه کنگره ملی ۸ هزار شهید استان گیلان خاطرنشان کرد: شهرداری و شورای اسلامی شهر رشت مسئولیت کمیته فضاسازی کنگره را بر عهده داشتند و در این راستا سعی بر این بود که فضای شهر به گونه‌ای آذین‌بندی شود که همگان متوجه برگزاری کنگره ملی ۸ هزار شهید گیلان شوند.

وی با بیان اینکه در خصوص موضوع اشتغال خانواده‌های شهدا و ایثارگران، بالاترین میزان جذب نیرو در شهرداری رشت صورت گرفته است، اظهار کرد: هم‌اکنون ۴۸۱ نفر از فرزندان شهدا و جانبازان در واحدهای مختلف شهرداری رشت مشغول به کار هستند.

مراسم تجلیل از جانبازان در سالن اجتماعات فرماندهی انتظامی استان گیلان - فاطمه شیرزاد

فاطمه شیرزاد، رئیس کمیسون بهداشت و محیط زیست شورای شهر نیز با بیان اینکه تا دیروز رزمندگان دفاع مقدس و جنگ تحمیلی از میهن دفاع می‌کردند، اظهار کرد: امروز جوانان عاشق دیگری در دفاع از حریم اهل بیت و مرزهای کشور پیش‌قدم شده‌اند.

فاطمه شیرزاد با اشاره به لزوم پاسخگویی به نیازهای جانبازان تصریح کرد: جانبازان همواره مسئولیت‌پذیر بوده‌اند و امروز روز قدردانی از زحمات جانبازان است.

مراسم تجلیل از جانبازان در سالن اجتماعات فرماندهی انتظامی استان گیلان

در ادامه مراسم، فرمانده لشکر عملیاتی قدس گیلان با بیان اینکه خداوند انسان‌ها را در معرض امتحان قرار داده است، افزود: خداوند انسان را آفرید و در وجودش خواسته‌هایی قرار داد و مسیرهایی برای عملی شدن این خواسته‌ها را مشخص کرده تا بتوانیم مسیرها را درست طی کنیم.

سردار محمدعلی حق‌بین تصریح کرد: همه آنچه که نیاز داریم خداوند در اختیار ما قرار داده و انسان به قدری نزد خداوند منزلت و جایگاه دارد که هنگام آفرینش انسان به خود احسنت گفت.

حق‌بین شهدا، ایثارگران و … را مورد آزمون سنگین خداوند خواند و تصریح کرد: خداوند فرمود اگر مسیر دین و خداخواهی را انتخاب می‌کنید باید امتحان سختی پس دهید و این‌گونه نیست که هر گروه مسیری را طی کرد خداوند کار را برای آن سخت می‌کند و اگر آزمون سخت نشود مرد از نامرد تشخیص داده نمی‌شود.

وی به ایثارگری رزمندگانی اشاره کرد که با مجروحیت باز هم به جبهه می‌رفتند و گفت: خداوند از آزمونی که برای آنها تا مجروحیت بسته بود کوتاه نیامد و فرمود بنده من تا جایی می‌رود که جان او را می‌خواهم، مانند امام حسین (ع) که در روز عاشورا تمام داشته‌هایش را داد و جانش را تقدیم خداوند کرد.

مراسم تجلیل از جانبازان در سالن اجتماعات فرماندهی انتظامی استان گیلان

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz