شهردار رشت در مراسم افتتاح پل عابرپیاده شهید خوش‌انس:
فرهنگ‌سازی اولین اصل در حوزه مدیریت شهری است

افتتاح پل عابرپیاده محله شهید خوش‌انس

رشت رویایی- پل عابر پیاده کوچه شهید خوش انس در مراسمی با حضور دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم شهردار رشت، فرامرز جمشید پور معاونت حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری رشت، سمیه رستگار مدیر منطقه ۳ شهرداری، جمع کثیری از شهروندان محله شهید خوش انس، آب آسیاب و کسبخ رشت افتتاح و به بهره‌برداری رسید.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم در این مراسم با تاکید بر تلاش مجموعه مدیریت شهری در توزیع عادلانه خدمات شهری در مناطق کم برخوردار گفت: آنچه امروزه شهرها به آن نیاز دارند شناختن و یافتن ریشه و علل کم برخوردار بودن از خدمات شهری است.

افتتاح پل عابرپیاده محله شهید خوش‌انس - محمدعلی ثابت‌قدم

شهردار رشت حل مشکل مسکن را مقطعی ارزیابی و عنوان کرد: مهم‌ترین موضوع مدیریت شهری در جوامع توسعه‌یافته شناخت دلایل عقب‌ماندگی‌هاست.

او مشارکت شهروندان در فرهنگ‌سازی را اولین اصل در حوزه مدیریت شهری دانست و گفت: مهم‌ترین اصلی که پایداری توسعه را در بر می‌گیرید، فرهنگ‌سازی جامعه است این فرهنگ‌سازی علاوه بر ارتقا مشارکت شهروندی در توسعه محلات نقش بسزایی دارد.

دکتر ثابت‌قدم وجود ۵۵ محله در ۱۵ ناحیه و ۵ منطقه اشاره و بیان کرد: با فرهنگ‌سازی ضمن ایجاد منافع عمومی عملاً اختیار مردم به خود مردم سپرده می‌شود.

شهردار رشت با تاکید بر اینکه شهرداری نگاه تصدی‌گری صفر در خود ندارد، گفت: برای فرهنگ‌سازی خیلی از موضوعات جاری در شهر باید نگاه و نیاز فرهنگ‌سازی به صورت عینی احساس شود، امروزه استان گیلان برای مبارزه با بحران زیست‌محیطی نیازمند یک جنبش زیست‌محیطی است و برای این جنبش هر قدر برنامه‌ریزی منسجمی داشته باشیم و منابع نیز تأمین شود، اما با عدم مشارکت مردمی در رفتارهای فردی و گروهی روبرو شویم، راه به جایی نخواهیم برد.

او مقوله‌هایی چون تمیز بودن، سلامت، زیست پذیری شهری گام‌های اول پایداری توسعه شهری دانست و بیان کرد: مجموعه مدیریت شهری و شهروندان باید با مشارکت هم تمیز زندگی کردن را یاد بگیرند و ارتقا دهند. تمیز زندگی کردن الزاماً به پول داشتن نیست بلکه تمیز زندگی کردن نشأت گرفته از رفتارهای روز است که امید است با موضوعات زیرساختی در درون و برون شهر شاهد ارتقا این رفتارها باشیم.

افتتاح پل عابرپیاده محله شهید خوش‌انس

پل شهید خوش‌انس به گونه ای طراحی شده که نیاز به دیواره حفاظتی ندارد

معاون حمل و نقل و امور زیربنایی و خدمات شهری شهرداری رشت نیز با قدردانی از پیگیری شهردار در راه‌اندازی سریع این پل گفت: دو سال پیش پیشنهاد احداث پل سواره‌رو در این مکان ارائه شد اما از آنجایی که با دادن بار ترافیک بلوار امام علی (ع) به این کوچه ایمنی مردم این کوچه را به خطر می‌انداخت، پس از برگزاری جلسات متعدد به این نتیجه رسیدیم که با احداث پل عابر پیاده این دو محله آب آسیاب و کوچه شهید خوش انس به هم متصل شود.

افتتاح پل عابرپیاده محله شهید خوش‌انس - فرامرز جمشیدپور

فرامرز جمشید پور با قدردانی از پیمانکار پروژه فوق بیان کرد: این پل به طول ۳۴ متر و عرض ۲ متر با ۱۶ تن مصرفی و ۸ شمع با قطر ۲/۱ به طول ۱۶ تا ۲۵ متر از هرطرف با دو پایه بتنی با هزینه بالغ بر ۴۵۰ میلیون تومان احداث شده است.

او گفت: با توجه به اینکه احداث دیوار حفاظتی هزینه بالایی دارد، اما این پل به گونه‌ای طراحی شده که نیاز به دیواره حفاظتی ندارد.

معاون حمل و نقل و امور زیربنایی و خدمات شهری شهرداری رشت از احداث دیواره‌های جدید در راستای ارتقای ایمنی پل فوق خبر داد و گفت: با احداث دیواره‌های جدید و نصب گارد ریل در دو طرف پل نظرات مردم در راستای ایمنی بیشتر پل تأمین خواهد شد. لذا در ابلاغ‌های جدید به پیمانکار برای افزایش ایمنی پل، کل هزینه کرد پل به ۵۰۰ تا ۵۵۰ میلیون تومان خواهد رسید.

احداث پارک ۲۰ هزار متری در محله آب آسیاب

همچنین مدیر منطقه ۳ شهرداری رشت نیز به اینکه پل عابر پیاده کوچه شهید خوش انس نقطه اتصال دو محله در منطقه ۳ است اشاره کرد و گفت: این پل دو محله آب آسیاب و کسبخ را به یکدیگر وصل می‌نماید.

سمیه رستگار حرکت در محلات را منشأ تحول دانست و اذعان کرد: این دو محله از محلات کم برخوردار هستند و مردم این دو محله با مشکلاتی چون نبود آسفالت مناسب و کمبود سرانه فضای سبز مواجه‌اند.

افتتاح پل عابرپیاده محله شهید خوش‌انس - سمیه رستگار

او ادامه داد: این پل بر اساس بودجه شورای اسلامی شهر که برای ۵ منطقه تصویب برای سال ۹۵ کرده بودند و با حضور شهردار محترم در قالب بودجه‌ای منطقه‌ای تعریف شده، به مرحله افتتاح و بهره‌برداری رسیده است.

مدیر منطقه سه شهرداری رشت، با تاکید بر حساسیت شهرداری در آزادسازی حرائم با احداث پل گفت: شهرداری منطقه ۳ در صدد خرید املاک دو طرف این رودخانه است.

رستگار از احداث پارک ۲۰ هزار متری در محله آب آسیاب خبر داد و گفت: مسئله کمبود سرانه فضای سبز که از اعتراضات به حق مردم این منطقه است که مورد بررسی شهرداری منطقه ۳ قرار گرفته است و با حمایت‌های شهردار محترم رشت در سال جاری شاهد احداث پارک ۲۰ هزار متری در محله آب آسیاب خواهیم بود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz