فرماندار رشت: بازار محلی در شهرهای رشت ایجاد شود

رشت رویایی- فرماندار رشت گفت: بازارهای محلی به منظور عرضه محصولات خانگی به‌ویژه برای روستائیان توسط شهرداران در شهرهای این شهرستان ایجاد شود.

عیسی مهدوی

سید عیسی مهدوی پیش از ظهر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی این شهرستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم و هسته‌ای اظهار کرد: دولت بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری تأکید دارد و دستورالعمل اجرایی آن صادر شده است.

وی به تشکیل شورای اقتصاد مقاومتی شهرستان رشت در سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: شورای مذکور اتاق فکری برای عملیاتی کردن سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در رشت است.

فرماندار رشت با تأکید بر استفاده از تمام ظرفیت‌های این شهرستان در اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: اجرای برنامه‌ها به طرف اقتصاد خرد و تولید سریع هدایت شده است.

مهدوی، اقتصاد مقاومتی را درون‌زا و دانش‌بنیان محور خواند و تصریح کرد: اقتصادی مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست، بلکه اقتصادی پویا محسوب می‌شود.

وی خواستار توجه به داشته‌های داخلی در راستای اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی شد و گفت: وابستگی به فروش نفت موجب شده به برخی داشته‌های خود توجه نداشته باشیم و دشمنان از اقتصاد ما استفاده ابزاری کنند.

اعتماد به‌نفس راهبرد اقتصاد مقاومتی
فرماندار رشت با اشاره به اینکه اگر داشته‌های خود را احیا نکنیم ممکن است آسیب‌پذیر شویم، خاطرنشان کرد: خوداتکایی و اعتماد به‌نفس از راهبردهای اقتصاد مقاومتی است.

مهدوی، بهره‌گیری از روابط بین‌المللی به منظور ارتقای اقتصاد داخلی را از موضوع‌های مهم خواند و اظهار کرد: امسال دولت اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی بخش کشاورزی، صنایع خرد و فعالیت‌هایی که موجب اشتغال سریع شود را از برنامه‌های اجرایی در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: ۲۸ درصد از اشتغال شهرستان رشت در بخش کشاورزی است و از این توانمندی می‌توان در صنایع تبدیلی، آبزی‌پروری و گل و گیاه استفاده کنیم.

فرماندار رشت با تأکید بر جلوگیری از خام‌فروشی محصولات، بیان کرد: یک‌چهارم از اراضی کشاورزی گیلان در رشت واقع شده است و ۲۸ درصد از برنج استان در این شهرستان تولید می‌شود.

مهدوی از تولید ۱۱ درصد از برنج کشور در شهرستان رشت خبر داد و تصریح کرد: فرآوری محصولات کشاوری می‌تواند در ارتقای معیشتی خانوارهای روستایی مؤثر باشد.

وی به استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و فعالیت‌های خرد به منظور گسترش اشتغال خانگی در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: اشتغال خانگی باید به نحو مطلوب برای خانواده‌های روستایی اجرایی شود.

فرماندار رشت با اشاره به اینکه طبق قانون شهرداران موظف هستند بازار خوداشتغالی و عرضه محصولات را در شهرها ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: مرکز عرضه محصولات خانگی و روستایی در شهر خمام ایجاد شده است.

مهدوی بازارهای محلی را بستری برای عرضه محصولات خانگی به‌ویژه صنایع دستی ذکر کرد و یادآور شد: استقبال خوبی از بازارهای عرضه محصولات خانگی شده است و شهرداران دیگر شهرها باید در این زمینه تلاش کنند.

وی با بیان اینکه مکان‌سنجی ایجاد بازارهای محلی باید توسط شهرداران انجام شود، اظهار کرد: اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در شهرستان رشت الگویی برای دیگر مناطق در گیلان است.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz