رشت رویایی- فرماندار رشت گفت: بازارهای محلی به منظور عرضه محصولات خانگی به‌ویژه برای روستائیان توسط شهرداران در شهرهای این شهرستان ایجاد شود.

[su_frame align=”left”]عیسی مهدوی[/su_frame]

سید عیسی مهدوی پیش از ظهر امروز در جلسه اقتصاد مقاومتی این شهرستان با گرامیداشت یاد و خاطره شهدای مدافع حرم و هسته‌ای اظهار کرد: دولت بر اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی ابلاغی از طرف مقام معظم رهبری تأکید دارد و دستورالعمل اجرایی آن صادر شده است.

وی به تشکیل شورای اقتصاد مقاومتی شهرستان رشت در سال ۹۴ اشاره کرد و افزود: شورای مذکور اتاق فکری برای عملیاتی کردن سیاست‌ها و برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در رشت است.

فرماندار رشت با تأکید بر استفاده از تمام ظرفیت‌های این شهرستان در اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی، بیان کرد: اجرای برنامه‌ها به طرف اقتصاد خرد و تولید سریع هدایت شده است.

مهدوی، اقتصاد مقاومتی را درون‌زا و دانش‌بنیان محور خواند و تصریح کرد: اقتصادی مقاومتی به معنای اقتصاد ریاضتی نیست، بلکه اقتصادی پویا محسوب می‌شود.

وی خواستار توجه به داشته‌های داخلی در راستای اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی شد و گفت: وابستگی به فروش نفت موجب شده به برخی داشته‌های خود توجه نداشته باشیم و دشمنان از اقتصاد ما استفاده ابزاری کنند.

اعتماد به‌نفس راهبرد اقتصاد مقاومتی
فرماندار رشت با اشاره به اینکه اگر داشته‌های خود را احیا نکنیم ممکن است آسیب‌پذیر شویم، خاطرنشان کرد: خوداتکایی و اعتماد به‌نفس از راهبردهای اقتصاد مقاومتی است.

مهدوی، بهره‌گیری از روابط بین‌المللی به منظور ارتقای اقتصاد داخلی را از موضوع‌های مهم خواند و اظهار کرد: امسال دولت اقتصاد مقاومتی را در دستور کار خود قرار داده است.

وی بخش کشاورزی، صنایع خرد و فعالیت‌هایی که موجب اشتغال سریع شود را از برنامه‌های اجرایی در راستای اقتصاد مقاومتی عنوان کرد و افزود: ۲۸ درصد از اشتغال شهرستان رشت در بخش کشاورزی است و از این توانمندی می‌توان در صنایع تبدیلی، آبزی‌پروری و گل و گیاه استفاده کنیم.

فرماندار رشت با تأکید بر جلوگیری از خام‌فروشی محصولات، بیان کرد: یک‌چهارم از اراضی کشاورزی گیلان در رشت واقع شده است و ۲۸ درصد از برنج استان در این شهرستان تولید می‌شود.

مهدوی از تولید ۱۱ درصد از برنج کشور در شهرستان رشت خبر داد و تصریح کرد: فرآوری محصولات کشاوری می‌تواند در ارتقای معیشتی خانوارهای روستایی مؤثر باشد.

وی به استفاده از ظرفیت‌های اقتصادی و فعالیت‌های خرد به منظور گسترش اشتغال خانگی در سال ۹۵ اشاره کرد و گفت: اشتغال خانگی باید به نحو مطلوب برای خانواده‌های روستایی اجرایی شود.

فرماندار رشت با اشاره به اینکه طبق قانون شهرداران موظف هستند بازار خوداشتغالی و عرضه محصولات را در شهرها ایجاد کنند، خاطرنشان کرد: مرکز عرضه محصولات خانگی و روستایی در شهر خمام ایجاد شده است.

مهدوی بازارهای محلی را بستری برای عرضه محصولات خانگی به‌ویژه صنایع دستی ذکر کرد و یادآور شد: استقبال خوبی از بازارهای عرضه محصولات خانگی شده است و شهرداران دیگر شهرها باید در این زمینه تلاش کنند.

وی با بیان اینکه مکان‌سنجی ایجاد بازارهای محلی باید توسط شهرداران انجام شود، اظهار کرد: اجرای برنامه‌های اقتصاد مقاومتی در شهرستان رشت الگویی برای دیگر مناطق در گیلان است.