هشدار پلیس فتا گیلان
مراقب شگرد جدید بزهکاران سایبری باشید

هک - جاسوسی - فضای مجازی - پلیس فتا

رشت رویایی- رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان به کاربران شبکه های اجتماعی در خصوص شگرد جدید بزهکاران سایبری در سوء استفاده از نام و اکانت کاربران در شبکه‌های اجتماعی هشدار داد.

به گزارش ایسنا، سرهنگ ایرج محمدخانی، رئیس پلیس فتا استان گیلان ارسال پیامک‌های جعلی برنده شدن در قرعه کشی‌ها را یکی از شگردهای مجرمانه عنوان و گفت: جدیدترین پیامک‌های ارسالی با هدف دسترسی به کدهای فعال‌سازی در شبکه‌های اجتماعی، به کاربران ارسال می‌شود.

او افزود: در جدیدترین شیوه بزهکاران سایبری با ارسال پیامک‌هایی مبنی بر برنده شدن افراد در قرعه‌کشی از آنان درخواست می‌کنند کد قرعه‌ کشی دریافت شده را به شماره اعلامی ارسال (forward)نمایند.

سرهنگ محمدخانی گفت: پیام ارسالی برای قربانی دارای کد ۵ رقمی است که طبق اظهارات بزهکاران، کد قرعه‌کشی است در حالی که کد فعال‌سازی اکانت در شبکه اجتماعی است، متاسفانه برخی از کاربران به محض دریافت کد قرعه‌کشی،فریب خورده و کد را ارسال می‌کنند و بدون توجه به عواقب آن انتظار دریافت جایزه را می‌کشند.

او ادامه داد: افراد سودجو بعد از دریافت کدهای فعال‌سازی اقدام به ایجاد اکانت‌های مختلف در شبکه‌های اجتماعی کرده و از جانب قربانی اقدام به انتشار مطالب غیر واقع (درخواست کمک از دوستان و حتی مزاحمت برای آن‌ها)و با برقراری ارتباط با دوستان و بستگان قربانی می‌کنند.

رئیس پلیس فتا گیلان به شهروندان توصیه کرد:برنده شدن کاربران در قرعه‌کشی می‌تواند یک شگرد مجرمانه برای فریب و به دام انداختن هموطنان باشد بنابراین هرگاه از سوی افراد ناشناس که خود را در قالب کارمند دستگاه یا نهادی دولتی معرفی و ادعای برنده شدن شما در قرعه‌کشی را مطرح می‌کنند،روبرو شدید،تردید کرده به هیچ عنوان اطلاعات درخواستی را به آن‌ها ارسال نکنید.

سرهنگ محمدخانی با بیان اینکه ارسال اطلاعات مورد نظر به افراد سودجو و فرصت طلب می‌تواند زمینه ساز بسیاری از جرائم از جمله برداشت از حساب بانکی،هتک حثیت،مزاحمت و … باشد و حتی احتمال اینکه بزهکاران با شیوه‌هایی مانند انتشار تصاویر افراد برنده در سایت،از کاربران درخواست تصویر و در نهایت با ایجاد اکانتی جدید با نام،تصویر و شماره طعمه خود مبادرت به کلاهبرداری نمایند،

او به هموطنان هشدار داد:به چنین ‌پیام‌هایی که غیرقانونی و جعلی می‌باشند به هیچ عنوان اعتماد نکرده و موضوع را از طریق نشانی پلیس فتا به آدرس www.Cyberpolice.ir یا ایمیل این پلیس به نشانی Gfata@police.ir گزارش نمایند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz