غیبت علنی عضو شورا در جلسه غیرعلنی

خانه حاج میرزا خلیل آقا رفیع - عمارت زین‌العابدین اخوان

رشت رویایی- عصر دیروز ساختمان میرزاخلیل شاهد یک‌صد و شصتمین جلسه شورا بود؛ جلسه‌ای که اعضای پارلمان شهری با ریاست جدید خود میزبان دکتر ثابت قدم شهردار رشت بودند تا آخرین سال شورای دور چهارم از ابتدای راه همگام و همراه مدیریت شهری یک مسیر تعاملی را در پیش بگیرند.

اما نکته جالب توجه این جلسه، غیبت محسوس منتقد اول مدیریت شهری یعنی محمود خطیبانی در حضور دکتر ثابت‌قدم بود. خطیبانی که در جلسه اول ریاست کاظمی حضور کمرنگ خود را با توزیع بیانیه در بین اصحاب رسانه جبران کرد و یک‌بار دیگر به واسطه انتقادات کلیشه‌ای خود از شهردار خبرساز شد این بار برخلاف تصور در جلسه غیرعلنی شورا در حالی که شهردار به منظور پاسخگویی به صحن شورا دعوت شده بود، حاضر نشد تا این جلسه با پرسش‌وپاسخ‌هایی به دور از حاشیه و خالی از طعنه و اتهام به پایان برسد.

خطیبانی که در محافل رسانه‌ای به آقای بیانیه شهرت دارد در سال سوم شورا که با ریاست رفیعی نوده شاهد بیشترین تعداد جلسات علنی بودیم، حضوری پررنگ و خبرساز داشت. اما نکته‌ای که غیبت خطیبانی را در جلسه دیروز قابل ملاحظه می‌کند، غیرعلنی بودن این جلسه است. به نظر می‌رسد خطیبانی در خوش‌بینانه‌ترین حالت علاقه‌ای به حضور در جلسات غیرعلنی شورا ندارد.

نکته جالب این است که حدود یک سال پیش این عضو شورا در جایی از ثابت‌قدم انتقاد و اعتراض کرده بود که او کاری کرده دوربین‌های صدا و سیمای استان سراغ او نروند و شورای اسلامی شهر رشت جایی در برنامه‌های شبکه باران نداشته باشد. همین گله نشان می‌دهد که به قول معروف او مرد دوربین است و علاقه خاصی دارد در مدیوم تلویزیون و در قاب مستطیلی شکل بیانیه‌های خود را با شور و حرارت بخواند.

اما مادامی که صدا و سیما تمایلی ندارد وارد این بازی شود، باقیِ رسانه‌ها همچون پایگاه‌های خبری جایگزین خوبی برای او هستند. رفتار سیاسی خطیبانی، موضع‌گیری و ادبیات او تنها در سایتها موجودیت پیدا می‌کند. همانطور که او وقتی نطق‌هایش را در صحن علنی شورا در پیش چشم رسانه‌ها می‌خواند، متن تایپ شده بیانیه‌اش را هم تکثیر می‌کند و در بین خبرنگاران توزیع می‌کند. همانطور که خیلی‌ها استعفای او را در آخرین روزهای سال سوم شورا مصداق یک نمایش رسانه‌ای می‌دانند. او که در سال گذشته بارها خواستار حضور شهردار در صحن شورا شد اما در جلسه دیروز در حالی‌که صندلی مخصوص خبرنگاران خالی بود حتی با وجود شهردار خود را به این جلسه نرساند.

رفتار سیاسی خطیبانی نیاز به دیده شدن دارد و بستر رسانه‌ها محل مناسبی برای این نمایش رقابتی است و به نظر می‌رسد هر چه بیشتر به انتخابات نزدیک می‌شویم شعله این رفتارها در جلسات علنی بیشتر شود.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz