علوی: نمی‌خواهیم فقط شورای شهرداری باشیم/ رمضانپور: با رفتن به کوچه و پس کوچه‌های این شهر خجالت می‌کشم

رشت رویایی- شانزدهمین جلسه شورای شهر رشت با غیبت فرهام زاهد در خانه میرزا خلیل تشکیل شد.

امیر‌حسین علوی رییس شورای شهر با تسلیت و تبریک شهادت بابک نوری هریس به عنوان جوان‌ترین شهید گیلان گفت: ما وعده‌ای با مردم و اصحاب رسانه کرده بودیم که گزارش عملکرد صد روزه را منتشر کنیم که در حال آماده سازی است.

او ادامه داد: بحثی که در ماه‌های پایانی سال جاری باید به آن پرداخت، این است که بازدید از محلات با حضور مدیران شهری انجام خواهد شد و‌ اعضای شورا با یک تیم منسجم در محلات حضور خواهند یافت تا در ۱۵ هفته باقیمانده در ۱۵ ناحیه این کار انجام شود.

علوی همچنین گفت: ما می‌خواهیم شورای شهرداری نباشیم‌ و در اشل و مقیاس شهری فعالیت کنیم.

رضا رسولی ناطق اول این جلسه گفت: به دلیل تغییر در برخی پیش فرض‌ها حرفی برای گفتن ندارم.‌

او گفت:‌ ما از میرزای بزرگ یک نام را که لقلقه زبان شده استفاده می‌کنیم و از کاربزرگی همچون انقلاب مشروطه که میرزا برای ایران انجام داد و در نهایت منجر به تشکیل انقلاب شد متاسفانه نتوانستیم آن طور که باید این ارزش‌ها ‌را حفظ کنیم.

رسولی گفت: ‌امیدواریم با افتتاح خانه مشروطه در رشت بتوانیم رد پای پیشینیان را پررنگ‌تر و واضح‌تر برای آیندگان نشان دهیم.‌

او گفت: ما در برهه خاصی هستیم که می‌بایستی میراث فرهنگی ارزشمندی را به آیندگان که در مقابل هجومه فرهنگی منطقه‌ای و ملی قرار دارند منتقل کنیم.

او گفت: در جلسه گذشته طرحی برای شفاف‌سازی ساختار شورا و شهرداری ارائه کردیم که برای تشخیص رفتارهای شعارگونه برخی که برونداد عملی و اجرایی در راستای شفاف‌سازی و اطلاع‌رسانی‌ ندارد و خروجی‌اش موجب اتفاقاتی می‌شود که کنترل آن توسط ما و مردم وجود ندارد، مفید است.
رسولی با بیان اینکه در طرح شفاف‌سازی ساختار شورا و شهرداری‌ تسریع شود گفت‌:‌ امیدواریم بتوانیم با ساختاری مشخص شهروندان سیستم شهرداری و شورا را به خوبی رصد کنند.

او گفت:‌ امیدوارم بتوانیم سیستم خود پالایش و خودپایشی‌ را با اجرای این طرح در شهرداری ایجاد کنیم.

این عضو شورا همچنین گفت: عوارض تشویقی در کمیسیون عمران به نتایج خوبی رسیده است و برای اولین بار در تاریخ شهر رشت لایحه عوارض تشویقی منظم را ارائه خواهیم کرد و جایزه تشویقی را برای پرداخت آرای کمیسیون ماده ۱۰۰ در نظر گرفتیم.

او گفت: در صورت تصویب این لایحه تا پایان سال به تمامی پرونده‌هایی که در کمیسیون ماده ۱۰۰ و ۷۷ تشکیل‌ شوند در صورت پرداخت نقدی‌ جایزه نقدی پرداخت خواهد شد.

رمضانپور: با رفتن به کوچه و پس کوچه‌های این شهر خجالت می‌کشم

احمد رمضانپور نیز در این جلسه شورا گفت: با گذشت سه ماه از تشکیل شورا هنوز یک جلسه با نمایندگان مجلس، استاندار و نماینده ولی فقیه نداشتیم.

او گفت: باید در کنارا نمایندگان، استاندار فکری برای این استان و توسعه شهر کنیم. من با رفتن به کوچه و پس کوچه‌های این شهر خجالت می‌کشم.

او گفت: در‌خواست من از رییس شورا این است که برای تشکیل این جلسه پیگیری‌های لازم را انجام دهد.

او ادامه داد: خود در خیابان مادر ماشینم به دست‌اندازی افتاد که مجبور به عوض کردن قطعه‌ای از چرخ لاستیک شدم. در هر جایی از این شهر که پا می‌گذاری همین وضع است.

رمضانپور ادامه داد: مردم به ما رای داده‌اند و این حداقل انتظار است که خیابان‌های شهر آسفالت شوند و ما با کمک نمایندگان می‌توانیم قیر مجانی بگیریم.

او ادامه داد: ما پز می‌دهیم سالانه ۳۶ میلیون گردشگر داریم و عید نزدیک است. مسافرانی به رشت می‌آیند‌ چه وضعی را در خیابانهای رشت خواهند دید؟

حامد عبداللهی: ما آرامش را از خانواده شهرداری سلب کردیم

حامد عبداللهی گفت: ما مسوول رفاه و آسایش مردم شهر هستیم و اکنون سه هفته از‌ گفته‌هایم در رابطه با بلاتکلیفی پل‌های هوایی عابر پیاده که مدت یکسال است در آنجا رها شده‌اند می گذرد و کسی توجه نمی‌کند. ‌یا آقای شهردار واقعا بی‌توجه است یا افراد بی‌کفایتی که ایشان در حوزه مربوطه قرار دادند به بحث‌های ما بی‌توجه هستند.

او گفت: مردم مسکن مهر را با حمل و نقل بی‌نظم و بی ترتیب رها کردیم. ما دنبال ایجاد آرامش و آسایش برای مردم شهر هستیم. تمام زیر‌سازهای خیابان باهنر در مسکن مهر انجام شده و جاده لاکانی که حدود ۵ یا ۶ میلیارد هزینه برای شهرداری داشته در بخش آسفالت متوقف شده است و هیچ توجهی به آن نمی‌شود.

او ادامه داد: ما آرامش و آسایش را از پرسنل شهرداری سلب کردیم و نیروهای حجمی و پاکبان بیش از دوماه می گذرد که حقوق دریافت نکرده‌اند و اطلاعات نادرستی در این زمینه داده می‌شود.

عبداللهی گفت: ما آرامش را از خانواده شهرداری سلب کردیم‌ در حالی که گفته می‌شود پرسنل شهرداری اضافه کار را به روال سابق می‌گیرد‌ هنوز فیش اضافه کارشان پرداخت نشده است.

او گفت: ما کسی را برای شهرداری انتخاب کردیم که مدعی بودیم با تجربه است. ما سکان شهرداری را به کسی دادیم که آرامش را به شهرداری برگرداند‌ و رفاه را به مردم رشت ایجاد کند.‌

او گفت: کوچه های شهر با مشکل آسفالت مواجه است و کسی که ما به او رای اعتماد دادیم مسوول آن است.‌

او ادامه داد: ما هر روز می‌بینیم که شرایط سخت‌تر می‌شود و انتظارات فراهم نمی‌شود. خود من شخصا دارم نگران می‌شوم.‌

حامد عبداللهی گفت: آوردن افراد غیر‌بومی در عزل و نصب‌های جدید آرامش را از شهرداری گرفته است و خیلی از افرادی که توانایی داشتند کنار گذاشته شده‌اند و از افراد غیر‌بومی استفاده شده است.

علوی در پاسخ به رمضانپورگفت: نامه در خواست دیدار به مجمع نمایندگان زده شده است و مشکل آسفالت شهر داشتن سهمیه قیر نیست و بحث‌های دیگری مثل کیفیت آسفالت و اجرا مطرح است که کمیسیون عمران پیگیر آن است.‌

او ادامه داد: شهردار در سفر دکتر نوبخت به رشت با ایشان دیدار داشتند و سه نامه را در خصوص مسایل شهر به ایشان ارائه دادند و ما آنچه مربوط به بخش نظارت است را انجام می‌دهیم ولی بخش اجرایی به ما مربوط نیست‌.

لایحه تشکیل‌ باشگاه شهرداری رشت

دستور‌ تشکیل باشگاه فرهنگی و ورزشی شهرداری رشت به صورت دو فوریت مورد بررسی اعضای شورا قرار گرفت.

این باشگاه در امور مختلف نونهالان تا پیشکسوتان قرار است فعالیت کند ‌و هزینه آن‌ ۸۰۰ میلیون تومان‌ می‌شود.

رضا رسولی در موافقت با بررسی دو فوریت آن گفت:‌ به نظرم هزینه های این تیم محلی از اعراب ندارد. خروجی خاصی از آن ندیده‌ایم. برای همین معتقدم با دوفوریتش موافقت شود و آن را رد کنیم. ما خیلی مسائل فرهنگی مهم‌تری داریم مثل فرهنگسراها که می‌تواند مورد توجه قرار گیرد.

با رای اعضای شورا دوفوریت لایحه تصویب نشد و یک فوریت آن مورد تصویب قرار گرفت.

لایحه دوم اصلاح و شفاف‌سازی وضع برخی مواد تعرفه عوارض و بهای خدمات بود که به صورت عادی به کمیسیون‌ها ارائه شد.

کسر۹۰۰ میلیون تومانی ردیف بودجه برای اضافه کردن به بودجه مدیریت بحران

لایحه بعدی لایحه‌ای است که براساس آن قرار شده مبلغ ۱۵ میلیارد رالا از ردیف اعتباری ۳۰۵۰۱۰۱۰۰۵، تحت عنوان مناسب‌سازی معابر طرح‌ احداث پارک‌ها و ایجاد فضای سبز و کمربند حاشیه‌ها و درختکاری‌ معابر است کسر شود و برای ایمن‌سازی معابر در بحران برف و تهیه امکانات و ملزومات ستادهای بحران مناطق هزینه شود.‌

حاجی پور گفت: باید این طرح به صورت دو فوریتی تصویب شود چون ممکن است این بحران در دو سه روز آینده اتفاق بیفتد و نمی‌توان پیش بینی کرد.

شکریه گفت: ما همیشه در برف اول بد و در برف دوم خوب عمل می کنیم و‌لی باید حتما برای بحران برف ردیف بودجه در شهرداری در نظر گرفته شود و اکنون اعلام برف کرده‌اند و پشت مردم شهر دارد می‌لرزد.

شیرزاد گفت: در برنامه بودجه سال ۹۶ ردیف بودجه‌ای برای بحران در نظر گرفته نشده است که باید در سال ۹۷ حتما تعبیه شود ولی با این مبلغ مخالف هستم.‌

آمنه خدابخشی در توضیح لایحه ارائه شده وارد صحن شد و گفت: به دلیل تجربه اتفاقات گذشته با مدیران مناطق صحبت‌هایی شده است و در نتیجه لایحه‌ای تنظیم شد و این مبلغ از ردیفی که هزینه‌کردی برای شهرداری نداشت تنظیم شد و برای هر منطقه ۲۵۰ میلیون را تعیین کردیم که در این زمینه استفاده شود.

او گفت: با توجه به تجربه گذشته مبلغ ۲۵۰ میلیون برای هر منطقه در نظر گرفته شده است که باز هم قابل پیش بینی نیست که کافی باشد یا خیر و حتی بر اساس قانون به شهرداری اجازه داده شده که در هنگام بحران هزینه‌های لازم را انجام دهد‌ و بعد به شورا ارائه دهد ولی ما زودتر لایحه را پیش بینی کردیم.

او ادامه داد: هزینه‌ها شامل هزینه غذا، ماشین آلات و نمک و شن و هزینه‌های مختلف است که نمی‌توانستیم به صورت ریز جزئیات تعیین کنیم. در این صورت اگر مثلا خواستیم ماشین آلاتی را اجاره کنیم یا لباسی بخریم از همین ردیف تهیه می‌کنیم.

بعد از توضیحات آمنه خدابخشی این لایحه به صورت دو فوریت پذیرفته شد.‌

عاقل منش نیز گفت: من موافق این لایحه هستم ولی با عددش کمی مشکل دارم و به نظرم می‌توان برای هر منطقه دویست میلیون تومان نیز در نظر گرفته شود.
حامد عبداللهی گفت: سال گذشته هنگام برف من در منطقه ۵ بودم. با آماری که پرسیدم در برف سال گذشته نزدیک سی و سه میلیون تومان هزینه شد و حدود بیست میلیون تومان هم اجاره ماشین آلات شد.

او گفت: یک مسأله ای هم در مناطق باب شده است که من روی هزینه‌کرد آن تاکید دارم. یادم است مناطق تجهیزاتی که می‌توانستند از سال قبل استفاده کنند در هزینه های سال بعد اضافه می‌کردند. به نظرم اکنون نیز تورم خاصی نیز رخ نداده است و می‌توان با صد و صد و پنجاه میلیون تومان نیزاین مساله را حل کرد.

حاجی پور گفت: اگر وضعیت بحرانی پیش بیاید مگر شورا جرات می‌کند هزینه نکند؟ وظیفه شهرداری است که باید هزینه کند. برای حوادث بابد هزینه کنیم.

امیرحسین علوی نیز گفت: در بحث نظارت باید بگویم که در اجاره ماشین آلات تخلفات زیادی گزارش شد و تاکید اعضای شورا نیز درست است. به هر صورت پیشنهاد آقای عاقل منش برای اختصاص هر منطقه و مرکز به مبلغ دویست میلیون تومان که جمعا یک میلیارد و دویست میلیون تومان می‌شود را مورد رای قرار می‌دهیم.

با اختصاص ۱۵۰ میلیون برای هر منطقه و با مرکز مجموعا مبلغ ۹۰۰ میلیون تومان مورد تصویب قرار گرفت‌ و اسماعیل حاجی پور به عنوان ناظر در ستاد بحران نظر گرفته شد.
دستور دوم جلسه امروز شورای شهر رشت، آیین نامه امور سرمایه گذاری و مشارکت شهرداری رشت بود.

کمیسیون عمران پیشنهاد کرد تا با توجه به تاثیرگذاری شورای سازمان، هیت مدیره، کمیته فنی، رابطین سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های مردمی شهرداری رشت در پروژه‌های آتی سرمایه‌گذاری نسبت به برگزیدن افراد دارای تخصص، تجربه و صلاحیت‌های لازم در خصوص قرار‌گیری در جایگاه‌های حقوقی مذکور اقدام و نتیجه اقدامات را به صحن شورا گزارش کند.

رسولی گفت: ما در جذب سرمایه‌گذار با دو مشکل داریم که سرمایه‌گذار با ورود به شهر دوست دارد با تعداد کمی از افراد که توان اجرایی دارند مذاکره کند و دیگر اینکه زمان مذاکره به طول نینجامد.

بعد از بحث های طولانی‌ برای بررسی بیشتر پیرامون نظارت اعضای شورا در سرمایه گذاری‌ها موضوع در هفته آینده مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *