رشت رویایی- بیستمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت برگزار شد.

رییس شورای شهر در ابتدای جلسه با اشاره به اینکه تک تک همکاران شورایی به دنبال تحقق اهداف شهری و رفع مشکلات شهروندان هستند گفت: هفته گذشته اولین جلسه رسمی با حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی برگزار شد که مصوباتی نیز به همراه داشت و قرار شد که این موضوع تداوم داشته باشد و از توانایی نمایندگان بهره ببریم.‌

علوی گفت: با توجه نیازمندی‌های‌ شهر رشت طرح‌هایی مورد بررسی قرار گرفت که امیدواریم تصویب شود.

علوی با بیان اینکه طرح اقتصادی در جلسه امروز شورا ارائه می‌شود، گفت: با توجه به نیازهایی که در حوزه اشتغال در رشت وجود دارد امیدوارم این طرح پاسخگوی رفع بخشی از مشکلات این حوزه باشد.

‌رئیس شورای اسلامی شهر رشت با اشاره به اینکه مشکلات موجود نیازمند بازخوانی و مسکن‌های زودبازده هستند، گفت: وضعیت نامناسب اقتصادی باید مورد بازخوانی قرار بگیرد.

او همچنین با تبریک آغاز سال ۲۰۱۸ میلاد مسیحی گفت: خیلی با خود کلنجار رفتم که از اتفاقات روزمره این روزهای کشور مخصوصا شهر رشت صحبت کنم یا نه.

او ادامه داد: ‌روزی نیست که با مشکلات مردم دست و پنجه نرم نکنیم لذا تمام مسولان باید در این نظام وظیفه خود را بدانند و مشکلات را بازخوانی کنند و مُسکن های مقطعی را کنار بگذاریم.

علوی تاکید کرد: باید برنامه بهبود وضعیت اقتصادی کشور‌ بازتعریف و باز‌خوانی شود.

او ادامه داد: در نظامی که به پایش این همه خون داده شده برای حل مشکل مردم باید به پا خیزند .‌

رییس شورای شهر گفت: امروز معاندین، منافقین و کسانی که خیر و صلاح ما را نمی‌خواهند چشم انتظار اختلافات داخلی هستند و هیچ کدام از ما این شرایط را نمی‌پذیریم.

علوی همچنین گفت: بنا ندارم لحن صحبت را عوض کنم ولی به عنوان رییس شورا نباید گفتگوها و حرف‌ها و حدیثها بدون انتقال بماند و شایسته نیست که بعد از چهارماه از انتخاب شهردار هنوز حقوق نیروهای حجمی پرداخت نشده باشد و برای بار آخر تذکر می‌دهم.‌

او گفت: شایسته نیست نیروهای حجمی که بیشتر آنها قشر جوانان هستند‌ و تشکیل خانواده داده‌اند هنوز حقوق دریافت نکرده باشند.

او ادامه داد: آقای شهردار باید این موضوع را در اولویت اول کارهای خود قرار بدهد. با اینکه تاکید شده بود هم‌سان‌سازی در پرداخت حقوق‌ها اتفاق بیفتد هنوز این اتفاق نیفتاده است.‌

علوی اضافه کرد: همچنین پروژه‌های عمرانی شهر متوقف شده است و هنوز بعد از این همه مدت گزارشی در این زمینه به صحن شورا ارائه نشده است.

رییس شورا تاکید کرد: این معطل گذاشتن ها برازنده شهر و شهردار نیست و الویت های اولی است که باید جدی گرفته شود.

او در پایان گفت: فردا به عنوان روز رشت نامگذاری شده است و قرار است مراسم کوچکی برای پاسداشت این روز برگزار شود.‌

رییس شورای اسلامی شهر رشت در این جلسه با اشاره به لایحه خرید ۱۹ دستگاه اتوبوس و ۳ دستگاه مینی بوس گفت: این لایحه در شورای چهارم رشت مصوب شد و اخیرا شرکت سبلان خودرو به دلیل مشکلاتی تقاضا دارد ده دستگاه اتوبوس و ۳۰ دستگاه مینی بوس تولیدی آن در راستای همان قرار‌داد در اختیار شهرداری رشت قرار دهد و به همین منظور لایحه جدیدی از سوی کمیسیون حمل و نقل و ترافیک به صحن شورا ارسال شده است.

رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای رشت در خصوص این لایحه گفت: شهر رشت نیاز جدی به افزایش ناوگان عمومی دارد و در حال حاضر ۶ دستگاه اتوبوس در مسیر خط ویژه مشغول به فعالیت است که پاسخگوی انبوه جمعیت نیست.

اضافه کرد: شرکت سبلان خودرو اعلام کرده بود که توانایی تحویل ۱۹ اتوبوس به شهرداری رشت را ندارد و به جای آن می‌خواهند ۶۰ مینی بوس به ما تحویل بدهند که این موضوع مورد موافقت قرار نگرفت.

او ادامه داد: با توجه به اصرار و پیگیری‌های کمیسیون ترافیک شورا قرار شد شرکت سبلان خودرو در راستای قرار‌داد قبلی ده دستگاه اتوبوس و ۳۰ دستگاه مینی بوس به شهرداری تحویل بدهد و با توجه به اینکه به لحاظ حمل ونقل عمومی با مشکل مواجه هستیم تقاضا دارم با این موضوع موافقت شود.

حاجی پور با اشاره به خرید ۱۰۰ دستگاه اتوبوس جدید به منظور افزودن به ناوگان عمومی رشت گفت: در این خصوص مذاکراتی با بانک شهر انجام گرفته و قرار است به زودی این تعداد اتوبوس به ناوگان عمومی اضافه شود.

فرهام زاهد از نماینده اتوبوسرانی در باره جزییات قرارداد با شرکت سبلان خودرو سوالاتی پرسید.

رسولی گفت: باید به کمیسیون برنامه و بودجه در این زمینه وقت داده شود زیرا جزییات لایحه نیاز به تامل بیشتری دارد.

حجت جذب به عنوان مخالف دو فوریت گفت: به نظرم این لایحه باید کارشناسی شود و در بسیاری از شهرها این مدل پذیرفته نشد.

او گفت: ما باید برای هر مینی بوس دو راننده بگیریم که نیاز به حقوق و بیمه دارند و باید هزینه و درآمد بررسی شود. بسیاری از راننده‌ها دوست دارند که خود مینی بوس بخرند و وارد خط شوند.

لایحه به صورت یک فوریت تصویب شد.

حذف بهره از تقسیط و پیش پرداخت دیون تا سقف ۱۰۰ میلیون

حاجی پور مخالف این لایحه گفت‌: پیشنهاد خوبی است اما مبلغ ۱۰۰ میلیون بالاست.

او گفت: تخلف ۱۰۰ میلیونی نشان می‌دهد که کسی که خانه ساخته است زیاد هم مستعضعف نیست و باید برای کسانی که در حاشیه شهر خانه می‌سازند و توان مالی خوبی ندارند بخششی را در نظر بگیریم.

این لایحه به صورت یک فوریت به کمیسیون‌ها ارائه شد.

دستور فروش و واگذاری برخی از املاک اموال و پروژه های سرمایه‌گذاری شهردار‌ی‌ با دادن اختیار به شهردار تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان

فرهام زاهد گفت: در جلسه با حضور شهردار موافقت ضمنی خود را اعلام کردیم و شهردار در‌خواست سقفی برای فروش اموال بدون مجوز شورا را کردند.

علوی گفت: تعداد پروژه‌هایی که از قبل مانده زیاد نیست‌ و شهردار در نظر دارد ساختمانی مثل زمین سازمان موتوری را تکه تکه بفروشد.

او گفت: نگاه استفاده از این املاک این طور بوده است که باید محل هزینه کرد حاصل از فروش این اموال مشخص شود و‌گرنه شهردار اجازه فروش را ندارد.

علوی ادامه داد: هزینه فروش املاک بدون ذکر محل دقیق هزینه‌کرد اشکال دارد. در بودجه ۹۷ تاکید شده است که هر ملکی که قراراست به فروش برسد باید دارای مجوز باشد.‌

رمضانپور گفت: ‌هنر این نیست که از سرمایه بخوریم هنر این است که از درآمد بخوریم. ما باید سرمایه را گسترش بدهیم و از تولید ثروت بهره ببریم.

او ادامه داد: اگر داشته‌های اندک‌ خود را با برنامه‌ریزی بتوانیم به منبعی برای تولید ثروت تبدیل کنیم آن وقت موفق خواهیم بود.
تصویب نشد.

فرهام زاهد گفت: باید به مجموعه مدیریت شهری با توجه به این که مدیران تازه انتخاب شده اند فرصت داده شود.

معرفی اعضای شورا برای سفر به کشورهای ماکائو، چین، لبریا، پرتغال، سئول کره جنوبی

علوی‌ و رسولی برای سفر به پرتغال اعلام آمادگی کردند.
علی پور به ماکائو می‌رود.
جلسه بعدی روز دوشنبه به صورت عادی برگزار می‌شود.