با عدم تعهد عربستان در قبال دیه شهدای منا اعزام حجاج را درک نمی‌کنم

حج

رشت رویایی- عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه عربستان دیه شهدای منا را منتفی دانسته است، گفت: اعزام ایرانیان به حج در شرایط فعلی خلاف مقررات بین المللی و خلاف حقوق ملت ایران است.

حشمت الله فلاحت پیشه  در خصوص منتفی شدن دیه شهدای منا که از سوی عربستان بیان شده گفت: دلیلی نمی‌بینم که مسئولین جمهوری اسلامی ایران در قبال عربستان دست پائین بگیرند و در شرایطی که عربستانی‌ها اعلام کردند دیه شهدای منا را پرداخت نمی‌کنند مسئولان ساز و کار اعزام حجاج کشورمان را به عربستان بچینند و این موضوع را از نظر سیاسی درک نمی‌‌کنم.

او گفت: اعتقاد من این است که بدترین اتفاقی که ممکن است برای یک هیئت دینی و یا کاروان مذهبی رخ دهد، همین اتفاقی است که در منا شکل گرفت و مسئولیت مستقیم این کار بر عهده عربستان است و حداقل کاری که عربستان باید انجام دهد این است که دیه شهدای منا را به بازماندگانشان پرداخت کند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی با تأکید بر اینکه عربستانی ها هنوز دیه را پرداخت نکرده اند و بلکه آن را نیز منتفی می‌دانند گفت: در این شرایط از طرف مقابل اصرار وجود دارد که حج تمتع برقرار شود اما شأن، مال و جان مردم ایران در این میان نادیده گرفته می شود.

فلاحت پیشه ادامه داد: اگر چنین اتفاقی مجدداً رخ دهد، عربستان تعهدی نمی پذیرد و دلیلش این است که آنها نمی خواهند رویه ایجاد شود.

او گفت: در گذشته نیز برای قربانیان سقوط جرثقیل در مسجدالحرام، عربستان دیه را مطرح نکرد بلکه آن را به شکل هبه یعنی بخشش مطرح کرده است. بنابراین با عنوان کردن هبه آنها می خواهند تعهدی در مورد جان، مال و ناموس مردم ایجاد نشود.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: در چنین شرایطی اعزام ایرانیان به حج خلاف مقررات بین‌المللی، خلاف حقوق بشر و خلاف حقوق ملت ایران و خلاف مسئولیت دولت ایران در قبال شهروندان است و بنابراین قبل از اینکه موعد حج برسد، باید دیه ایرانی ها پرداخت شود.

فلاحت پیشه با تأکید بر اینکه باید موضوع دیه مطرح و برای عربستانی ها تکلیف تعیین شود تا آنها حافظ جان مردم باشند و حق مردم را بدهند، گفت: عربستانی ها یک صندوقی برای کمک به آن دسته از کشورهای عربی که با روند دموکراسی سالاری دچار مشکل شده اند، دایر کرده اند و در حال پرداخت پول به آنها هستند و شاید پرداخت دیه شهدای منا یک هزارم هدایایی باشد که به هیأت های آمریکایی داده اند. دلیلی ندارد مسئولان کشور ما در قبال این موضوع کوتاه بیایند.

او گفت: مسئولیت این موضوع با ایران است و مردم باید آن را از مسئولین بخواهند.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفت: مردم ایران نباید در مقابل عربستان تحقیر شوند و اعتراض خود را به مسئولین جمهوری اسلامی برسانند.

فلاحت پیشه به نقش مجلس در این موضوع اشاره کرد و خاطرنشان کرد: مجلس وظیفه نظارتی و قانونگذاری دارد و اعزام زائران به حج امری است که مسئولان کشور به آن تأکید دارند اما من معتقدم که انجام این کار تحت هر شرایطی حتماً به ضرر مردم است و منتظرم موضوع دیه مشخص شود و پس از آن به وظایف خود عمل می کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *