رشت رویایی، آمنه فتوحی- هرساله در آستانه سال نو، خانه تکانی، خرید لباس نو، تغییر دکوراسیون منزل و البته خرید میوه و شیرینی و آجیل تبدیل می‌شود به اهم امورات ایرانیان تا سال جدید را در شرایطی نو آغاز کنند و در چشم میهمانان بهار بیشتر مورد پسند باشند.

از آنجا که میوه از اقلامی است که بیش از یکی دو روز قبل از عید نمی‌توان تهیه کرد بیشتر ما تهیه آن را به روزهای آخر سال موکول می‌کنیم.

به تصور خیلی‌ها دست‌فروشان ارزان‌تر و با کیفیت‌تر میوه عرضه می‌کنند که به نظر برخی از همشهریان این امر درست نبود.

رضا مردی حدوداً ۴۰ ساله می‌گوید من سال پیش از دست‌فروش‌ها خرید کردم و بیشتر میوه‌ها چون دست‌چین نبودند نمی‌توانستم آنچه که می‌خواهم بردارم و همین سبب شد که میوه مناسبی نصیب من نشود.

شهرام یکی دیگر از شهروندان گفت: من فکر می‌کردم میوه‌هایی که دولت عرضه می‌کند بی‌کیفیت است و برای همین به مکان‌های عرضه میوه نرفتم و همین سبب شد تا هم میوه گران‌تر و هم بی‌کیفیت نصیبم شود.

اما شهرداری رشت امسال برای سهل‌الوصول بودن خرید میوه شب عید، ۱۲ نقطه در شهر را برای این کار منظور کرده است.

درباره بازارچه‌هایی که شهرداری در شهر رشت برای عرضه میوه راه اندازی کرده از چند همشهری پرسیدم که آیا این بازارچه‌ها توانسته خواسته مردم را در تهیه میوه شب عید برآورده کند یا خیر.

صادق مرد جوانی که همراه همسرش به یکی از میادین رفته بود گفت: من با کمال تعجب دیدم آنچه که در این بازارچه‌ها ارائه می‌شود هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت بسیار مناسب‌تر از سایر جاهاست.

محسن نیز درباره اینکه نظم بسیار مناسبی در این بازارچه‌ها حاکم است گفت: اقلام متنوع میوه در این بازارچه‌ها به چشم می‌خورد که به راحتی و بدون هیچ‌گونه بی‌نظمی می‌توان از آنها دیدن کرد و سپس انتخاب و خرید کرد.

خانمی میان‌سالی اما فرق چندانی برای میوه‌های عرضه‌شده از نظر کیفیت و قیمت قائل نیست. این خانم گفت: میوه‌هایی که اینجا به فروش می‌رسند از نظر کیفیت متوسط است و قطعاً باید ارزان‌تر باشد. من ترجیح می‌دهم میوه بهتر را حتی از دست‌فروشان گران‌تر بخرم.

مرد مسنی که حدوداً ۶۰ ساله می‌نمود هم از این مساله گلایه داشت که در خریدی که از یکی از میادین داشت میوه خوبی نصیبش نشده است: من بعدازظهر برای خرید رفتم اما میوه‌های خوب تا قبل از ظهر فروش رفته بود و آنچه بیشتر در بساط فروشندگان به چشم می‌خورد «ته بار» بود. باید همیشه میوه در هر زمانی در این میادین وجود داشته باشد نه اینکه فقط صبح‌ها.

ماه پسند مدیرعامل میادین میوه و تره بار شهرداری رشت هم در این باره گفت: در طی جلسات مشترکی که با اداره صنایع و معادن و جهاد کشاورزی برگزار کردیم مقرر شد ۱۲ جایگاه در سطح شهر را برای رفاه حال شهروندان در اختیار توزیع‌کنندگان قرار دهیم.

وی با بیان اینکه میوه‌ها با قیمت مناسب و دولتی عرضه می‌شوند افزود: در آخرین جلسات برگزار شده قیمت هر کیلو پرتغال ۲۰۰۰ تومان و هر کیلو سیب ۲۱۰۰ تومان تعیین شد که البته هنوز رسمی نیست.

مدیرعامل سازمان میادین و ساماندهی مشاغل شهری شهرداری رشت تصریح کرد: شهروندان می‌توانند از ۲۵ تا ۱۵ فروردین میوه‌های مورد نیاز خود را از جایگاه‌های تعیین شده تهیه کنند.

ماه‌پسند گفت: مردم علاوه بر ۱۲ جایگاه تعیین شده می‌توانند میوه‌های مورد نیاز خود را از بازارچه‌های موجود در سطح شهر میدان مرکزی واقع در بلوار مدرس نیز تأمین کنند.