دکتر حسین راغفر در رشت:
عدم درمان اقتصاد بحرانی بزرگ برای ایران به همراه خواهد داشت

حسین راغفر

رشت رویایی- عضو هیئت علمی دانشگاه الزهرا (س)، اقتصاد ایران را بیمار دانست و بی توجهی به آن را مقدمه ای برای وقوع بحران های بزرگ کشور در آینده برشمرد.

به گزارش مهر، در سیزدهمین نشست هم اندیشی توسعه که ظهر پنج شنبه توسط سازمان برنامه و بودجه استان گیلان برگزار شد، دکتر حسین راغفر با برشمردن ویژگی های اقتصاد مقاومتی که پویا، عدالت محور، متکی به دانش و فناوری و درون زا و برون گرا است گفت: وابستگی اقتصاد کشور به منابع خدادادی نفتی و معدنی و به تعریف ساده تر، خام فروشی سبب شده که طی سالیان سال اقتصاد ایران بیمار و ضعیف باشد و این روند چه پیش از انقلاب و چه پس از سال های پیروزی انقلاب اسلامی و جنگ هشت ساله همچنان ادامه داشته است.

او به ویژگی های ساختار اقتصادی ایران طی ۵۵ سال گذشته پرداخت و از آن به عنوان اقتصادی بیمار نام برد که به زودی زود اصلاح شدنی نیست.

راغفر با اشاره به نرخ رشد اقتصادی کشور طی ۵۵ سال گذشته افزود: در تشکیل سرمایه ثابت ناخالصی که از سال های ۳۸ تا ۹۱ مورد بررسی قرار گرفته است، سهم خدمات بیش از سایر حوزه های کشاورزی و صنعت است در حالی که این خدمات، در راه خدمات رسانی به کالاهای وارداتی بوده است نه در راستای حمایت از تولیدات داخلی.

این استاد دانشگاه گفت: در طی ۵۵ سال گذشته، کمترین سهم سرمایه گذاری ها در حوزه صنعت بین سه تا پنج درصد و پس از آن سهم صنعت به میزان ۲۵ تا ۳۰ درصد بوده است که همین مقدار نیز در سال های ۸۴ تا ۹۱ که بیشترین درآمدهای ارزی کشور از فروش نفت به دست می آمد، دچار نزول و کاهش فاحشی شد.

راغفر با بیان اینکه خدمات در این سال ها بین ۵۶ تا ۷۰ درصد سرمایه گذاری ها را به خود اختصاص داده است به ناتوان بودن اشتغالزایی خدمات در کشور پرداخت و افزود: تفاوت عمده رشد خدمات در ایران و کشورهای توسعه یافته این است که خدمات در کشور به جای اینکه در خدمت تولید باشد، در خدمت کالاهای وارداتی است.

به گفته وی، وابستگی اقتصاد ایران به درآمدهای نفتی در طول سالیان سال سبب شده که رشد کاذب اقتصادی و همینطور فساد ملایم در داخل سیستم رخ دهد.

استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا(س)، اقتصاد مقاومتی را نوعی واکنش نسبت به آسیب پذیر بودن اقتصاد ایران برشمرد و اظهار کرد: در کشور ما، اقتصاد منفعت رسان به فعالیت های غیرمولد است و به همین دلیل است که فعالیت های صنعتی که بهترین حوزه برای اشتغالزایی و ارزش افزوده است، راکد باقی مانده است.

بی‌توجهی به اقتصاد، امنیت ملی و سیاسی را به خطر می اندازد
راغفر، اقتصاد ایران را تحت سلطه سرمایه های تجاری و مالی دانست و گفت: پرداخت نکردن مالیات صاحبان منافع و سود در اقتصاد بیمار ایران به همراه فساد سیستماتیکی که در حوزه های سیاسی، اداری، اقتصادی کشور جریان دارد سبب می شود که تولید در کشور نزول پیدا کند و همین امر به دنبال خود، بیکاری، آسیب های اجتماعی و افزایش فساد و جرم و خودکشی را برای جامعه رقم می زند.

او ادامه داد: بی توجهی به اقتصاد کشور سبب به خطر افتادن امنیت ملی و سیاسی نیز می شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به فعالیت های اقتصادی نهادها و ارگان های خاص و کسانی که خارج از حوزه کاری خود، دست به سرمایه گذاری می زنند، تصریح کرد: بی توجهی به نظام مالیاتی کشور سبب ورود گروه های ذی نفع به سیاست گذاری های کلان کشور می شود و منافع عمومی را ضعیف می کند.

راغفر، سه راهکار را به عنوان راهکار درمان اقتصاد بیمار کشور عنوان و تاکید کرد: احتمال ضعیف درمان اقتصاد بیمار ایران با این راهکارها به سالیان سال زمان نیاز دارد.

او افزود: اصلاح نظام بانکی کشور که توانایی نظارت درست بر عملکرد بانک های خصوصی را ندارد به همراه اصلاح نظام مالیاتی کشور که مانع از فرارهای مالیاتی منفعت طلبان و سودجویان در جامعه شود در کنار بهبود فضای کسب و کار می تواند راهکارهای اساسی برای اصلاح حال بد و بیمار اقتصاد ایران باشد.

عضو هیات علمی دانشگاه الزهرا(س) تصریح کرد: تا زمانی که اقتصاد ایران درمان نشود، رشد جرم و جنایت، فرار مغزها، افزایش آسیب های اجتماعی و روحی و در نهایت خدشه دار شدن امنیت ملی و سیاسی کشور کاهش نمی یابد و باید در انتظار بحرانی بزرگ برای کشور بود.

در ادامه این نشست، رئیس سازمان برنامه و بودجه گیلان نیز با بیان اینکه هدف از نشست های توسعه در این سازمان روشنگری اذهان مسئولان، تنویر افکار عمومی و آشنایی هر چه بیشتر با مساله مهم اقتصاد مقاومتی است گفت: اقتصاد مقاومتی یک سیاست گذاری کلان است که باید به دور از شعارها به طور جد به آن پرداخته شود.

کیوان محمدی افزود: شناخت موانعی که تحقق اقتصاد مقاومتی را در کشور دچار چالش می کند از نخستین گام هایی است که باید برای تحقق اقتصاد مقاومتی برداشت.

او همچنین گفت: برخی موانع توسط خودمان در کشور و برخی دیگر توسط دیگران بر اقتصاد کشور تحمیل می شود در حال که تا زمانی که از این اقتصاد شناخت کافی به دست نیاوریم نمی توانیم آن را در کشور اجرایی کنیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz