نوزاد

رشت رویایی- مسئول برنامه‌ریزی ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: طی دوسال اخیر در گیلان نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور به دنیا نیامده است.

دکتر سحر عابد در گفتگو با ایسنا با اشاره به کاهش بروز بیماری تالاسمی در کشور از هزار تولد به ۱۸۰ مورد در سال و نجات حداقل ۱۰ هزار زندگی اظهار کرد: صرفه‌جویی حداقل ۳۰ میلیون دلار در هر سال، کسب شهرت بین‌المللی، تولید دانش برای کشور و افتخاری ملی از دستاوردهای ادغام برنامه پیشگیری از بیماری بتا تالاسمی در شبکه سلامت کشور است.

وی با اشاره به اینکه ادغام برنامه پیشگیری از بروز تالاسمی نمونه‌ای از ادغام خدمات ژنتیک در شبکه بهداشت و درمان کشور است که از سال ۷۶ آغاز شد، تصریح کرد: در این برنامه آموزش ویژه‌ی گروه‌های هدف در قالب یک سیستم که بر آموزش گروه‌های جوان در آستانه ازدواج تاکید دارد، در شبکه‌های بهداشتی درمانی ادغام شده است.

مسئول برنامه‌ریزی ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه شبکه مشاوره‌ی ژنتیک متشکل از تیم‌های مشاوره‌ی ژنتیک است افزود: این تیم‌ها در هر شهرستان در یک یا چند مرکز بهداشتی درمانی بر حسب جمعیت مستقر هستند.

عابد استراتژی‌های اصلی برنامه را در قالب ۳ استراتژی عنوان کرد و افزود: در استراتژی اول برای زوج‌های متقاضی ازدواج جهت بررسی تالاسمی در آزمایشگاه‌های مراحل آزمایش تالاسمی برای زوج‌ها بررسی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در استراتژی دوم که از سال ۸۰ به برنامه اضافه شده است، گفت: در این استراتژی زوج‌های مینور از طریق تولد فرزندان ماژور شناسایی می‌شوند و جهت مشاوره پیش از تولد به مراکز مشاوره ژنتیک ارجاع می‌گردند.

مسئول برنامه‌ریزی ژنتیک معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با بیان اینکه استراتژی سوم از سال ۸۲ مورد بحث قرار گرفت و از سال ۸۴ استقرار و اجرا یافت خاطرنشان کرد: در این استراتژی زوج‌هایی که قبل از سال ۷۶ ازدواج کرده‌اند و فرزند سالم دارند، بررسی شده تا در صورتی که زوج ناقل باشند مشاوره شوند و از بروز فرزند مبتلا به تالاسمی ماژور در خانواده پیشگیری شود.

عابد با تاکید بر این که در گیلان طی دو سال اخیر نوزاد مبتلا به تالاسمی ماژور به دنیا نیامده است گفت: باید از زوجی‌هایی که توسط مشاوران ژنتیک شهرستان‌ها ناقل تالاسمی یا زوج مشکوک پرخطر شناسایی شده‌اند، خواست تا در اولین فرصت بعد از ازدواج آزمایش ژنتیک مرحله اول و در ده هفته اول بارداری (درهر بارحاملگی) آزمایشات تشخیص پیش از تولد مرحله دوم ژنتیک را به انجام برسانند تا از تولد نوزاد مبتلا به بیماری تالاسمی ماژور پیشگیری شود و در صورت ابتلای جنین به بیماری تالاسمی ماژور انجام سقط درمانی قبل از هفته ۱۶ بارداری صورت پذیرد.