رشت رویایی سردار طلایی گفت: جایگاه شوراها در جهت پیشبرد اهداف شهرداری است.

مرتضی طلایی شامگاه پنج شنبه گذشته و در شب جشن انقلاب با حضور در شهرداری رشت، با مثبت ارزیابی کردن عملکرد شهرداری این شهر، اظهار داشت: جوانان امروز با توجه به اوضاع کنونی شوراهای شهر، از عهده وظایف محوله به ویژه در حوزه شهری به خوبی برآمده‌اند و این مسئله موجب جلب اعتماد به جوانان برای واگذاری مسئولیت‌ها شده است.

او رویکردهای مدیریت شهری در دوره جدید را متفاوت از دوره‌های قبل عنوان و خاطر نشان کرد: نباید با دیدگاه‌های قبلی به عملکرد شورا و شهرداری رشت نگاه شود.

وی با بیان اینکه کار مطلوب، ایجاد ثروت می‌کند افزود: مدیران خلاق و شجاع با تولید کار، ایجاد ثروت می‌کنند و نتیجه این تصمیم‌گیری‌ها و تصمیم‌سازی‌ها در توسعه شهر رشت تأثیرگذار بود.

نائب رییس شورای اسلامی شهر تهران، بر لزوم پذیرفته شدن مدیریت یکپارچه سازی برای شهرهای بزرگ به عنوان یک اصل تأکید کرد و افزود: امروزه نبود یک مدیریت یکپارچه در نهاد شهرداری‌ها و شوراهای شهر به معضلی جدی تبدیل شده است.

طلایی با اشاره به سه اصل هدایت، حمایت و نظارت تصریح کرد: یکی از وظایف شوراها برای دامن نزدن به مشکلات شهری، ایجاد انسجام درونی میان خود شورا بود و از یاد نبریم که جایگاه شوراها در جهت پیشبرد اهداف شهرداری‌ها است.

 به گفته وی امروزه از صفر تا صد در صد مشکلات اقتصادی و اجتماعی مردم بر دوش شهرداری‌ها قرار داشته و مردم با متولی دانستن شهرداری‌ها، این نهاد را مسئول مسائل به وجود آمده می‌دانند بنابراین لازم است بر اساس شرایط اجتماعی و در راستای بهره‌برداری و نیازسنجی، مدیریت یکپارچه شهری ایجاد و به هر شهردار برای اجرایی شدن سیاست‌های در نظر گرفته شده حداقل بیست سال فرصت حضور در حوزه شهرداری داده شود.

وی با تاکید بر اینکه حوزه اجتماعی باید در اولویت‌های کاری شورا قرار بگیرد خاطر نشان کرد: شناسایی اولویت‌های شهری از اهمیت خاصی در رسیدن به اهداف اجرایی داشته وحوزه اجتماعی در رأس این اولویت‌ها قرار دارد.

نائب رییس شورای اسلامی پایتخت کشور با اظهار تأسف از در معرض آسیب قرار گرفتن هویت دینی ایران اسلامی اظهار داشت: هویت فرهنگی و مذهبی انسان را به سمت متعالی سوق می‌دهد و نباید دستخوش آسیب‌هایی که امروزه شاهد آن هستیم شود.

photo_2016-02-12_01-21-38

طلایی با اشاره به جایگاه مردم در پیشرفت و توسعه شهرداری‌ها بیان داشت: حضور نداشتن مردم در بخش‌های اداری یکی از ایرادهای بزرگ دستگاه‌های اجرایی امروزاست.

وی بر لزوم حذف سیاست و رویکردهای اشتباه تاکید و تصریح کرد: هر محله ساز مخصوص به خود را می‌نوازد که این مساله منجر به دوری از مساجد و کمرنگ شدن نقش مکان‌های مقدس مذهی شده است.

به گفته این مسئول آمار نزاع در شهرهای بزرگ به شدت بالا رفته اما در مقابل آن آستانه تحمل آنان نیز کاهش یافته که این مسئله ناشی از کمرنگ شدن حضور مردم در بخش‌های اداری است بنابراین نقش و جایگاه مردم باید در پیشرفت و توسعه شهرداری‌ها باید دیده و برجسته شود.

نائب رئیس شورای اسلامی تهران تولید ظرفیت‌های گردشگری در گیلان را مستلزم انجام مطالعات بیشتری دانست و خاطرنشان کرد: ظرفیت‌های موجود در گیلان یکی از ملزومات سندهای راهبردی در جهت رونق اقتصادی، اشتغال و گردشگری بوده و در این راستا لازم است که به سمت سرمایه‌گذاری خارجی و یا آوردن نقدینگی در غالب سرمایه‌گذاری گام برداریم.

طلایی همچنین با آزاردهنده برشمردن ترافیک شهر رشت با اظهار تأسف گفت: باید بپذیریم که با شرایط موجود نمی‌توان ترافیک شهری را کاهش داد اما مسلم است که باید در این زمینه تدابیر لازم اتخاذ شود.

این مسئول با اشاره به نقش ارزنده زنان در توسعه شهری جامعه امروزی گفت: لازم است که امورات مربوط به پیشنهادی توسعه فعالیت زنان با جدیت بیشتری دنبال شود.

نایب‌رییس شورای اسلامی تهران با اشاره به رویکرد جدید حاکم بر دولت‌ها افزود: دولت درصدد دولتی کردن شهرداری‌ها است. وقتی سایه سیاست بر سر فرهنگ و مسائل اجتماعی بیفتد نتیجه‌اش همین می‌شود.

نائب رئیس شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری یک نهاد عمومی است گفت: مجلس نیز به دنبال محدود کردن اختیارات شورا است. شورایی که نتواند شهردار انتخاب کند یعنی هیچ! بلافاصله بعد از اینکه اعضای شورا از شهردار سؤال می‌کنند یا تذکر می‌دهند پس‌لرزه‌های آن در سطح ملی خودش را نشان می‌دهد و نمایندگان مجلس مصاحبه می‌کنند که فلان شورا شهر را به هم ریخته و از شهردار سؤال کرده است. اما برای جلوگیری از این کار باید شورا در درون خود به انسجام کافی برسد. اعضای شورا سه اصل حمایت، هدایت و نظارت را در خود تقویت کنند و به دنبال ثبات مدیریت شهری باشند.

طلایی با تاکید بر ضرورت تدوین برنامه‌های بلند مدت متذکر شد: اگر ۲۰ سال آینده رشت در حوزه‌های مختلف تهیه و تدوین نشود به روزمرگی خواهید افتاد. اگر در یک شهر شهردار برای هر ۴ سال یک‌بار تغییر کند مطمئناً به شهر آسیب وارد می‌نماید. یک شهردار باید حداقل ۲۰ سال کار کند. پس‌لرزه‌های تغییر پیاپی شهردار و بی‌ثباتی مدیریت شهری به زندگی مردم آسیب جدی وارد می‌کند.

دکتر ثابت قدم: در توسعه شهر، نمی‌توانیم فقط متکی به کمک دولت باشیم

در این مراسم همچنین شهردار رشت با بیان اینکه بافت‌های تاریخی و فرهنگی در این شهر شناسایی شده‌اند اظهار داشت: این بافت‌ها باید در غالب چشم‌اندازهایی با کیفیت‌های مطلوب تبدیل شود.

دکتر سیدمحمد علی ثابت‌قدم با تاکید بر اینکه این شهر به عنوان مرکز گیلان باید به یک مراکز فراملی تبدیل شود خاطرنشان کرد: در این راستا باید برای بهبود فضای مناسب گردشگری و رونق اقتصادی تمهیداتی اتخاذ شود.

وی یکی از مشکلات اساسی در حوزه گردشگر پذیری را اسکان مسافران و هتلینگ برشمرد و گفت: اقدامات اساسی در این موارد در حال انجام است.

وی با به ایان اینکه در توسعه شهر، نمی‌توانیم فقط متکی به کمک دولت باشیم افزود: برای این مهم و به ویژه برای جذب سرمایه‌گذار، همکاری‌های شورای اسلامی به همراه مدیریت شهری و مشارکت مردمی لازم وانکار ناپذیر است.

به گفته شهردار رشت، در پروژه پیاده راه فرهنگی، سیاست اعتمادسازی و برند سازی، مورد نظر قرار گرفت و علاوه بر این پروژه که تا نیمه اول اسفندماه امسال به بهره‌برداری می‌رسد، در حدود ۶ ماه گذشته ۷ سرای محله در رشت راه‌اندازی و خانه‌های سلامت نیز به زودی راه‌اندازی می‌شوند.

ثابت‌قدم با بیان اینکه شهرها از کانون‌های اصلی سکونتگاه‌های مردم هستند خاطرنشان کرد: فاصله جغرافیایی کم روستاهای اطراف رشت علت اصلی مهاجرت روستاییان به این شهر بوده و علت اصلی فشردگی جمعیت این منطقه نیز از فاصله کم جغرافیایی با روستاها نشأت می‌گیرد.

وی بیان داشت: ۵۵ محله در ۱۵ ناحیه رشت سکنی دارند و این مساله موجب سنگین‌تر شدن وظایف شهرداری در رسیدگی به امور محلات شده است.

ثابت‌قدم افزود: عقبه هویتی مردم گیلان که بر اساس تنوع غذاهای مختلف محلی و در راستای حوزه‌های سلامت شکل گرفته ٬ موجب جلوه دادن رشت به عنوان یک زیستگاه محلی شده و وجود مقوله‌هایی همچون صنایع دستی٬ فرهنگ بومی و محلی٬ برون دادهای فرهنگی و گردشگر پذیری٬ در مقوله اقتصاد نقش مهمی داشته و به حل معضل بیکاری کمک قابل‌توجهی می‌کند.

به گفته وی با تبدیل شدن رشت به یک زیستگاه محلی، عملیات عمرانی در آن بر مبنای برند سازی شهری انجام می‌شود.

شهردار رشت افزود: بدون شک با این برند سازی می‌توانیم در جهت اعتلای فرهنگ شهری بکوشیم و موجب برون داد کالاهای فرهنگی و رونق روزافزون اشتغال و اقتصاد باشیم.

مظفر نیکومنش: در کنار پروژه‌های عمرانی، پروژه‌های فرهنگی هم در رشت در حال اجراست

همچنین مظفر نیکومنش نودهی، رئیس کمیسیون فرهنگی در این نشست گفت: سردار طلایی هم خودش و هم کارش طلایی است. ایشان فرمانده ما بودند و بنده افتخار شاگردی‌شان را داشتم.

او گفت: احداث پیاده راه یکی از دستاوردهای شورای چهارم رشت و شهرداری است و شهردار پرتلاش و زحمتکش ما جناب آقای ثابت‌قدم و همچنین مدیران مناطق تلاش بسیاری کرده‌اند تا این پروژه طبق زمان‌بندی پیش برود و تا قبل از پایان سال به بهره‌برداری برسد.

به گفته این عضو شورای شهر رشت، در کنار پروژه‌های عمرانی پروژه‌های فرهنگی نیز هم اکنون در رشت در حال اجراست.

وی با بیان اینکه شورای قبل با تلاش بسیار موفق به دریافت مجوز احداث پارک ۴۵۰ هزار هکتاری لاکان نشده بود یادآور شد: با ورود ثابت قدم به شهرداری رشت ایشان توانستند مجوز احداث پارک ۴۵۰ هزار هکتاری لاکان را دریافت کنند. پس از نصب سردیس شهدای شاخص استان نصب سایر سردیس‌ها نیز در حال اجرا است.

این عضو شورای شهر رشت از تلاش‌های شبانه‌روزی شهردار رشت قدردانی کرد و گفت: آقای شهردار به عنوان یک مهندس ناظر بالای سر کار هستند و حتی اگر ۱۲ شب هم کسی برای بازدید پیاده راه بیاید متوجه حضور ایشان می‌شود. خوشبختانه تمام مدیران شهرداری و شهرداران مناطق در حال تلاش هستند که این موضوع جای قدردانی دارد.

محمدحسین واثق کارگرنیا: تهرانی‌ها احداث پیاده‌راه فرهنگی را از ما یاد بگیرند

محمدحسین واثق کارگرنیا نیز در این جلسه گفت: خوشبختانه با تلاش شورای شهر و شهرداری شاهد به بار نشستن طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی هستیم.

شورا - شهردار رشت

کارگرنیا تاکید کرد که تهران یک الگو و نمونه برای سایر کلان‌شهرها محسوب می‌شود. بنابراین باید فضایی ایجاد شود تا مدیران شهرداری رشت و اعضای شورا از نزدیک با تجارب شهرداری تهران آشنا شوند و انتقال تجارب صورت گیرد.

او همچنین گفت: با توجه به اینکه طرح احداث پیاده راه فرهنگی در رشت با این وسعت در خود تهران هم اجرا نشده است حتی مدیران شهرداری تهران نیز می‌توانند برای انتقال تجارب در رشت حضور پیدا کنند.

تمجید فاطمه شیرزاد از عملکرد شهردار رشت

رئیس کمیسیون محیط زیست و بهداشت شورای شهر رشت نیز از عملکرد شهردار رشت تمجید کرد و گفت: از روزی که آقای ثابت قدم کلید شهرداری رشت را دریافت کرده و سکان دار شهرداری شده‌اند اقداماتی صورت گرفته که در ۳۰ سال گذشته قابل تقدیر است.

فاطمه شیرزاد با تمجید از به هویت تاریخی رشت و مردم گیلان گفت: امیدواریم با همکاری شورا و شهرداری مسیر توسعه رشت طوری انجام شود تا اعضای شورا به تعهد خود به مردم پایبند باشند.

در ابتدای جلسه نیز رفیعی نوده، رئیس شورای شهر رشت به سردار طلایی خیرمقدم گفت و سیدرضا موسوی روزان نیز درباره رشت سخن گفت. امسیرحسین علوی هم که در میانه جلسه حاضر شده بود حضور سردار طلایی را برای مردم گیلان مغتنم شمرد.