طلاق دختر ۱۰ ساله از شوهر ۲۷ ساله‌اش

رشت رویایینوجود علی دختری است که در سن ۹ سالگی با مردی که سه برابر خودش سن داشت ازدواج کرد و یک سال بعد با گرفتن طلاق از او در یمن تاریخ‌ساز شد.

من نوجود هستم، ۱۰ ساله و طلاق گرفته‌ام عنوان کتابی است که این ماه به زبان انگلیسی در آمریکا به چاپ رسیده و قرار است به زودی به زبان عربی هم منتشر شود. با چاپ این کتاب به زبان عربی، این کودک ۱۲ ساله هم می‌تواند داستان زندگی خود را که توجه جهانی را جلب کرده است بخواند.

او در این باره گفت: به‌جز قسمت‌هایی که من به نویسندگان کتاب گفتم، خودم از محتوای کتاب آگاهی ندارم. هر روز انتظار می‌کشم تا این کتاب به زبان عربی منتشر شود تا من هم بتوانم آن را بخوانم. من میدانم چاپ داستان من در جهان می‌تواند اهمیت بسیار زیادی داشته باشد.

این کتاب توسط روزنامه‌نگار فرانسوی دلفین مینوی نوشته شد و برای اولین بار سال گذشته در فرانسه چاپ شد. ناشران تصمیم دارند آن را به ۱۹ زبان زنده دنیا منتشر کنند تا همه بتوانند آن‌چه را که بر این کودک رفته است بخوانند.

نوجود دو سال پیش و زمانی که نام او در روزنامه یمن تایمز به عنوان یک تازه‌عروس کودک مطرح شد مورد توجه قرار گرفت. او در آن سال به نیویورک سفر کرد و عنوان زن سال را از مجله زنان Glamour دریافت کرد و به عنوان یک سمبل بین‌المللی از حقوق زنان در جهان مطرح شد. در این کتاب آمده است که زمانی که نوجود فقط ۹ سال داشت، پدرش او را وادار به ازدواج با یک مرد که بیش از سه برابر او سن داشت کرد.

او سپس از تجربه بسیار دردناکی سخن می‌گوید که بعد از ازدواج بر او رفته است و دوران کودکی او را تبدیل به کابوسی دردناک کرده است. او در این باره می‌گوید: هر چه قدر که من فریاد می‌کشیدم، هیچ‌کس به کمک من نمی‌آمد. او مرا کتک می‌زد و من باید به خواسته او تن می‌دادم.

زمانی که او بالاخره توانست خانواده خود را در شهر صنعا ملاقات کند، به یک دادگاه فرار کرد و با کمک یک وکیل حقوق بشر یمنی توانست از دادگاه حکم طلاق خود را بگیرد و به این ترتیب اولین عروسی باشد که در این سن در خاورمیانه طلاق گرفته است. بعدها یک ناشر فرانسوی به خانواده فقیر او کمک کرد تا یک خانه بخرند. اکنون نوجود در حال تحصیل کردن است و زندگی نسبتاً خوبی دارد.

او در این باره گفت: سال گذشته زندگی من در فقر و بدبختی می‌گذشت، اما الان زندگی متوسط و شادی دارم. ماجرای او باعث شد که شهروندان یمنی به دنبال تصویب قانونی برای ممنوعیت ازدواج قبل از سن ۱۸ سالگی باشند و به کابوس بسیاری از این کودکان پایان دهند.

اما یونیسف اعلام کرد هنوز هم یک چهارم دختران یمنی قبل از سن ۱۵ سالگی ازدواج می‌کنند. توجه ناکافی به حقوق بشر، وضعیت دشوار اقتصادی و فرهنگ پایین خانواده‌ها یکی از اصلی‌ترین دلایل ازدواج زودهنگام کودکان است. ازدواج زودهنگام کودکان یکی از مشکلات بزرگ در کشورهای خاورمیانه است. سالانه کودکان زیادی قربانی این موضوع می‌شوند و تعدادی نیز به دلیل بارداری‌های زودهنگام جان خود را از دست می‌دهند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz