گزارش رشت رویایی از افزایش رقم قبض گاز مشترکین رشت
طرح پلکانی محاسبه قیمت گاز؛ توجیه یا تشویق؟

قبض گاز

رشت رویایی، آزاده بشارتی- مردم و مسوولان شرکت گاز گیلان نظر متفاوتی درباره هزینه گاز مصرفی در دو ماه اول سال ۹۵ دارند.

با توزیع آخرین قبض بهای گاز مصرفی، عده زیادی از مردم از ارقامی که روی قبض دیدند تعجب کردند. به گفته آن‌ها با یک حساب سرانگشتی به نظر می‌رسد پول گاز حداقل ۳۰ درصد افزایش داشته است.

به زعم بعضی از مردم، در حالی که حقوق‌شان در سال جدید ۱۲ درصد افزایش یافته، بهای گاز مصرفی بسیار بیش از ۱۲ درصد است.

این در حالی است که وزیر نیرو چندی پیش اعلام کرده بود: «قیمت حامل‌های انرژی در سال جاری افزایش نمی‌یابد» مردم اما شاهد افزایش بسیار زیاد قیمت گاز هستند.

روز گذشته اما خبری در مورد افزایش گازبها در سایت اداره گاز گیلان منتشر شد. در این خبر آمده که مبلغ گازبها به صورت پلکانی و با در نظر گرفتن سطوح اقلیم‌بندی مربوطه از نظر آب و هوا محاسبه شده و براساس دستورالعمل شرکت ملی گاز ایران، برای محاسبه گازبها، سال به دو فصل گرم و سرد تقسیم می‌شود که فصل سرد از تاریخ ۱۶ آبان ماه تا ۱۵ فروردین ماه سال بعد و مابقی سال به عنوان فصل گرم تعریف می‌شود.

فروردین و اردیبهشت سرد دلیل بالا بودن قیمت گاز است!
طهمورث بستانی املشی، مدیر روابط عمومی اداره گاز گیلان در گفت و گو با رشت رویایی درباره این افزایش قیمت گفت: مخاطبان می‌توانند به بخش طرح تکریم ارباب‌رجوع در سایت اداره گاز گیلان مراجعه کنند و ببینند که قیمت‌ها هیچ تغییری نکرده و گازبها هنوز بر اساس تعرفه سال ۹۴ محاسبه می‌شود. زیرا تغییر قیمت‌ها از خرداد به بعد انجام می‌شود.

او درباره افزایش ارقام در قبوض مشترکان گاز گفت: دلیل تغییر قیمت این است که فروردین و اردیبهشت امسال هوا سرد بوده و مردم بیشتر از سال قبل گاز مصرف کرده‌اند. در فصل گرم بهای گاز برای تمام مردم یکسان است.

اگر گاز به قیمت بین‌المللی خود برسد استفاده مردم نیز از آن بهینه‌تر می‌شود.
اما مردم می‌گویند اگر قیمت گاز ۳۰ درصد رشد دارد، حقوقشان هم باید همین‌قدر افزایش یابد، در حالی که حقوق کارمندان تنها ۱۲ درصد افزایش یافته است.

فخرالدین زاوه

دکتر فخرالدین زاوه، اقتصاددان در این زمینه به رشت رویایی گفت: من با این استدلال موافق نیستم البته نگرانی مردم از اینکه فکر می‌کنند درآمدشان کفاف این افزایش قیمت را نمی‌دهد قابل درک است. اما اگر ما اینطور به موضوع نگاه کنیم که گاز هم کالایی است مثل بقیه کالاها، بر این اساس که قیمت این کالا چقدر است ما تصمیم می‌گیریم که چقدر مصرف کنیم. در واقع چرخه عرضه و تقاضا به وجود می‌آید. یعنی هم تولیدکننده درباره میزان تولید خود و هم مصرف‌کننده در مورد مصرف خود تصمیم می‌گیرد و تعادل میان این دو مشخص می‌شود.

به گفته این اقتصاددان، اینجا اتفاقی که می‌افتد این است که عرضه‌کننده دولت است و یا عرضه از طریق کانال‌های دولتی صورت می‌گیرد. در نتیجه اگر بهای گاز در سال‌های گذشته مقدار پایین‌تری از قیمت بین‌المللی تنظیم شده باشد، مردم عادت کرده‌اند که بیش از مقدار بهینه مصرف کنند.

دکتر زاوه همچنین گفت: اگر گاز به قیمت بین‌المللی خود برسد استفاده مردم نیز از آن بهینه‌تر می‌شود. معمولا نیز در فصل زمستان خانه‌های ایرانی بسیار بیشتر از حد گرم است. ما هر جا جلوی ضرر را بگیریم، به نفع ماست. در نتیجه اگر قیمت گاز افزایش پیدا کند و به سمت قیمت‌های بین‌المللی برود مردم مصرف خود را کمتر می‌کنند و ما می‌توانیم مقدار بیشتری گاز صادر کنیم یا در پالایشگاه‌ها به محصولات با ارزش تبدیل کنیم و در نتیجه ما درآمد بیشتری خواهیم داشت و این درآمد بیشتر از طریق کانال‌های مختلف بین جامعه توزیع می‌شود.

این اقتصاددان تاکید کرد: در واقع از طریق اصلاح قیمت‌های نسبی مکانیزم قیمت این اجازه را به شما می‌دهد که تولید بیشتری داشته باشید در نهایت آن که برنده هستند مردم هستند. حال اگر قیمت‌ها قبلاً کمتر بوده اصلاح آن به این معنا است که قیمت گاز باید بیش از افزایش قیمت‌های دیگر افزایش پیدا کند.

او درباره این‌که شاید مردم به دولت بابت این چارچوب اعتماد نداشته باشند، گفت: مردم ممکن است اعتماد نداشته باشند اما به هرحال چرخه‌ی ذکر شده مستقل از این است که بیماری اقتصاد کشور را چه تعریف کنیم.

حق مردم است بدانند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است
زاوه در پاسخ به اینکه انجام این چرخه و قرار گرفتن در این روند نیازمند فرهنگ‌سازی و آگاهی دادن به مردم پیش از انجام کار است، گفت: بله حق مردم است بدانند که چه اتفاقی در حال رخ دادن است چون قیمت را دولت مشخص می‌کند. شفافیت بیشتر و از قبل اطلاع دادن لازم است. اما اصلاح قیمت خود بخشی از فرهنگ‌سازی است. البته اینکه به مردم توضیح داده شود که این افزایش قیمت چطور می‌خواهد به آن‌ها کمک کند در قدرت پذیرش و درک مردم تأثیر می‌گذارد.

افزایش پلکانی بهای گاز چه نتایجی دارد؟
پس از اینکه مردم نسبت به هزینه بالای گاز ابراز نگرانی و اعتراض کردند در سایت این اداره توضیحاتی نسبت به چگونگی محاسبه داده شد. در این توضیحات به وضعیت پلکانی محاسبه بهای گاز اشاره شد یعنی هر اندازه مشترک کمتر مصرف کند مشمول پرداخت قیمت گاز کمتر و در صورت مصرف بیشتر و با قرار گرفتن در پله‌های بالاتر مشمول پرداخت گازبها به صورت پلکانی می‌شود.

دکتر فخرالدین زاوه درباره الگوی افزایش پلکانی گازبها گفت: این الگو مصرف‌کننده‌ای که بیشتر مصرف می‌کنند را ترغیب می‌کند که کمتر استفاده کند. اما این در مورد کالاهای دیگر برعکس است. در مورد گاز این روند نشان‌دهنده این است که قیمت گاز پایین است. کالای دیگری را در نظر بگیرید. مثلاً اگر شخصی ده کیلوگرم سیب خریداری کند و اگر بخواهد بیشتر بخرد، کسی گران‌تر حساب نمی‌کند. ممکن است به منظور تشویق به او تخفیف بیشتری نیز بدهد. اما در مورد گاز این‌گونه نیست و این خود نشان‌دهنده اهمیت موضوع است. در واقع این کار به منظور اصلاح الگوی مصرف انجام می‌شود.

اما محاسبات ما نشان داد که کف مصرف در این طرح پلکانی، پایین‌تر از متوسط حد نیاز مردم است و مشمول مشترکین کمتری می‌شود. هرچند وضعیت این پلکان چندان مشخص نیست و ما نتوانستیم پاسخ واضحی درباره چگونگی این محاسبه بگیریم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz