[su_frame align=”center”]یک‌صد و چهل سومین جلسه شورای شهر رشت[/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلیپور – یکصد و چهل و سومین جلسه شورا در ساعت پنج روز یکشنبه ۹ خرداد با یک ساعت تاخیر با حضور اعضای شورا و غیبت خانم پیشگر و منوچهر جمالی و کارگرنیا برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، در ابتدای جلسه محمود باقری خطیبانی با گرفتن ۵ دقیقه وقت از آقای صابر نطق خود را شروع کرد. خطیبانی با اشاره به اینکه هر یک از اعضا آزاد است نظرش را بگوید و کسی نباید از انتقاد من ناراحت شود، گفت: امیدوارم این نامه مثل سایر نامه‌ها در بایگانی خاک نخورد و بی‌پاسخ نماند.

او با اشاره به برگزاری همایش انتخابات امریکا خطاب قرار دادن شهردار اظهار داشت: انحراف ۳۰۰ درصدی از بودجه پیاده راه و هزینه ۱۶ میلیاردی به جای چهار میلیارد و رابطه ایشان با اقتصاد درون زا چیست و تفاوت اقتصاد درون زا و جیب افزا در چیست؟

این منتقد شهردار با بیان اینکه با شهردار چه مجوزی از سقف اختیارات خود سبقت گرفته و به ساختمان دانا پایان کار داده‌اند، افزود: عوارض پارک آبی مبلغ هفت میلیارد تومان بوده است، چه طور به یک‌باره به یک میلیارد تومان می‌رسد؟

وی به مدیریت ناهماهنگ با شورا اشاره کرد و افزود: تعداد ۲۵۰۰ ابلاغ کی پایان خواهد یافت؟

خطیبانی با مورد خطاب قرار دادن مهندس حاجی پور گفت: من از هیچ‌کس در شورا به اندازه مهندس حاجی پور انتظار ندارم، زیرا رأی من و ایشان از شهرداری بوده است دو هزار و پانصد ابلاغ یعنی خودسری، خودزنی، نابود کردن شهرداری و از بین بردن آن سیطره و شاتره شهرداری، سقوط ایشان از شهرداری رشت هدف است.

حاجی پور در پاسخ به خطیبانی گفت: من سکوت نکرده‌ام فقط فحش نمی‌دهم.

خطیبانی نیز با بیان اینکه من فحش نداده‌ام و فحش دادن را نهی از منکر می‌دانم، خاطر نشان کرد: خرداد ماه آزادسازی خرمشهر است. وقتی در میدان نبرد با رژیم بعث جانباز شدم هرگز فکر نمی‌کردم که دردی بالاتر از درد جراحت در میدان جنگ باشد. ولی امروز اعتراف می‌کنم که در جنگ نرم همان‌طور که رهبر معظم انقلاب فرمودند: «خرمشهرها در پیش است؛ نه در میدان جنگ نظامی، در میدانی که از جنگ نظامی سخت‌تر است». آری محمود امروز در عرصه جنگ نرم هم افتخار دارد که خط شکن باشد. تیر و ترکش سایت‌های اجاره‌ای هم راحت می‌کند.

وی ادامه داد: آقای ثابت قدم، شما با کمترین سابقه اجرایی شهردار رشت شدید تا جوان‌گرایی آزمونش را پس دهد ولی امروز تأسف می‌خورم که شما شهردار رشت هستید چون عملکردتان بسیار خارج از قانون بوده و بسیار برای آینده رشت مضر است.

خطیبانی با اشاره به اینکه به زودی در نشستی خبری پرده از تخلفات ساختاری، مالی و فرهنگی در شهرداری رشت بر خواهم داشت، تصریح کرد: یا من مریض هستم یا آقای ثابت قدم. به خاطر اینکه این قضیه ثابت شود، بارها درخواست روانشناس کرده‌ام اما کسی اجابت نکرد. بعضی از دوستان در نطق من نامه می‌نویسند که این موضوعات را دادگاه باید رسیدگی کند معلوم نیست اینها نماینده مردم هستند یا وکیل و وسیع شهردار. من همین جا از آقای ثابت‌قدم می‌خواهم که اعاده حیثیت کنند من جوابگو هستم من بارها درد تیر و ترکش را چشیده‌ام من درد گرسنگی را می‌دانم و تازه از راه رسیده نیستم.

در سفر شهردار به پکن تجدید نظر شود
مظفر نیکومنش دومین سخنران جلسه بود که ضمن تبریک به نمایندگان مجلس و آغاز به کار مجلس دهم، گفت: من به عنوان خادم مردم و عضو شورای شهر رشت از نمایندگان مردم تقاضا دارم یکپارچه سازی مدیریتی در رشت و سیزده کلان‌شهر کشور را پیگیری کنند تا این مدیریت به شهرداری‌های کلان‌شهرها واگذار شود

وی با اشاره به طرح تفضیلی و تغییر کاربری برخی زمین‌های کشاورزی به مسکونی تصریح کرد: کشاورزان به دلیل عدم استطاعت مالی ناچار می‌شوند زمین را به صورت نسقی بفروشند و خریداران به دلیل ضعف بدون پروانه ساخت و ساز می‌کنند و کمیسیون ماده ۱۰۰ می‌گوید به شما آب و برق و گاز تعلق نمی‌گیرد . اگر مزارع در حوزه شهر کاربری مسکونی دارند پس باید برای صدور پروانه ساخت نیز تکلیفشان معلوم شود در غیر این صورت اعلام کنند مزارعی که در حوزه شهر هستند هیچ گونه حق ساخت و ساز ندارند.

نیکومنش در دفاع دوباره از سفر شهردار به چین و دعوت شورا به تجدیدنظر در خصوص رأی خود گفت: نماینده یونسکو از چهار نفر در ایران برای این نشست دعوت کرده است که شهردار اصفهان، شهردار رشت و مدیرکل امور بین‌الملل امور خارجه و مدیر کل شرق آسیا از وزارت خارجه است. این مسأله در سرنوشت شهر ما تاثیرگذار است. حداقل نماینده‌ی شهرداری یا خود شهردار در آن جلسه حضور داشته باشند و از حق رشت دفاع کنند ما این امتیاز را به راحتی به دست نیاوردیم که به این راحتی از دست بدهیم.

فریادها میلیاردیست اما مدارک به میلیون هم نمی‌رسد
موسوی روزان در شروع سخنان خود با عذرخواهی از مردم، اظهار داشت: انتظار مردم این است که خبرهای خوب و امیدوار کننده از ما بشنوند. مردم علاقه دارند اعضا شورا و مدیریت شهری را در کنار هم ببینند و صد البته با حفظ جایگاه‌های قانونی خویش.

این عضو شورا در ادامه گفت: چرا برخی طوری صحبت می‌کنند که انگار همه دین و فهم دین در آنها خلاصه شده است؟ چرا بنده نوعی فکر می‌کنم که از همه قضات می‌توانم قضاوت بهتری داشته باشم و آیا اینکه دستگاه قضایی ما این‌قدر عاجز است که به تخلفات و احیاناً خیانت‌های درون دستگاهی نمی‌تواند رسیدگی کند؟ آیا بنده نوعی فکر می‌کنم که از همه نیروهای اطلاعاتی و امنیتی توانمندترم؟ آیا همین موضوع شورای سوم را که به کرات در صحن شورا مطرح کردیم و مدام دیگران را از آن بر حذر می‌داریم، مگر همین نیروهای اطلاعاتی و امنیتی پیشگیری نکردند؟ مگر همین قضات ما برایش رأی صادر نکردند؟

وی در ادامه افزود: متاسفانه یک روز می‌خواهم به سوریه بروم، از چند ماه قبل نطق می‌کنم و داخل و خارج مطلع می‌شوند که فلانی عازم سوریه است و هم اکنون هم سؤال می‌کنند پس چه شد؟ یقیناً هیچ کدام از شهدا و ایثارگران عزیز رضایت ندارند که این‌گونه از آنها نام برده شود. همه وظیفه داریمشان و منزلت شهیدان، ایثارگران، جانبازان، آزادگان، امام بزرگوار و رهبر عزیز انقلاب اسلامی که همگان مدیون آنانند را رعایت کنیم.

روزان با بیان اینکه طرح مطالب به گونه‌ای که نشان از غرض ورزی شخصی و یا دیدگاه شخصی داشته باشد، به نظارت و روند نظارتی شورا بر عملکرد مدیریت شهری ضربه وارد می‌کند خاطرنشان کرد: فریاد ما میلیاردیست اما مدارک و مستندات ارائه شده گاهی به میلیون هم نمی‌رسد. به مسائل خانوادگی افراد ورود نکنیم که زمینه را باز می‌گذاریم تا فردا در مورد زندگی و خانواده ما نیز به‌راحتی اظهار نظر کنند. انتقاد بجا و درست و صحیح با توهین و اهانت و به دادگاه کشیدن مطالب بسیار متفاوت است.

وی با تاکید بر اینکه مردم هوشیار هستند و اشک و فریاد واقعی را با غیر واقعی تشخیص می‌دهند، خاطرنشان کرد: ما نیز نسبت به حقوق زحمتکشان شهرداری حساس هستیم و با جدیت پیگیر موضوع هستیم و اعتقاد داریم که مهم‌ترین وظیفه شهرداری پرداخت پرسنل زحمت کش است و عدول از آن هیچ توجیهی ندارد.

ردپای شهدای گمنام در پیاده راه فرهنگی خالی است
امیر حسین علوی در ابتدای نطق خود با اشاره به طرح پیاده راه فرهنگی خطاب به شهردار گفت: شهردار رشت باید در خصوص جداره سازی، زیباسازی٬افزایش فضای سبز و افزایش اقدامات فرهنگی را در مرکز شهر مورد توجه قرار دهد.

علوی با قدردانی از ساخت المان شهدای ذهاب تصریح کرد: ردپای شهدای گمنام ما در این پیاده راه خالی است و پیشنهاد می‌شود در برای به خاک‌سپاری چند تن از شهدای عزیز گمنام در پیاده راه فرهنگی برنامه ریزی شود.

او با اشاره مزایده‌ای که با دوبار فراخوان در زمانی نامناسب انجام شد، افزود: هیچ مصوبه‌ای در دفتر سرمایه گذاری و هیئت عالی سرمایه‌گذاری ندارد و این فراخوان بدون مصوبه شورای اسلامی شهر کار می‌کند. در دو هفته پیش سازمان زیباسازی مزایده گذاشته و در این زمینه پنجاه استند را دو میلیاردی را با پانصد و پنجاه میلیون تومان واگذار کرده است. حتماً عمدی در آن نبوده و سهواً اتفاق افتاده است. این موضوع را شفاهاً به سازمان بازرسی اعلام کرده ام و از ریاست محترم شورا خواستار پیگیری موضوع دارم.

علوی در پایان خاطر نشان کرد: نکته‌ای که آقای خطیبانی در رابطه با پارک آبی و ساخت اولیه‌اش گفتند با توجه به رقم ساخت اولیه‌اش در جلسه‌ای که خود ایشان حضور داشتند ما هیچ خطایی را تا به امروز در این حوزه ندیدیم.

تغییر در چارت سازمانی روال قانونی را دارد
شهردار رشت به اتفاق دکتر جباری، شهرداران مناطق و برخی از مدیران سازمان‌ها در صحن شورا حاضر شد.

ریاست شورای اسلامی تاکید کرد: شهردار رشت بر اساس ابهامی که برای برخی اعضای شورا پیش آمده بود برای پاره‌ای از توضیحات در صحن شورا حاضر شدند.

در ادامه محمدعلی ثابت‌قدم پشت تریبون قرار گرفت تا پاسخگوی سؤالات مطرح شده شورانشینان منتقد باشد.

شهردار رشت در ابتدا به سؤال شورا در مورد تغییرات در سازمان‌ها، انحلال و ادغام با اشاره به اینکه طبق روال قانونی تغییر در چارت سازمانی در حال اجرا است، گفت: در نمودار اصلی ساختار اصالت سازمان‌ها ایجاد شده اما اینکه سازمانی مراحل سیر ادغام، انحلال یا تشکیل اش تصویب شود به اساسنامه جدید نیاز دارد و چون نیاز است که اساس نامه تصویب شود، آن را صرف مدت زمامی خود به شورا ارسال خواهیم کرد تا بر اساس آن سازمان جدیدالتاسیس ایجاد کنیم

وی با اشاره به اینکه هیچ سازمانی به لحاظ ساختار اجرایی منحل نشده و به لحاظ ساختار کارکردی یکسان سازی، چابک سازی و کوچک‌سازی دارد، افزود: قطعاً سیر انحلال سیری است که راه حل خودش را دارد که در اساس‌نامه سازمان آمده است و برمبنای آن مدیرهای فعلی سازمان به عنوان سرپرست فعالیت خود را انجام می‌دهند.

ثابت قدم خاطر نشان کرد: ساختار تشکیلاتی ما در قالب نیروهای موجود حدود ۱۸۲۳ پست پیشنهادی در شهرداری مناطق، سازمان و مرکز جدید التاسیس خواهیم داشت تعداد پست‌های تکمیلی ۱۳۹۲ است و تعداد پست‌های خالی و چارت و نیروهای موجود ۴۳۱ و تعداد اعلام نیاز ۱۰۶ تا است.

شهردار رشت در پاسخ به سؤال خطیبانی در خصوص اینکه پستی به نام معاونت برنامه ریزی در شهرداری رشت توسط چه کسی ابلاغ شد، تاکید کرد:؟ توسط رییس سازمان شهرداری‌ها ابلاغ شد. بر اساس تبصره ۳ ماده ۱۱۲ ضوابط تشکیل شهرداری‌ها هرگونه تغیر در ساختار شهرداری بر اساس ابلاغیه وزارت کشور امکان پذیر است و ایجاد و حذف در ساختار سازمان‌ها منوط به موافقت و تصویب سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور است..

ثابت‌قدم در پاسخ به چگونگی تأمین هزینه‌های سازمان‌های جدید خاطرنشان کرد: در سازمان‌های جدید بعد از تصویب اساسنامه مجدداً اصلاح بودجه صورت می‌گیرد و همه منابع به این سازمان انتقال می‌یابد. مفاد اساس‌نامه در شورا تأیید و تصویب می‌شود و اساسنامه در صورت نیاز به تأیید وزارت کشور خواهد رسید. از لحاظ قانونی ترکیب سازمان‌ها مشکل ندارد. شهرداری بر اساس صرف و صلاح سازمانی هزینه‌های جاری را کاهش داد و در کمیسیون برنامه و بودجه توضیحات تکمیلی ارائه شد. غیر از این‌های موجود، سازمان جدیدی تشکیل نشد تا بخواهیم بودجه آن‌ها را برای تصویب به صحن شورا ارسال کنیم.

میزان تهاتر انجام شده جزو اختیارات شهرداری بود
ثابت‌قدم در پاسخ به سؤال دوم شورانشینان در خصوص پرونده تهاتر یک ملک در منطقه پنج، توضیح داد: مدارک، مبای نامه و کارشناسی یک نفره و سه نفره انجام شده و مدارک‌ها موجود است. اختیار شهرداری برای تهاترها تا سقف یک میلیارد و پانصد تومان است در حالی که ملک تهاتر شده بالای یک میلیارد و ششصد بوده است.

پور ناصرانی شهردار منطقه یک با اشاره به اینکه بدهی صاحب این ملک در منطقه یک و سه به ترتیب ۱۵۹ میلیون و یک میلیارد و ششصد میلیون تومان بود، افزود: مجموع بدهی در دو منطقه حدود یک میلیارد و هشتصد بوده که صاحب ملک در خواست تهاتر به شهرداری منطقه سه دادند. از آنجایی که در اوایل کار خود این گونه پرونده‌ها را به کانون کارشناسی رسمی دادگستری می‌فرستادم. آقای موسی پور این دو ملک را حدوداً ۷ میلیارد برآرود کرد و به هیئت سه نفره جهت ارزیابی ارجاع داد تا ملک را مورد بررسی قرار بدهند که در آنجا یک میلیارد کاهش یافت.

شهردار در خصوص اختلاف صورت پذیرفته در این ملک گفت: اختلاف رو به کاهش بوده و در کارشناسی رقم کمتری اعلام شده است. این کار بر اساس صرف و صلاح شهرداری بوده است. آیا این اختلاف است؟ نمی‌توان با بزرگ کردن برخی مسائل که چرا مبلغ ۵۰ میلیونی را به صحن شورا می‌آوریم ولی مبلغ یک میلیارد و هفتصد را نیاورده‌ایم مردم را گمراه کرد. ما بر اساس دستورالعمل تهاتر در آن زمان طبق فرمایشات مهندس علوی عمل کردیم. چه چیزی محل اختلاف است؟ من هنوز سؤال را نمی‌فهمم؟

پورناصرانی در پاسخ به اعتراض شورا در خصوص اینکه شهرداری مجوز تهاتر نداشت، تاکید کرد: شهرداری در آن زمان مجاز بود تا سقف یک میلیارد و هفت‌صد تومان بدون مجوز شورا تهاتر داشته باشد.

طرح سؤال از شهردار بدون حق پاسخگویی
رفیعی در ادامه با اشاره به اینکه دیگر وقت پاسخ به این سؤال وجود ندارد، مانع صحبت شهردار شد اما در این هنگام حاجی پور واکنش نشان داد و گفت: وقتی شهردار دعوت می‌شود و سوالی مطرح می‌شود باید اجازه بدهید حرف خود را بزند.

مسعود کاظمی در ادامه صحبت‌های شهردار به رفیعی نوده گفت: انحراف از جلسه صورت نگیرد. با توجه به اینکه ما به همکاران خود در حوزه شهرداری احترام می‌گذاریم و خسته نباشید عرض می‌کنم از آقای شهردار نیز تقاضا داریم در پاسخ‌گویی به ریاست شورا احترام و ادب را رعایت کنند.

در ادامه فضای جلسه متشنج شد و ثابت‌قدم نیز در حالی که عصبانی بود گفت: این طور نیست که هرکس صحبت کند و ما قادر به پاسخ دادن نباشیم.

شهردار در پاسخ به ادعای رجبی مبنی بر اینکه تهاتر انجام گرفته شفاف نیست و در معامله انجام شده اختلافات و ایراداتی وجود دارد، گفت: ایشان علناً می گویند که در قیمت این ملک دخل و تصرف شده است. یعنی چه کسی دخل و تصرف کرده است آقای رفیعی؟ اگر قرار است شورا یک طرفه باشد و ما فقط حرف بخوریم و اجازه پاسخ دادن نداشته باشیم نمی‌شود.

رجبی با عصبانیت فریاد زد: من هم جای شهردار بودم در مقابل شورایی که پنجاه میلیارد بودجه تصویب کرده داد می‌زدم.

آقای علوی با ناراحتی از بحث‌های دو طرفه در جلسه به رئیس شورا گفت: من از شما خواستم کهشان جلسه را رعایت کنید و آقای خطیبانی میان صحبت‌های شهردار وارد می‌شوند و آقای رجبی‌شان جلسه را رعایت نمی‌کنند و در میان صحبت‌هایش اسم این و آن را می‌برند و شما هیچ چیزی نمی‌گویید. وظیفه رییس شورا این است که نظم جلسه را حفظ کنید.

از سوی دیگر فاطمه شیرزاد هم با اعتراض خطاب به رییس شورا گفت: باید به شهردار فرصت پاسخگویی بدهید.

رجبی با لحنی تند و خارج از حفظ احترام خانم شیرزاد را خطاب قرار داد: شما باعث شده‌اید که شهردار در صحن شورا صدایش را بالا ببرد. او کسی نیست که بخواهد داد بزند.

حاجی پور در اعتراض به نحوه اداره جلسه صحن شورا را ترک کرد. سپس رضا رسولی، فاطمه شیرزاد، امیرحسین علوی و رضا موسوی روزان هم در اعتراض به نحوه اداره جلسه و صحبت‌های یکی از اعضای شورا صحن شورا حاجی پور را همراهی کردند تا بدین وسیله جلسه از حد نصاب خارج شود.