مشروح یک‌صد و چهل و هفتمین جلسه شورا شهر رشت:
طرح تحقیق و تفحص از سازمان عمران تصویب شد

یک‌صد و چهل و هفتمین جلسه شورا شهر رشت

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یک‌صد و چهل و هفتمین جلسه شورا با غیبت دکتر رسولی، فرانک پیشگر و مجید رجبی ویسرودی با نیم ساعت تأخیر برگزار شد.

در ابتدای جلسه دکتر رفیعی با گرامیداشت سالگرد سقوط هواپیمای ایران به دست آمریکا در خلیج فارس و تبریک بابت فرارسیدن روز عید فطر گفت: امیدوارم در ماهی که گذشت حداکثر استفاده را از این ماه روحانی و عرفانی برده باشیم.

نیکومنش اولین ناطق این جلسه ضمن تسلیت سالگرد سقوط هواپیمای ایرباس و تبریک پیشاپیش بابت عید فطر گفت: درخواست من از اعضای شورا این است که از عملکرد سازمان عمران از سال ۹۲ تحقیق و تفحص جدی به عمل آورند.

نیکومنش: کدام عقل سلیمی می‌پذیرد که…
یک‌صد و چهل و هفتمین جلسه شورا شهر رشت - مظفر نیکومنش نودهی
این عضو شورا به خرید ۱۰ هزار تن قیر از شرکت آذر دوام یول به مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان توسط سازمان عمران اشاره کرد و گفت: در این قرار داد قید شده است که به ازای هر روز تاخیر در پرداخت چک، شهرداری موظف است مبلغ یک درصد روزانه جریمه پرداخت کند که جمعاً ۳۶۰ د رصد می‌شود که اکنون مبلغ ۵۰۰ میلیون تومان به علت عدم پرداخت به چهار میلیارد تبدیل شده است و این شرکت از طریق قضایی از شهرستان ارومیه اقدام کرده است که موجب به بلوکه شدن حساب شهرداری شده است. مسوول کوتاهی در پرداخت این مبلغ کیست؟ آیا در مدت یک سال و اندی ۵۰۰ میلیون به حساب شهرداری بابت پرداخت مبلغ این قرداد نیامده است؟

او با ابراز نارحتی از کوتاهی مدیرسازمان عمران و سایر مسوولین مربوطه گفت: کدام عقل سلیمی می‌پذیرد که ما بابت ‌۵۰۰ میلیون تومان، روزی یک درصد جریمه پرداخت کنیم؟ چرا اداره حقوقی در این زمینه کوتاهی می‌کنند؟

نیکومنش همچنین گفت: مدیرعامل سازمان عمران در مدت ۴۰ یا ۴۵ روز بابت پروژه‌ای طی چهار مرحله هر مرحله به مبلغ ۱۲۰ میلیون تومان با یک نفر قرارداد بسته‌اند. آیا ایشان اختیاری دارند چنین کاری انجام دهند؟

با درخواست نیکومنش مبنی بر تحقیق و تفحص از سازمان عمران با موافقت اعضای شورا به تصویب رسید.

در ادامه واثق کارگرنیا با ابراز ناراحتی در خصوص عدم ارائه نتیجه کتبی در خصوص تحقیق و تفحص‌هایی که تاکنون در شورا تصویب شد، گفت: اگر قرار است این تحقیق و تفحص هم بدون ارائه نتیجه باشد، چرا به موافقت شورا می‌رسانید؟

حاجی‌پور: با اعضای شورا دوست باشید
یک‌صد و چهل و هفتمین جلسه شورا شهر رشت - اسماعیل حاجی‌پوراسماعیل حاجی‌پور با تبریک و تحنیت به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر گفت: از خدا می‌خواهم در هر کاری تدین و انصاف را به ما بدهند که بهترین توشه ماه مبارک رمضان است.

حاجی‌پور با اشاره به انتقادهایی که اعضای شورا در صحن شورا که گاهی با تندی همراه است مطرح می‌شود، گفت: اگر دوستان مطالبی را عنوان می‌کنند به جهت حق‌الناسی که مردم به مدت چهار سال بردوش ما نهاده‌اند. خواهش من از همه دوستان این است که حقوق مردم را با پرخاشگری، توهین و افترا مطرح نکنند، بلکه سعی کنند در چارچوپ قانون این حق را بگیرند.

او با اشاره به سوال‌هایی که با رعایت اخلاق و قانون در جلسه گذشته از شهردار پرسیده شد، گفت: اصولی‌ترین راه چهارچوب، قانون است و مردم از ما می‌خواهند در این چارچوب عمل کنیم.

او با تشکر از اعضای شورا در حفظ احترام جلسه و بیان سوال‌هایشان در چارچوب قانون گفت: دین ما، دین اخلاق است و باید رعایت شود. حرف‌ها و توهین‌هایی که درشان شورا و مردم نیست باید پرهیز شود و باید رعایت شود و باید در صحن شورا حرف‌های خود را در کمال ادب بیان کنیم.

در ادامه حاجی‌پور به وجود دست‌فروشان در خیابان مطهری و ابراز ناراحتی ساکنین و مغازه‌داران در این مناطق اشاره کرد و گفت: بسیاری از ماشین‌هایی که در این خیابان پارک شده است از مناطق دور آمده‌اند که کناره‌های خیابان محل پارک خودروهایشان و پیاده‌روهای این خیابان نیز محل کسب‌شان شده است و این، رفت و آمد را برای مردم و ساکنین این خیابان سخت کرده است.

این عضو شورا با تذکر به کندی انجام پروژه‌های عمرانی گفت: ما اکنون در بهترین فصل سال برای انجام پروژه‌های عمرانی هستیم. ما در حال حاضر زمان را برای جمع‌آوری آب‌های سطحی از دست داده‌ایم و خیابان شهید آیت‌الله احسان‌بخش که مدت‌ها در باره آن صحبت شده است و علی رغم بودجه ۶۰ میلیارد تومانی برای این خیابان تا به امروز کاری انجام نشده است درصورتی‌که می‌تواند نقش مهمی در کاهش ترافیک در شهر رشت داشته باشد.

حاجی‌پور با اشاره به تصمیم جمع‌آوری کسری پارکینگ در یک حساب جداگانه در زمانی که آقای کارگرنیا رییس کمیسیون حمل و نقل بود و بهبود کمبود پارکینگ گفت: ما در شهر رشت با مشکل پارکینگ مواجه هستیم به طوری که نیاز است همیشه یک راننده با ما همراه باشد که در ماشین بنشیند و بتوانیم در یک خیابان پیاده شویم و کار خود را انجام دهیم. مشکل پارکینگ باید جدی گرفته شود.

او با ابراز نگرانی از نوع اجرایی ماده ۱۷ در بازرسی شهرداری به رییس شورا گفت: بازرسی در شهرداری با توجه به نامه‌هایی که از شورا بابت بررسی دریافت می‌کند، باید گزارش را به اعضای شورا تحویل دهد و نباید به صورت مستقیم تصمیم‌گیری کند. از شما خواهش می‌کنم در یک نامه مکتوب مانع از ادامه این روند باشید.

او با اشاره به پیگیری شهردار در مورد خرید تیم‌های داماش و سپیدرود گفت: ما از هرکسی که حامی این دو تیم باشد تشکر می‌کنیم ولی سؤال من از شهردار محترم این است، با وجود داشتن اعتبار آیا بدون اجازه شورا اختیار خرید تیم ورزشی به نام را دارید؟ بهتر بود قبل از صحبت با مدیر باشگاه با شورا مشورت می‌کردید. چه کسی در شورا مخالف حمایت از این تیم‌هاست؟ من بارها به شما گفته‌ام که با اعضای شورا دوست باشید، شما سرمایه این شهر هستید و من به عنوان عضو شورا می‌خواهم با شما کارکنم. ما دشمن شما نیستیم.

رفیعی در خصوص خیابان مطهری گفت: شهردار در طی نامه‌ای پاسخ دادند که در حال حاضر نمی‌توان در این منطقه کاری کرد ولی به زودی با تعبیه مکان جدید جهت ساماندهی، دست‌فروشان این منطقه به مکان جدید منتقل می‌شوند.

فرهاد شوقی: شهربازی به مسکن مهر منتقل شود
یک‌صد و چهل و هفتمین جلسه شورا شهر رشت - فرهاد شوقی
سپس فرهاد شوقی با تشکر و قدردانی از حضور مردم در روز قدس و تبریک عید فطر گفت: متاسفانه عادت نداریم برای مفاخر در دوران حیات در شهر خود کاری که در شان این عزیزان است انجام دهیم و بهتر است به فکر کارهایی باشیم که در حفظ نام و شأن این عزیزان صورت گیرد.

او با اشاره به تعطیلی طولانی‌مدت پارک شهر و بلاتکلیفی آن گفت: مدت‌هاست که می‌خواهم پیشنهادی را در خصوص آن مطرح کنم که شاید بتواند مؤثر واقع شود. در طی این مدت تعداد قابل‌توجهی پارک و ایستگاه‌های آتش‌نشانی در مناطق مختلف شهر احداث شده است ولی یکی از ضعف‌هایی که با آن مواجه هستیم کمبود مکان ورزشی در سطح شهر است.

او با پیشنهاد انتقال فضای پارک بازی به زمین‌های متعلق به شهرداری مثل زمین‌های موجود در مسکن مهر گفت: می‌توان امتیازهایی هم برای تشویق سرمایه‌گذار در این منطقه قائل شد، از جمله عدم پرداخت اجاره به مدت پنج سال توسط سرمایه‌گذار.

شوقی گفت: احیای شهربازی در مکان فعلی موجب ترافیک سنگین در این منطقه می‌شود، ولی می‌توان با انتقال پارک شهر به مکان دیگر، شهربازی با ابعاد بزرگ‌تر که در خور شهر رشت باشد، ایجاد کنیم.

او در ادامه گفت: می‌توان در پارک شهر فعلی فضای ورزشی را توسعه بخشید و سالن‌های ورزشی برای رشته‌های مختلف مثل فوتسال، والیبال و سایر رشته‌ها در این مکان ایجاد کرد.

خطیبانی: در زمینه ورزش، باید محله‌محور باشیم
یک‌صد و چهل و هفتمین جلسه شورا شهر رشت
در ادامه جلسه محمود باقری خطیبانی با انتقاد به نوع قرارداد شهرداری با شرکت پلشیر و با تشبیه تیرهای چراغ برق به لوله‌های آب گفت: از تیرهای چراغ برقی در پیاده‌راه استفاده کرده که به دلیل نداشتن نور کافی امنیت لازم در پیاده‌روی در شب را کاهش می‌دهد و موجب نارضایتی مردم علی‌الخصوص بازاریان شده است.

باقری با اشاره به نامه وزارت کشور مبنی بر اینکه شهرداری حق تیم داری حرفه‌ای را ندارد، گفت: ما پولی برای اینکه تیم‌داری حرفه‌ای کنیم در اختیار نداریم واگر ما بخواهیم در عرصه ورزشی کار کنیم باید محله‌محور باشیم.

رییس کمیسیون برنامه و بودجه، با تأیید صحبت‌های باقری خطیبانی در خصوص پیاده‌راه گفت: می‌خواهم اتفاقات یک هفته شورا را بازگو کنم. ما در شهر رشت یک اتفاق بزرگ به نام پیاده راه فرهنگی را رقم زده‌ایم. من تعداد زیادی از بازاریان و همچنین مدیر هتل در میدان دیدار داشته‌ام که از وضع موجود ناراضی بودند و باید به دغدغه‌های مردم پاسخگو باشیم.

امیرحسین علوی با مورد تمسخر واقع شدن در پیاده راه در شب گذشته گفت: یکی از شهروندان به من گفت که برای شما عیب نیست که لوله‌ها را ضدزنگ زده‌اید و در میدان برج نور درست کرده‌اید؟!

او با ابراز رضایتمندی از هماهنگی اعضای شورا در حمایت از تیم سپیدرود گفت: این تیم با تلاش و ذوق فراوان به دسته یک رفته است، با دست خود بحران درست نکنیم. چه منفعتی و چه طمعی پشت این تیم برای بعضی‌ها نهفته است؟ یکی می‌خواهد هیئت مدیره این تیم شود! یکی می‌خواهد سهام بخرد که نتیجه این کارها بلاتکیفی این تیم است که نشان از ضعف عملکرد سازمان ورزش دارد. نباید با علاقه‌مندی جوانان این شهربازی کنیم و با سرنوشت شهرمان با دست خود بازی نکنیم.

بعد از صحبت‌های امیرحسین علوی نوبت به بررسی لوایح در این جلسه از شورا رسید.

در این جلسه درخواست لایحه دو فوریتی مبنی بر خرید ملک جهت بازگشایی کوچه شهید لایق برحق واقع در خیابان آزادگان کوی خمیران زاهدان از سوی شهرداری که مورد موافقت اعضای شورا قرار نگرفت و به صورت عادی به کمیسیون مربوطه مطرح خواهد شد.

لایحه بعدی، راه‌اندازی خط تمام‌اتوماتیک قطعات بتنی به صورت دو فوریتی که شهرداری در نامه مربوطه عنوان کرده بود که نیاز کنونی شهر رشت به خرید سنگ‌فرش به مساحت هفت میلیون متربع است اما اعضای شورا به دلیل عدم اشاره ضرورت دوفوریتی این طرح، با آن مخالفت کردند.

مهندس جمشیدپور با توضیح ضرورت این طرح گفت: در شهر رشت تنها در شش ماهه اول می‌توان پروژه‌های عمرانی را اجرا کرد و فصل کار و سازندگی است. با توجه به اینکه نیازسنگ‌فرش درکل شهر رشت هفت میلیون مترمربع برآورد شده که در یک پروسه ۱۴ ساله در نظر گرفته شده است و هرسال باید ۵۰۰ هزار مترمکعب سنگ‌فرش شود تا بتوان بعد از ۱۴ سال یک شهر با هارمونی از نظر جدول‌گذاری و سنگفرش و موارد این چنینی داشته باشیم.

صابر با تأیید نیاز شهر رشت به کارخانه تولید جدول گفت: اینکه چه کارخانه‌ای با چه قیمتی و از کجا خریداری شود، مسایلی است که باید در کمیسیون بیشتر بررسی شود و من با نامفهوم بودن ضرورت دوفوریتی این طرح مشکل دارم، ولی با کل طرح موافق هستم.

فرهاد شوقی با موافقت این طرح گفت: دوستان شهرداری اگر اصرار دارند که این طرح به صورت دوفوریتی مورد بررسی قرار گیرد به دلیل این که طرح‌ها جهت بررسی در کمیسیون زمان زیادی را طی می‌کند.

او همچنین گفت: در ساخت چنین اقلامی ۳۰ تا ۴۰ درصد هزینه حمل و نقل نیز هنگام خرید روی قیمت آورده می‌شود که این طرح فرصت خوبی جهت صرفه‌جویی در این هزینه‌هاست، به ویژه این که شهر رشت بزرگ شده و نیاز به چنین طرحی احساس می‌شود.

در نهایت با مخالفت اعضای شورا به دو فوریت، این طرح به صورت یک فوریتی تصویب شد.

سؤالات تکراری رفیعی نوده
رفیعی نوده با اشاره به اینکه هشت نفر از اعضای شورا با طرح سؤال از شهردار موافقت کردند، در ادامه به شرح سؤالات پرداخت و گفت: سؤال اول مستند شهردار محترم برای صدور مجوز باجه‌های بانک شهر، سؤال دو تقسیط بدهی مجتمع دانا که در بحث تهاتر بیش از اختیارات‌شان بوده است. سؤال سه علی‌رغم تذکرات متعدد شورا حقوق مزایای پرسنل شهرداری به ویژه نیروها در بخش خصوصی دیر پرداخت می‌شود. سؤال چهار دلیل تغییر مکرر مدیران و ایجاد بی‌ثباتی. سؤال پنج دلیل تأخیر در پرداخت بیمه پرسنل چه چیزی است؟ سؤال شش دلیل نابسامانی و کمبود اتوبوس موجب نارضایتی شهروندان شده است.

بعد از ذکر سؤالات فاطمه شیرزاد گفت: سوال‌ها تکراری است و فکر کنم دوستان در شورا در این رابطه قبلاً پاسخ خود را گرفته‌اند.

رییس شورا در پایان چند لایحه را جهت تصویب در صحن شورا مطرح کرد. لایحه اول و دوم نام‌گذاری معابر، لایحه سوم تخصیص مبلغ بیست میلیون تومان از بودجه سال ۹۵ برای جشن گلریزان هزینه گردد که با موافقت اعضای شورا به تصویب رسید.

لایحه بعدی تهاتر ملکی به مساحت ۱۰۳۹ مترمربع به منظور تأمین پارکینگ عمومی که با نظر کمیسیون برنامه و بودجه مقرر شد شهرداری هرچه سریع‌تر نسبت به ایجاد پارکینگ از طریق فراخوان و جذب سرمایه‌گذار اقدام نماید. اعضای شورا با تهاتر این ملک موافقت کردند.

لایحه پنجم خرید سهام بانک شهر که شهرداری درخواست خرید سهام بانک شهر را کرده است. علوی در خصوص این لایحه گفت: با توجه به اینکه تمام شهرداری‌ها مخصوصاً کلان شهرها و مراکز استان، جزو سهامداران بانک شهر هستند، شهرداری دلایل خود از خرید سهام را این گونه بیان کرده که اولاً با این کار گرفتن تسهیلات آسانتر است، دوم این‌که در گذاشتن وثیقه برای دریافت وام کمک می‌کند. سوم این‌که کمیسیون برنامه و بودجه دغدغه‌ای در خصوص نوسازی ناوگان حمل و نقل تاکسیرانی داشته است که چا قرار است دو میلیارد و هفت‌صد تومان سهام بانک شهر را خریداری کنیم، می‌توان ۱۵۰۰ دستگاه تاکسی جدید با وام ۵ میلیون تومان با بهره ۴ درصدی از این بانک تأمین شود.

باقری با قطع صحبت‌های علوی گفت: اگر شهرداری دو میلیارد و هفتصد میلیون تومان پول برای خرید سهام دارد بهتر است بیمه کارکنان خود را پرداخت کند. چیزی که بدانم خیانت است به آن رأی نخواهم داد.

او سپس با عصبانیت جلسه را ترک کرد. با ترک خطیبانی از جلسه و غیبت سه عضو شورا و خارج شدن عباس صابر و مسعود کاظمی از میانه‌های نشست، جلسه امروز شورای شهر از حد نصاب افتاد و به پایان رسید.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz