گزارشی مردمی از سطح رضایتمندی مردم از اجرای طرح پیاده‌راه:
طرحی که می‌تواند آرامش را به رشت بازگرداند

رشت رویایی، سبحان حق‌دوست یکی از مشکلات اساسی در کلان‌شهرها بحث سهولت در تردد شهروندان است. مشکلی که با توسعه فیزیکی شهرها و سلطه روح مدرنیسم بر جنبه‌های مختلف زندگی مردم به خصوص شیوه و رویکرد مدرن شهرسازی شکل گرفت و با افزایش تعداد ماشین‌ها و تعریض خیابان‌ها، حقوق اولیه و بدیهی مردم برای سلامت زندگی مردم و محیط‌زیست تحت شعاع قرار گرفت. از اینرو اجرای پروژه‌های عمرانی با رویکردهای اجتماعی-فرهنگی همچون پیاده راه‌ها در دستور کار مدیریت شهری در کشورهای توسعه‌یافته یا در حال توسعه قرار گرفت تا بدین وسیله با توجه به جایگاه انسان معاصر در زندگی شهری با رویکردهای انسانی توسعه نگر بتوانند شهروندان را نسبت به حقوق اولیه خود برای زندگی سالم و سرشار از آرامش برخوردار کنند.

رشت - پیاده‌راه

طرح پیاده راه بافت مرکزی شهر رشت نیز که در سال گذشته در دستور کار شهرداری قرار گرفت، با نگاهی توسعه نگر از جنبه‌های اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و غیره آغاز بکار کرد. پروژه پر سر و صدایی که با وجود صرف هزینه بسیار و توان مضاعف نیروهای شهرداری قرار است روز یازدهم فروردین به بهره‌برداری برسد. در خصوص این پروژه بحث‌ها و صحبت‌های بسیاری در مجامع دانشگاهی،رسانه‌های نوشتاری و فضای مجازی شکل گرفت و انتقادهای کم و زیادی از سوی کارشناسان امر نسبت به این پروژه مطرح شد؛ اما با وجود اینکه اجرای این طرح از آغاز مبتنی بر انسان‌محوری و افزایش میزان مشارکت مدنی و تعامل اجتماعی بود، کسی سراغ شهروندان نرفت و نقش مردم و میزان رضایتمندی و صدای شهروندان در این خصوص، در میان سر و صداها و حواشی پیرامون این طرح گم شد. بدون شک در اجرای هر پروژه شهری باید نفع مردم و سهولت زندگی شهروندان مد نظر قرار بگیرد؛ لذا توجه به نظرات، پیشنهادات، انتقادات و سطح رضایتمندی مردمی بیش از پیش مقوله حائز اهمیت بشمار می‌رود.

پیاده‌راه شهرداری می‌تواند آرامش را به شهر بازگرداند
از دیگر ویژگی‌های طرح پیاده راه می‌شود به تنوع کاربری اشاره کرد. پیاده راه‌ها بستر مناسبی برای ایجاد کاربری‌های متنوع همچون کاربری فرهنگی، اوقات فراغت، بازی و سرگرمی، کاربردی، فضای سبز و غیره است. کاربری اوقات فراغت یکی از کاربری‌های رایج در طراحی پیاده راه‌ها محسوب می‌شود که با نصب مبلمان شهری و نورپردازی‌های مناسب و طراحی محیطی آرام و سرزنده می‌تواند در جهت سلامت روحی جامعه تأثیر گذار باشد. همانطور که هم‌اکنون در شهرداری رشت مشاهده می‌شود، پیاده راه مرکزی شهر به یک پاتوق جذاب برای اقشار مختلف شهر در سنین مختلف تبدیل شده است. هر روز تعداد زیادی از مردم در پیاده راه شهرداری به دور یکدیگر جمع می‌شوند و اوقات فراغت خود را در این محیط تازه تأسیس می‌گذرانند.

ناصر محمدی فرهنگی بازنشسته رشت که با دوستان و همکاران سابق خود بر روی یکی از نیمکت‌های سبز میدان مشغول صحبت و خنده است، معتقد است: «پس از سال‌ها چهره رشت تغییر کرده و کمی بهتر شده است. پیش از این میدان شهرداری رشت پر از آلودگی‌های صوتی و تبعات منفی زندگی امروز شهری بود. اما اکنون با ساخت پیاده راه آرامش به این منطقه از شهر برگشته و سکوت و زیبایی در فضا حکم‌فرما شده است. با وجود اینکه بنده در خیابان معلم ساکن هستم اما هر روز به این مکان می‌آیم تا دوستانم را ملاقات کنم و در زیر سایه این محیط پر از آرامش اوقات فراغت خود را بگذرانم. همانطور که مشاهده می‌کنید، استقبال افراد مسن از این محیط بیشتر از جوانان بوده است. زیرا پیش از این جایی را نداشتند که حس تعلق‌خاطر به آن داشته  یا بتوانند ساعاتی را در آرامش در آنجا بگذرانند و هر جایی که می‌رفتند پر از صدای بوق و دود ماشین‌ها بود. اما حالا پیاده راه‌ها می‌تواند پایگاه مناسبی برای تفریح، اوقات فراغت و سرگرمی همه سنین باشد».

رضا جوان ۲۵ ساله که در رشته معماری مشغول به تحصیل است، معتقد است: «رشت اگر به شکل سابق پیش می‌رفت تا یک دهه دیگر امکان زندگی در آن وجود نداشت و بسیاری مجبور می‌شدند برای زندگی بهتر مهاجرت کنند. همین اتفاقی که در بحث آلودگی هوای تهران پیش آمد به تدریج دامن رشت را هم می‌گرفت. بنابراین رشت به این تغییرات گسترده نیاز داشت و باید از این اقدام شهرداری تقدیر و تشکر کرد که چنین فضای عمومی با ظرفیت‌های بسیار را برای یکی از بافت‌های تاریخی شهر رشت فراهم کرده است».

رشت - پیاده‌راه

وی در ادامه می‌گوید: شهرداری رشت دارای مجموعه بناهای تاریخی است که قسمت عمده‌ای از رویدادهای مهم تاریخ رشت در این محدوده اتفاق افتاده است. بنابراین لازم است که در طراحی این پیاده راه به تاریخ و هویت رشت دقت ویژه‌ای شود. به عنوان نمونه المان‌های به کار رفته در پیاده راه بسیار با آداب و سنن گیلان همخوانی دارد. اما اگر به شکل تخصصی و ویژه‌تری در طراحی المان‌ها از تاریخ و هویت رشت الهام بگیریم و به عنوان نمونه از تاریخ مشروطه رشت استفاده کنیم و این پیاده راه را به شکل یک پیاده راه فرهنگی تبدیل به یک موزه هنری کنیم، بسیار زیباتر می‌شود. همچنین بناهای شهرداری رشت دارای معماری قابل توجهی هستند که می‌شود برای آنها نیز برای جذب گردشگر تمهیدات ویژه‌ای اندیشیده شود. این شهر پر از آلودگی‌های بصری و شلختگی‌های شهری است که این مسئله خود در افزایش اضطراب شهروندان تاثیرگذار است؛ اما با استفاده از حس زیبایی شناسانه در طراحی شهری این پیاده راه می‌توان سطح سلیقه عمومی را بالا برد و آرامش را به مردم منتقل کرد».

پیاده راه؛ فضای عمومی برای استفاده خانواده‌ها
محمدرضا درباره مبلمان شهری استفاده شده در این پیاده راه،می‌گوید: «این پیاده راه می‌تواند در جذب گردشگر و همین‌طور در بهره‌مندی شهروندان تاثیرگذار باشد. اما بهتر بود برای مبلمان شهری سلیقه بیشتری خرج شود. ضمن اینکه پیاده راه برای ترویج فرهنگ پیاده‌روی و سلامت جسمی و روحی خانواده‌ها بسیار مفید است؛ بنابراین اگر مبلمان را در دو طرف جایگذاری می‌کردند یا به فواصل زیادتر بکار می‌بردند تا برای پیاده‌روی فضای بیشتری وجود داشته باشد، بهتر بود».

عباس یکی از کسبه شهرداری در این خصوص معتقد است: «طراحی پیاده راه یکی از اقدامات مثبتی بود که توسط شهرداری انجام گرفت. شاید خیلی‌ها بگویند که باعث رکود اقتصادی شده اما به عقیده من این ادعا درست نیست؛ زیرا هر روزه مردم بیشتری از کنار مغازه‌ها تردد می‌کنند و این امر افزایش فروش بازاریان را موجب شده است. اما تنها انتقادی که می‌شود در طراحی این پیاده راه مطرح کرد به نظر بنده بحث روشنایی آن است. کاش شهرداری نسبت به روشنایی این پیاده راه بازنگری کند و مشکل تاریکی آن را حل کند. زیرا اگر مغازه‌ها در ساعات شب تعطیل شوند دیگر این پیاده راه نور کافی نخواهد داشت».

خانم محمدی از دیگر شهروندان رشتی است که نسبت به اجرای این پروژه بسیار خوش‌بین است و معتقد است که شهر رشت نیازمند ایجاد فضاهای عمومی بیشتر است. وی می‌گوید: فضاهای عمومی در رشت فقط به پارک‌ها ختم می‌شود و برای بسیاری از مردم امکان رفتن به پارک‌ها وجود ندارد. اما پیاده راه شهرداری می‌تواند یک فضای عمومی خانوادگی برای خانواده‌های جوان باشد تا هم فرزندان خود را برای گردش و تفریح به اینجا بیاورند هم بتوانند خرید کنند. رشت وابسته به طبیعت و محیط‌زیست است و همه انتظار دارند نشانه‌ای از آرامش و زیبایی طبیعت در آن دیده شود. اما متاسفانه با افزایش جمعیت و تبعات افزایش زندگی شهرنشینی کمتر نشانه‌ای از آرامش در این شهر یافت می‌شود. اما اکنون با اجرای چنین پروژه‌هایی می‌شود امیدوار بود افرادی که به‌واسطه مشغله‌های زیاد در زندگی خود خسته هستند، محیط دلپذیری برای استراحت و آسایش در کنار خانواده خود داشته باشند».

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz