آیا آن‌ها واقعاً مردم بافرهنگ رشت را نمایندگی می‌کنند؟
طبل‌های توخالی؛ وقتی دست غوغاسالاران رو شد

شورای شهر رشت

رشت رویایی- ماجرای زیر پا گذاشتن اصول اخلاقی در جلسات شورای شهر چهارم، داستان تازه‌ای نیست. حالا همه می‌دانند یکشنبه‌ها دو خیابان پایین‌تر از ورزشگاه عضدی، عده‌ای در شورا در خانه میرزا خلیل رفیع حیثیت فرهنگی مردم رشت را به بازی می‌گیرند و با بدترین ادبیات که این روزها حتا آن بر دشمنان هم روا نیست، شهردار پرتلاش رشت را به باد ناسزا می‌گیرند.

بله، این قصه تکراری است. اما چیزی که این یکشنبه را با یکشنبه‌های دیگر متفاوت کرد، مواجهه غوغاسالاران با جواب‌های منطقی شهردار بود. دکتر ثابت‌قدم امروز به درخواست اعضای منتقد شورا در جلسه شرکت کرد تا به اتهامات ریزودرشت غوغاسالاران پاسخ دهد. پاسخ منطقی و محکم شهردار در دو مورد مطرح شده نشان داد دست غوغاسالاران چنان خالی است که در مقابل پاسخ‌های قانون‌مند شهردار برمی‌آشوبند و زشت‌ترین کلمات را نثار مخالفان خود می‌کنند. تمام خبرنگارانی که در جلسه عصر یکشنبه شورا شرکت کرده بودند، رفتارهای پرخاش‌جویانه چند عضو شورا را از نزدیک دیدند که خشم خود را به خجالت‌آورترین شکل ممکن بروز می‌دادند.

برای ما که اعتقاد داریم رشت با مدیریت دکتر ثابت‌قدم در مسیر توسعه قرار گرفته، رفتار غیراخلاقی غوغاسالاران شورای شهر که حتا حرمت همکار خانوم خود را هم نگه نداشتند، آفتابی بود دلیل آفتاب. اما فارغ از اینکه بازنده این بازی در همین جلسه مشخص شد، صرفِ خالی بودن دست هیاهوگران، حامیان توسعه در رشت را خوشحال نمی‌کند. چون یکی از ملزومات توسعه کالبدی، توسعه فرهنگی است. سابقه فرهنگی رشت یکی از فاکتورهای مثبت در مسیر توسعه شهر ماست. هم از این روست که حتا دست خالی غوغاسالاران هم نباید خوشحال‌مان کند. چون چیزی که عصر امروز در جلسه شورای شهر مورد تعرض قرار گرفت، شان فرهنگی مردم رشت بود.

فکر نمی‌کنم هیچ‌کدام از اعضای محترم شورا دچار این توهم باشند که صاحب صندلی‌ای هستند که با رأی مردم به لطایف‌الحیلی بر آن جلوس کرده‌اند. صاحبان آن صندلی مردمی هستند که شوراهای اسلامی شهر را به عنوان یکی از مظاهر عقلانیت در اداره شهر پذیرفته‌اند. بنابراین غوغاسالاران و جریان ضد توسعه در شهرداری رشت، بیش از هر چیز از آن صندلی سوءاستفاده کرده‌اند و آبرو و فرهنگ و تاریخ فرهنگی یک شهر فرهنگی را به بازی گرفته‌اند. این‌که دست غوغاسالاران خالی است، این‌که آن‌ها از دایره عقلانیت و منطق و احترام خارج هستند، چیزی نیست که تا پیش از امروز آشکار نبوده باشد؛ صدای تشت رسوایی جریان ضدتوسعه مدت‌هاست که شنیده شده و حنای‌شان نه برای حاکمیت و نه شهروندان رشت رنگی ندارد. اما این یکشنبه، یک واقعیت را به شکل برجسته‌تری بازنمایی کرد؛ این‌که وقتی دست خالی حامیان جریان ضد توسعه رو می‌شود، به یک بازی نخ‌نما شده روی می‌آورند: هیاهو!

خبرنگارانی که پرخاش‌ها و بی‌احترامی‌های تأسف‌آور غوغاسالاران را تاب آورده بودند و صحن شورا را ترک نکرده بودند، پرده آخر این نمایش زننده را تماشا کردند، آن‌جا که غوغاسالاران خشمگین حتا به خودشان هم رحم نکردند و بدترین حرف‌ها را نثار همفکران خود نیز کردند.

واقعاً آیا این افراد با چنین سطح فکری، مردم بافرهنگ رشت را نمایندگی می‌کنند؟

نظرات

1 دیدگاه برای "آیا آن‌ها واقعاً مردم بافرهنگ رشت را نمایندگی می‌کنند؟
طبل‌های توخالی؛ وقتی دست غوغاسالاران رو شد"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
احمد
9 ماه 26 روز پیش

ما که آن جا نبودیم ، نام ببرید : کیان بودند و چه گفتند …

wpDiscuz