رشت رویایی- رییس اداره شیلات آستانه اشرفیه از صید فیل ماهی نر ۲۰۵ کیلویی در آب‌های ساحلی خزر در منطقه بندرکیاشهر استان گیلان خبر داد.

به گزارش ایرنا، حمیدرضا سلیمانی با بیان اینکه این ماهی خاویاری امروز در صید ضمنی شرکت تعاونی پره صیادی کولاک بندرکیاشهر صید شده گفت: این فیل ماهی با داشتن ۲۷۲ سانتی متر طول دارای بیش از ۱۰۰ میلیون ریال ارزش اقتصادی است.
او در ادامه با اشاره به اینکه این ماهی خاویاری به منظور تکثیر به مراکز تکثیر و پرورش ماهیان خاویاری گیلان ارسال می‌شود گفت: تکثیر، تولید بچه ماهیان خاویاری و بازسازی ذخائر دریایی از اهداف و سیاست‌های مهم شیلات به شمار می‌رود که با جدیت نیز دنبال می‌شود.
او گفت: فصل صید امسال از ۲۰ مهرماه در سواحل بندرکیاشهر آغاز شد و تا ۱۵ فروردین ماه سال آینده ادامه خواهد داشت.
سلیمانی گفت: هم اکنون یک‌هزار نفر از صیادان در ۱۱ شرکت تعاونی پره صیادی فعال این شهرستان مشغول فعالیت هستند.
او صید و صیادی را از منابع مهم اقتصادی صیادان بخش بندرکیاشهر این شهرستان عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تعداد دو صیدگاه مجاز ماهیان خاویاری نیز در سواحل بندرکیاشهر فعالیت دارند.
فیل ماهی یا بلوگا، از راسته تاس‌ماهیان، بزرگ‌ترین ماهی دریای خزر است. زیستگاه اصلی این آبزی دریای خزر و دریای سیاه است و گهگاه در دریای آدریاتیک هم دیده شده و هم‌اکنون در فهرست گونه‌های به‌شدت در معرض خطر انقراض دارد. خاویار آن گران‌ترین نوع خاویار است. نمونه‌هایی از آنها با وزنی در حدود یک‌هزار و ۴۰۰ کیلوگرم و سنی بیش از ۱۰۰سال صید شده است. هر دو یا سه سال یکبار تخم ریزی می‌کند و بین ۱۴ و ۱۷ سالگی بالغ می‌شود. طول آن از یک و نیم متر تا بیش از چهار متر است.