سهره طلایی

صیاد سهره طلایی‌های فومن دستگیر شد

رشت رویایی – سهره طلایی پرندگانی کوچک‌جثه و اندکی کوچک‌تر از گنجشک خانگی با دم چنگالی شکل و منقار مخروطی و نسبتاً باریک، دمگاه سفیدرنگ، صورت قرمزرنگ، پس سر سیاه‌رنگ، گونه‌های سفید، گرده قهوه‌ای یا خاکستری، بال‌های سیاه‌رنگ با نوار زرد کاملاً مشخص در بال‌ها، سینه‌ای به رنگ نخودی و پاهای تیره‌رنگ هستند.

این پرنده با نام محلی سهره حلب در شرق ایران یافت می‌شود که فاقد رنگ سیاه و سفید در سر بوده و گرده و سینه خاکستری‌رنگ و صورت قرمزرنگ و منقاری مخروطی و اندکی بلندتر از سهره معمولی دارد.

فومن یکی از مکان‌های امن زمستان گذرانی سهره طلایی در گیلان است و صیادان متخلف همواره در کمین این پرندگان زیبا به سر می‌برند، اما امروز رؤیای یکی از این صیادان در شهرستان فومن کابوس شد.

سعدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان در گفت و گو با از دستگیری یک نفر صیاد زنده گیر پرنده سهره طلایی که اقدام به صید غیرقانونی این پرنده‌های زیبا در داخل زیستگاه‌های شهرستان فومن می‌کرد، خبرداد و گفت: ادوات صید و پرندگان صید شده از نامبرده کشف و ضبط شد.

وی اضافه کرد: این صیاد غیرمجاز در حین گشت و کنترل نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان فومن از مناطق و زیستگاه‌ها؛ در حال صید و زنده گیری سهره طلایی رویت شد که ضمن دستگیری نامبرده؛ ادوات صید و پرندگان صید شده از نامبرده کشف و ضبط شد.

وی تصریح کرد: از این فرد علاوه بر ادوات شکار تعداد ۱۴ قطعه سهره طلایی شکار شده نیز کشف شد و نامبرده پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz