محمد محبتی، مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری رشت

گفت‌وگو با مهندس محمد محبتی، مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری رشت:
صفر تا صد طرح بزرگ بازآفرینی رشت

گیلان امروز، مجتبا پورمحسن، رویا محمدعلی‌پور- طرح بازآفرینی رشت یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های شهری رشت در سال‌های پس از انقلاب است و به نوعی نشان‌دهنده تغییری بزرگ در گفتمان حاکم بر شهرسازی و در پیش گرفتن نگاهی مدرن به شهر است. مهندس محمد محبتی، مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری در گفت‌وگو با گیلان امروز، به زوایای مختلف این طرح پرداخته است.

پروژه بازآفرینی از کجا شروع شد؟
این‌جانب مدیرعامل سازمان بهسازی و نوسازی هستم که بحث مجموعه‌ی بازآفرینی فضاهای شهری بخشی از کاری است که در قالب کارهای سازمان پیگیری می‌کنیم. پیگیری مستقیم انجام کار و رفع موانعی که در این کار پیش می‌آید، با سازمان است.

مسئول پروژه چه کسی است؟
مسئولیت پروژه با کلیه مدیران محترمی است که به نوعی با بازآفرینی شهر رشت مرتبط‌اند. یکی از کارهای مدیرعامل سازمان بهسازی نوسازی نیز بنا به نظر وزارت راه و شهرسازی، بازآفرینی فضاهای شهری است. آقای قانعی همین اعتقاد را دارند حتی نظر خود آقای دکتر ایزدی، معاون وزیر راه هم همین بود که این بازآفرینی‌ها را سازمان بهسازی نوسازی انجام می‌دهد. در سفری هم که به اصفهان رفته بودیم مشاهده کردیم که در اصفهان بازآفرینی انجام شده، منتهی موردی است و پیوستگی وجود ندارد. ما در رشت در فضای کالبدی پیوستگی ایجاد کردیم. البته نگاه ما در فضای بازآفرینی صرفاً کالبدی نبوده، نگاه اجتماعی هم بوده است. در کنار نگاه اجتماعی و کالبدی نگاه میراثی نیز داشتیم، حالا چرا این‌ها اتفاق می‌افتد؟ این‌ها برای جذب گردشگر است که این موجب شکوفایی در اقتصاد شهری و بهبود درآمد مردم شهر می‌شود. حتی آن کتابچه‌ای که برای بحث بازآفرینی فضاهای شهری آماده کردیم، بر همین اساس است؛ اعتمادسازی، برندسازی و مشارکت مردمی.

کار بازآفرینی از چه زمانی استارت خورد؟
شروع این کار با حضور آقای دکتر ثابت‌قدم اتفاق افتاد. از زمان آقای دکتر ثابت‌قدم و چند ماه بعدش روی این موضوع کار شد. تا این که تفاهم نامه‌ی مشترکی بین وزارت راه و شهرداری رشت منعقد شد که ما را مکلف کرد در راستای بازآفرینی حرکت کنیم. تفاهم‌نامه به امضای آقای شهردار و معاونین وزارت راه و شهرسازی آقای دکتر ایزدی و مدیرعامل شرکت عمران و بهسازی شهری ایران رسید. ضمن اینکه معاونین آقای ایزدی، افرادی مثل آقای روستا، آقای میرحسینی، آقای افتخار و دوستانی در شرکت عمران و بهسازی ایران که لازم بود که در این تفاهم‌نامه باشد، آنها هم امضاء کردند. بعد از اینکه تفاهم‌نامه امضا شد ما در سیر کارهای اداری برای طرح بازآفرینی باید مشاور می‌گرفتیم.

این طرح شامل چند تا پروژه می‌شود؟
بر اساس آنچه در ستاد استانی آمده تعداد پروژه‌ها مجموعاً ۵۷ تاست و شامل بهسازی، مرمت، احیاء، طرح معماری، مطالعات، طرح راهبردی، محوطه‌سازی و اجرا می‌شود، برای مثال در بخش محوطه‌سازی، پروژه‌ی محور پیاده راه حرم تا زرجوب وجود دارد که قرار است با حضور وزیر افتتاح شود. در بخش طرح معماری پروژه سرای آهنی است، همچنین در بخش اجرایی نیزچند پروژه داریم که نمونه بارز آن سامان‌دهی حرم خواهر امام، سامان‌دهی محور پیرسرا، سامان‌دهی محور میرزاکوچک و محدوده‌ی اطراف آن است. بخشی از کار هم مطالعات است که تهیه سند توسعه محلات، تهیه سند بازآفرینی شهر رشت، طرح سامان‌دهی مشاغل، بررسی خانه‌های تاریخی ثبت نشده میراثی را شامل می‌شود.

شامل همه موارد می‌شود؟
بله، طرح مطالعات و اجرای حمل‌ونقل انبوه‌بر که همان تراموا است، انجام شده. نیز از جمله موارد بازآفرینی است.

برای طرح بازآفرینی چه بودجه‌ای در نظر گرفته شده است؟
در مورد بازآفرینی آخرین عددی که ما در اعداد به جمع واحد رسیدیم، سه هزار و دویست میلیارد بودجه پیش‌بینی کردیم که البته شامل تملک هم می‌شود و دنبال این هستیم که اعتبارات لازم را تأمین کنیم. این عددی است که ما برای این چهار سال اجرای طرح بازآفرینی در شهر رشت در نظر گرفته‌ایم. قاعدتاً پروژه ی بازآفرینی در کل دنیا یک پروژه‌ی ده ساله است، ولی ما اینجا پروژه را در چهار سال به یک جایی می‌خواهیم برسانیم که امتداد آن تا پایان ده سال به یک نتیجه مطلوب برسد، کل دنیا هم همین کار را انجام داده‌اند.

مگر در چهار سال و یا ده سال می‌شود به نتیجه برسد؟
پروژه‌های عمرانی را در دو بخش دیدیم، یک بخش آن تملک است، سعی بر این است که ابتدا تملک‌ها تمام شود و سپس بخش بعدی که فاز اجراست انجام شود. همین الان هم می‌توانیم یک سرمایه‌گذار دعوت کنیم و شروع به اجرا کنیم. مثلاً محوطه‌ی حرم خواهر امام عمومی است نیازی به تملک ندارد بخشی از آن هم که جداره‌های حرم مغازه‌هایی که اوقافی است مربوط به خود حرم، سرقفلی‌هایش نیاز به تملک دارد که رابطه‌ی بین صحن حرم و محوطه‌ی حرم برقرار شود آنها باید تملک شود، آنها در سال اول باید تأمین شود ولی کف سازی آن را همین فردا اگر اعتبار داشته باشیم می‌توانیم شروع کنیم.

این سه هزار و دویست میلیارد تومن را شهرداری فراهم می‌کند یا مشارکت سرمایه‌گذاری؟
پروژه‌ی بازآفرینی پروژه‌ای مشارکتی است ما دنبال این هستیم که مشارکت مردمی را جذب کنیم، مشارکت مردمی مشارکت سرمایه‌گذار را می‌طلبد.

سرمایه‌گذار با چه انگیزه‌ای بیاید سرای آهنی را بازسازی کند؟
این وظیفه‌ی مجموعه‌ی سرمایه‌گذاری ماست که بسته‌های سرمایه‌گذاری را متناسب با نیاز سرمایه‌گذاران مهیا کند و سرمایه‌گذار جذب این سرمایه‌ها شود که این اتفاق هم الان دارد می‌افتد. در حال حاضر ما از ستاد ملی مصوب طرح را بگیریم، دنبال این هستیم که بسته‌ی سرمایه‌گذاری مرتبط با این موضوعاتی را که در طرح بازآفرینی ما هست، مهیا کنیم که برای سرمایه‌گذار جذاب باشد.

سرمایه‌گذار آن بومی باشد یا غیربومی؟
برای ما فرقی نمی‌کند کجایی باشد؛ سرمایه‌گذاری باشد که بیاید در رشت سرمایه‌گذاری کند و ایجاد اشتغال کندو این اشتغال منجر به در آمد مردم شود. در این صورت مردم نیز بیشتر قائل به پرداخت هزینه‌های محله و شهر خود هستند.

این طرح توجیه دیگری دارد؟
بله،‌ بیشترین اشتغال‌زایی را طرح‌های گردشگری و توریست‌محور دارند. این بازآفرینی مبتنی بر اقتصاد شهر است. نگاه آقای دکتر ثابت‌قدم به عنوان شهردار رشت این است که اقتصاد شهر باید تقویت شود. در تمام جلسات این بوده، و نگاه بازآفرینی فضای شهری هم همین است، چرا دارد این را به سطح بالا می‌رساند؟ به این دلیل که این طرح می‌تواند نیازهای اشتغال شهر را هم تأمین کند و در آن نیازهای اشتغال هم دیده می‌شود.

مثلاً سرای آهنی الان برای ۵۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است قطعاً بهسازی آنجا این ۵۰ نفر را به ۲۵۰ تا تبدیل می‌کند، این خیلی مهم است یا اینکه پس از احیا و مرمت کاروانسراها نیز تعداد افراد شاغل در آنجا بسیار افزایش می‌یابد. این‌ها همه تأثیر دارد. ضمن اینکه این موضوع سبب جذب گردشگر هم می‌شود. در حال حاضر شهر ما از نظر گردشگران محل گذر است؛ به عبارتی شهر ما در حال حاضر صرفاً زیستگاه است نه ایستگاه. ما به دنبال آن هستیم که با انجام بازآفرینی شهرمان برای گردشگران ایستگاه و محل توقف گردد.

چه مقدار از بودجه در سال آینده پیش بینی شده است؟
ما بودجه را در چهار سال تقسیم کردیم که مقدار مربوطه در سال آینده پیش بینی شده است. البته قطعاً این عددها باید به تصویب شورای محترم برسد.

الان چند تا پروژه شروع شد؟
در گام اول یکی از آیتم‌هایی که در بحث بازآفرینی داریم این است که پروژه‌ی پیاده‌راه فرهنگی به عنوان قلب تپنده‌ی این بازآفرینی ماست. دومی آن آرامگاه میرزاست، سومی نیز پیاده راه اطراف حرم خواهر امام است.

این پیاده‌راه به صیقلان وصل می‌شود؟
مسیر صیقلان پیاده‌راه نمی‌شود، آن پیاده‌راه داخل بازار می‌رود و بازار کیفیتی از نظر ترددی پیدا می‌کند.

مرمت ساختمان‌ها همزمان شروع می‌شود؟
خیر. مطالعات خانه رشت انجام شده، که پس از انجام آسیب شناسی، اقدامات لازم برای مرمت و احیا به همراه الگوی عملکردی و نوع کاربردی پیشنهاد گردیده است. ساختمان شماره‌ی ۲ شهرداری یعنی ساختمان فرهنگ و هنر نیز مطالعاتش در حال انجام است.

بانک ملی هم هست؟
نه، پست، هتل ایران، مصلی، مهدیه، دهکده‌ی مقاومت، برای سال آینده آرام سازی محوطه پیرسرا انجام می‌شود. مسجد، کلیسا، مدرسه و حمام گلزار پیرسرا آنهاست.

من شنیدم ۹۰ درصد آن انجام شده؟
۹۰ درصد کار مطالعاتش انجام شده است. این کارها بخش مطالعاتی دارد که دوستان مطالعه می‌کنند و این مطالعات در میراث توسط کارشناس‌های میراث بررسی شود و پس از تأیید شود به فاز اجرایی می‌رسد.

شورای شهر در جریان تصویب و ادامه‌ی این پروژه‌ی بازآفرینی بوده است؟
بله، در جریان بوده‌اند و نیز ما همراهی و کمک اعضای محترم شورای شهر را داشتیم که توانسته‌ایم به موفقیت در زمینه مصوبات باز آفرینی برسیم. در این پروژه نیازمند یاری و کمک و تدبیر همه مسئولین استانی و شهرستانی با شهرسازی در این پروژه و به ثمر رسیدن آن یک همدلی و هم‌زبانی در مجموعه استان ایجاد نمودند که ما توانسته‌ایم با کمک شهردار محترم جناب آقای دکتر ثابت قدم به یک موفقیت بزرگ برای شهرداری و شهر رشت برسیم.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz