مشروح گزارش یک‌صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت
رفیعی نوده: کاندیدای شورای شهر نمی‌شوم/ خطیبانی: با استعفایم مخالفت شود هم در انتخابات شرکت نمی‌کنم/ بحث کمک به تیم‌های فوتبال داغ شد

صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- یک‌صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورا بعد از تعطیلات تابستانی در روز یکشنبه به ریاست محمد علی رفیعی نوده با ۴۵ دقیقه تأخیر برگزار شد. فرهاد شوقی تنها غایب این جلسه بود.

محمدعلی رفیعی نوده در آغاز جلسه از اصحاب رسانه برای انعکاس اخبار دقیق شورا تقدیر کرد. رییس شورا همچنین کسب مدال برنز کیمیا علیزاده را در رقابت‌های المپیک به همه مردم به خصوص شیرزنان ایران و کسب موفقیت‌های کشتی گیران در المپیک را نیز تبریک گفت و ادامه داد: امیدوارم در آینده نیز همه ورزشکاران بتوانند دل مردم را شاد کنند.

رییس شورا همچنین روز کارمند، هفته دولت و روز پزشک را نیز گرامی داشت.

رفیعی: روز آخر ریاستم بر شوراست
صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
رفیعی نوده گفت: امروز روز آخری است که به عنوان رییس شورا در این جلسه هستم و از همه همکاران خود تشکر و از اصحاب رسانه که در این یک سال من را به عنوان رییس شورا تحمل کردند تشکر می‌کنم و اگر از ما رنجیده‌اند عذرخواهی می‌کنم.

رییس شورا با نمایش کلیپی از مرگ ماهیان در پل فلزی رودخانه زرجوب واقع در خیابان لب آب گفت: دوستانی که ما را ضد توسعه شهر می‌خوانند، ما از تمام کارهایی که توسط شهردار، مدیران شهری وریاست کمیسیون بهداشت در طول این مدت انجام شده است تشکر می‌کنیم، ولی خواهش من به عنوان عضوی از پارلمان شهری این است که در کنار سایر پروژه‌ها به فکر رودخانه‌های زرجوب و گوهررود هم باشند.

او در ادامه گفت: دو هفته در روسیه در شهر سن‌پترزبورگ بودم، وقتی وضعیت رودخانه‌های آنجا را دیدم واقعاً افسوس خوردم که چرا رودخانه‌های ما اینگونه شده است. ما در زمان انتخابات قول دادیم که به فکر ساماندهی رودخانه‌ها باشیم، ما مخالف هیچ یک از پروژه‌های شهر رشت نیستیم ولی باید به الویت‌هایی که در پروژه مشخص شده بود، توجه بیشتری شود.

رییس شورا همچنین گفت: هیچ یک از ما مخالف توسعه و افتتاح پارک نیستیم ولی کسانی به پارک می‌روند که از سلامت کافی برخوردار باشند، وقتی سلامت شهروندان با وجود آلودگی‌های این دو رودخانه در خطر است بهتر از در الویت باشد.

رفیعی نوده تاکید کرد: توسعه نباید به محیط زیست آسیب برساند و اولویت‌های محیط زیستی باید رعایت شود.

رییس شورا درپایان گفت: من در دوره بعد انتخابات شورای شهر کاندیدا نیستم، فقط خواستم به کسانی که در دور بعد می‌خواهند کاندیدا شوند و رأی بیاورند بگویم با انجام کارهای مثبت برای این رودخانه حرفی برای گفتن بین مردم داشته باشند.

سفر شهردار به چین و کره جنوبی
رفیعی نوده نامه درخواست شهردار در خصوص حضور یکی از اعضای شورای شهر به عنوان نماینده تنها شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو در کشورهای چین و کره جنوبی را مطرح کرد و با حضور فاطمه پیشگر در چین و عباس صابر در کره در ماه‌های مهر و آبان موافقت کردند.

‌باقری خطیبانی: اگر با استعفایم هم موافقت نشود در دوره بعدی کاندیدا نخواهم بود‌
صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
باقری خطیبانی ناطق همیشه شورا ضمن تبریک روز پزشک گفت: من در روز استیضاح شهردار استعفای خود را اعلام کردم و از دوستان خواهش می‌کنم تکلیف من را در همین جلسه مشخص کنند.

رفیعی نوده در این رابطه گفت‌: استعفای باقری خطیبانی مانند تمام طرح‌ها و لوایح با رای اکثریت هیئت رییسه باید تایید و در صحن شورا مطرح شود که به دلیل تعطیلات تابستانی و الویت‌بندی موضوعات در هفته بعدتر بررسی خواهد شد اما با اصرار خطیبانی به صورت‌ لایحه دو فوریتی با تصویب اعضای شورا در همین جلسه مورد بررسی قرار گرفت که تنها خود محمود باقری و محمدعلی رفیعی رییس شورا با استعفا موافقت کردند.

خطیبانی در ادامه گفت‌: اگر با استعفایم هم موافقت نشود در دوره بعدی کاندیدا نخواهم بود‌، زیرا بدترین سال‌های زندگی من در شورا بود و به مردم خواهم گفت که به چه دلیل این دوران بدترین دوران زندگیم بوده و حتماً یک رنج‌نامه یا دردنامه به صورت رسانه خواهم داد.

او همچنین گفت‌: آقای شهردار هفته قبل ۹۴۰ میلیون تومان به مدیران شهرداری پاداش دادند. پرداخت این پاداش‌ها نیز آنقدر محرمانه بوده که اسناد آن بجز رییس امور مالی در اختیار فرد دیگری نیست‌. از رییس کمیسیون برنامه و بودجه سوال می‌کنم، آیا هرآنچه که مصوب کردیم نیاز به مجوز شورا ندارد؟

خطیبانی با اشاره به اینکه  پاداش ۳۸ میلیون تومانی به یکی از مدایران شهرداری برابر حقوق ۳۸ ماه یک رفتگر است، گفت‌: این دوستان چه کارهایی کرده‌اند؟ آیا خانم مدیری که با مدرک فوق‌لیسانس روزی ۵ یا ۱۰ حکم جابجایی می‌زند و با پست دیپلم در شهرداری پذیرفته شده است و متعلق به شهرداری‌های شهرهای هم‌جوار است و ۶ ماه از سال را به عنوان گواهی پزشکی زایمان در خانه می‌ماند و ۲۴ میلیون تومان می‌گیرد،‌ آیا این حق را دارد؟ در عین حالی که رفتگران و بعضی از سازمان‌ها برای دو یا سه ماه حقوق نگیرند. آیا ما به عنوان نمایندگان مردم نباید به این شهر جواب بدهیم؟ من محمود باقری به دنبال چه هستم؟

باقری خطیبانی با اشاره به تجربه کاری خود در قسمت گزینش حراست گفت: طریقه جذب نیرو و آوردن نیروی حجمی را به خوبی می‌شناسم. نیروی حجمی برای کارهای عمرانی و خدماتی و نظافت است. اگر مدیری تشخیص دهد که در پست‌های حساس نیاز به نیروی حجمی است‌ نیاز به مجوز استعلام ادارات اطلاعاتی، امنیتی، سیاسی و اجتماعی دارد‌.

او در ادامه گفت‌: من از اصحاب رسانه که اکثراً تحصیل‌کرده‌اند می‌خواهم توجه کنند. آن فرزندان صف‌سر، سلیمانداراب یا آج‌بیشه که فوق‌لیسانس گرفته و از ارتباط امثال نماینده مجلس، امام جمعه یا استاندار بی‌بهره‌ هستند باید به کجا مراجعه کنند؟ چطور باید در این مملکت استخدام شوند؟ لیستی از افراد وجود دارد که خلاف قانون در شهرداری جذب شده‌اند.

این عضو شورا در ادامه به دکتر رسولی گفت‌: آقا رضا آیا این چابک‌سازی است؟ حتماً چابک‌سواری است، چون در این شورا هم شکم من بزرگ شده است و هم سرشانه‌های آقا رضا. آقا رضا این چابک‌سواری و عوام‌فریبی است.

خطیبانی همچنین گفت‌: شهردار ادعا می‌کرد، مجموعه شهرداری به بیش از ۵۰۰ الی ۱۰۰۰ نیرو نیاز ندارد، اما حالا بالای ۳ هزار نیرو دارد. در این مقطع بی‌پولی که با مشکلات قیر، پرداخت بیمه، دارایی و مالیات مواجه هستیم، شهردار قصد جذب ۱۰۶ نیرو را دارد و می‌گوید این اصرار اعضای شورا است.

این عضو شورا با عنایت به نامه شهرداردر خصوص درخواست مکرر اعضای شورا پیرامون جذب نیرو گفت‌: همان کاری را که شورای سوم انجام داد تکرار نکنیم‌. شورا سوم جواب‌گوی چنین خلاف‌هایی شده‌اند واز اعضای شورا می‌خواهم به خاطر رای زیر بار چنین خلاف‌هایی نروند.

این عضو شورا سپس به شهر خلاق خوراک اشاره کرد و گفت: دوست و بهترین رفیق من در گیل‌خبر که از من می‌پرسد حاج محمود چرا می‌گویی فرنگی خوب گوش کند. پیشنهاد دارم با توجه به عملکرد چهارساله این شورا نام شورای چهارم را «شورای بتن و کف‌پوش» بگذاریم و در یونسکو ثبت کنیم. رودخانه‌های زرجوب و گوهر‌رود را رها کنیم و شهر را تبدیل به شهر بتن و کفپوش کنیم چرا که از مسکن مهر تا گلسار هرجا که قدم بزنیم آثاری از کفپوش و سنگ‌فرش دیده می‌شود‌. چه خوب است این شهر به عنوان شهر کف‌پوش و سنگفرش نیز در یونسکو ثبت شود‌.

رییس شورای رشت به نامه‌ای در خصوص عزم جدی دولت در پی ایجاد انضباط مالی و جلوگیری از پرداخت‌های متعارف مالی از سوی وزارت کشور اشاره کرد و گفت‌: کلیه مزایا و حقوق دریافتی شهردار، شهرداران مناطق‌، معاونین‌، روسای سازمان‌ها و مدیران وابسته به شهرداری با قید فوریت باید تا ۱۷ مرداد اعلام شود‌.

رفیعی در ادامه لیست حقوق و مزایای مدیران شهرداری را در اختیار اعضای شورا قرارداد و گفت‌: پیشنهادهای خود را در خصوص ایجاد انضباط مالی و جلوگیری از پرداخت‌های نجومی ارائه دهند‌.

او سپس به پاداش‌هایی که درپایان سال ۹۴ برای مدیران شهرداری درنظر گرفته شده بود اشاره کرد و گفت‌: در هفته تعطیلی شورا این پاداش‌ها به مدیران شهرداری پرداخت شده است و به مدیر سازمانی که تنها یک ماه از فعالیت او می‌گذ‌رد پاداش ۱۶ میلیونی تعلق گرفته است که من نمی‌دانم مبنای این پاداش چه بوده است‌؟

فاطمه شیرزاد: معوقات حقوق کارگران به طور کامل پرداخت شود‌
صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
در ادامه فاطمه شیرزاد ضمن تبریک روز پزشک و تقدیر از تلاش اعضای شورای شهر گفت‌: امیدوارم در این عمر باقی مانده از شورای چهارم بتوانیم بدون منت خدمات بیشتری برای مردم و شهر به ارمغان برسانیم‌.

این عضو شورای با اشاره به تعویق در پرداخت حقوق کارکنان در بخش خصوصی گفت‌: در دوره سوم رفت و روب و فضای سبز به شکل حجمی براساس ماده ۴۴ قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شد‌.

او در ادامه گفت‌: در این سه سال سعی شده است این تعویق‌ها کمتر شود ولی در سال جدید متاسفانه این تعویق‌ها در حال افزایش است که جا دارد تذکری به مدیران مناطق و شهردار محترم از سوی شورا داده شود‌.

شیرزاد در ادامه نسبت به عدم پرداخت سنوات کارگران ابراز تاسف کرد و گفت‌: امیدوارم ‌با نظارت حوزه معاونت خدمات شهری پسماند شهرداری رشت و اعضای شورا معوقات حقوق کارگران به طور کامل پرداخت شود‌.

خطیبانی همچنین گفت‌: تالاب عینک با همکاری دستگاه‌های مختلف دولتی استانداری‌، نیروی انتظامی‌، محیط زیست‌، شورا‌، شهرداری‌، خصوصا شهرداری منطقه چهار و همچنین سمن‌های زیست محیطی در پاکسازی تالاب از سنبل آبی بسیار کمک کرده‌اند که جای تشکر و قدردانی دارد.

شیرزاد همچنین‌ تلاش‌های شورای چهارم در مورد رودخانه‌های زرجوب و گوهر ‌رود متذکر شد و گفت‌: زیباسازی در کناره‌های رودخانه‌ها در برخی مناطق انجام شده است و تبدیل حاشیه‌های رودخانه به پارک توسط شهرداری با رعایت مباحث حقوقی حریم رودخانه همراه باشد و در ملک مردم در حریم رودخانه تجاوز حقوقی و قانونی نشود تا بعد ها شهرداری با مشکل مواجه نشود‌.

این عضو شورا در ادامه گفت‌: ‌شهرداری‌های مناطق در اجرای برنامه‌های فرهنگی‌، زیست محیطی‌، شورای شهر را در جریان نمی‌گذارند‌.

رضا رسولی: اعلام موضع مردم در مورد استیضاح شهردار رشت، منحصر به فرد بود
صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵
رییس کمیسیون حمل و نقل ترافیک دریکصدوپنجاه و چهارمین جلسه شورای اسلامی شهر رشت ضمن تبریک روز پزشک از اصحاب رسانه برای انعکاس صحیح و امانت‌دارانه مطالب تشکر کرد.

دکتر رضا رسولی با بیان اینکه خانم شیرزاد به اغلب مواردی که او نظر داشتم اشاره کرده، ادامه داد: هفتم تیرماه ۹۴ در همین مکان و از طریق همین تریبون مواردی را با مردم در میان گذاشتم؛ این موارد آسیب‌شناسی بنده نسبت به آنچه بود که در رشت موجب نوعی عدم توسعه و عقب‌افتادگی شده است.

رسولی با اشاره به اینکه در آن زمان دوگانه‌ای را با عنوان عافیت-منفعت تشریح کرده  بود‌، گفت‌: شهر ما در دوگانه‌ای قرار دارد که یکی از آن‌ها عافیت‌طلبی و بی‌تفاوتی نسبت به سرنوشت شهر و دیگری جریان‌هایی است که احتمالاً منافع شخصی را به منافع عمومی ترجیح می‌دهند. این جریان‌ها در تمامی دنیا می‌تواند وجود داشته باشد.

دکتر رسولی نسبت به اتفاقاتی که در ماه‌های اخیر در رشت رخ داد ابراز امیدواری کرد و گفت‌: این اتفاقات بعد از مدت‌ها در رشت ‌نویدبخش فردای بسیار بهتری برای این شهر است. ما با حرکت‌های اجتماعی مواجه شدیم که کاملاً از نهادهای شهری مستقل بود و آثار بسیار بزرگی را برای این شهر به همراه داشت.

او همچنین گفت: این اتفاق نشان می‌دهد که آن فکه‌ی گاز انبری که به عافیت‌طلبی بازمی‌گردد با همت مجموعه مدیریت شهری، شورای شهر و شهردار محترم با این حساسیت و انگیزه‌ای که در ذهن بخش نخبه و طبقه متوسط فرهنگی جامعه ایجاد کرد، منجر به اتفاقات بزرگی شد.‌

این عضو شورا در ادامه اضافه کرد‌: یکی از این اتفاقات مهم، اعلام موضع مردم در مورد استیضاح شهردار رشت بود که این موضوع منحصربه‌فرد بود و تازگی داشت‌ و در مورد مصداق دیگر این موضوع می‌توان به بحث تالاب عینک اشاره کرد.

دکتر رسولی با تقدیر از فعالان محیط زیست در پاکسازی تالاب عینک‌ گفت: آنچه به همت شورای شهر رشت و مشارکت وسیع مردم در تالاب عینک اتفاق افتاد، الگوی جدیدی از فعالیت‌های مشارکت‌مدار در مدیریت شهری بود که حتی در سطح کشور نیز کم‌سابقه است.

او تلاش گروهی از جوانان رشت را در قالب انجمن‌های مردم‌نهاد برای جمع‌آوری اهریمن سبز، سنبل آبی در تالاب عینک را منحصر به فرد دانست و گفت‌: شاید کمتر کسی فکر می‌کرد این عزیزان برای جمع‌آوری سنبل آبی از سطح تالاب عینک چند ماه تلاش مستمر داشته باشند. اما حضور این عزیزان در ابتدا موجب ایجاد حساسیت و ایجاد تقاضا برای تغییر در بدنه جامعه و نهایتاً عکس‌العمل مدیران در سطوح مختلف شهر، شهرستان و پس از آن در سطح استان را به همراه داشت.

تقدیر از تشکل‌های مردم‌نهاد به خاطر جمع‌آوری سنبل آبی از تالاب عینک
رییس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک نقش موثر این تشکل‌های مردم نهاد برا‌ی غلبه برمقاوم‌ترین آفت‌های بیولوژیکی غیر‌قابل انکار دانست و گفت‌: با تلاش چندماهه این عزیزان گام اول در احیای تالاب عینک برداشته شد اما این به معنای امحای سنبل در تالاب عینک نیست و این اهریمن سبز در نقاط مختلف سطح استان وجود دارد.

او همچنین توضیح داد‌: در صورت مهیا بودن شرایط، سنبل آبی تا ۱۵ سال می‌تواند مجدداً در مدت سه هفته به مقدار دو برابر تکثیر شود.

دکتر رسولی در ادامه گفت: جوانانی که در این عرصه تلاش کردند هیچ مسئولتی بجز مسوولیت اجتماعی که برای خود متصور بودند نداشتند و این حرکت برای من قابل تقدیر و یک الگو است. امیدوارم این الگو مشارکتی در گام‌ها و اهداف بعدی مجموعه مدیریت شهری مدنظر قرار گیرد.

پیشنهاد احیای آب‌راه تاریخی پیربازار به غازیان
دکتر رسولی از انجمن‌های مردم‌نهادهای سرزمین ایده‌آل ما و سبزکاران بالان که آغازگر این حرکت بودند و همچنین شهرداری منطقه چهار رشت و شهردار این منطقه که به طور مستمر در تالاب حضور داشتند و سازمان‌های آتش‌نشانی، شیلات، محیط زیست، آب و فاضلاب، آب منطقه‌ای، هلال احمر، راه و شهرسازی، سپاه، نیروی انتظامی، مرزبانی، فرمانداری و استانداری که از این حرکت حمایت کردند تشکر کرد.

عضو شورای شهر رشت ادامه داد: ریشه‌ و اعتبار ما از مردم است؛ ازاینرو اعتقاد من بر این است که از فرصت به وجود آمده و حمایت بسیار خوب همه نهادها باید استفاده کرد. پیشنهاد مشخص من این است که آب‌راه تاریخی پیربازار به غازیان احیا شود. این آب‌راه در زمان خود علاوه بر کارکرد تجاری و ترافیکی، یک کارکرد اجتماعی داشت و پیونددهنده قطب‌های انسانی رشت و انزلی و غازیان بود. این پیوند امروزه به استحکام صد سال پیش در زمانی که فعال بود، نیست. به مدیران شهرستانی و استانی پیشنهاد می‌کنم از این فضای مثبت اجتماعی که با مدیریت شهروندان ایجاد شده است در راستای احیای این آب‌راه تاریخی گام بردارند.

خواندن شعری از شاملو

دکتر رسولی سخنان خود را با خوانش این شعر از احمد شاملو به پایان رساند:

روزی ما دوباره کبوترهایمان را پیدا خواهیم کرد و مهربانی دست زیبایی را خواهد گرفت

روزی که کمترین سرود بوسه است و هر انسان برای هر انسان برادری است

روزی که دیگر درهای خانه‌شان را نمی‌بندند

قفل افسانه‌ای است و قلب برای زندگی بس است

روزی که معنای هر سخن دوست داشتن است تا به خاطر آخرین حرف دنبال سخن نگردی

روزی آهنگ هر حرف زندگی است تا من به خاطر آخرین شعر رنج جستجوی قافیه نبرم

روزی که هر لب ترانه‌ای است تا کمترین سرود بوسه باشد

روزی که تو بیایی، برای همیشه بیایی و مهربانی با زیبایی یکسان شود

روزی که ما دوباره برای کبوترهای‌مان دانه بریزیم

و من آن روز را انتظار می‌کشم، حتی روزی که دیگر نباشی

رفیعی نوده در ادامه به اعلام وصول ها‌ پرداخت.

به عنوان اولین لایحه‌، تفویض امضا دادخواست ‌های تنظیمی و اختیارطرح دعاوی به مدیر حقوقی به صورت دو فوریتی از سوی شهرداری مطرح شد‌.

امیر‌حسین علوی به عنوان موافق این طرح گفت‌: بحث موافقت و مخالفت من و آقای رفیعی باید با هم مطرح شود زیرا بار مالی برای شهرداری خواهد داشت و باید به طور کامل بررسی شود‌.

مدیر حقوقی شهرداری در توضیح دو فوریتی این طرح درصحن شورا حاضر شد و گفت‌: با باز گشایی پیشخوان قضایی حجم مراجعه‌کنندگان به دادگستری کاسته شده و برخی اختیارات از جمله ثبت دادخواست‌ها به این دفاتر تفویض شده است.

یاسر صفاکار با توجه به حجم دعاوی گفت‌: ما در سال در حدود ۴٠٠ طرح دعاوی در خصوص چک به غیر از طرح دعاوی در حوزه املاک‌، دیوان عدالت و سایر موضوعات می توانیم داشته باشیم‌.

او در ادامه گفت‌: این تفویض اختیار به معنای تفویض طرح دعوا نیست بلکه خود دعاوی و دادخواست‌ها توسط شهردار امضا می‌شود ولی ثبت دفاتر نیاز به حضور خود خواهان است و صرفا ثبت دادخواست ها توسط نماینده حقوقی شهرداری انجام می‌شود‌.

رفیعی با اشاره به متن لایحه گفت‌: قبل از ایجاد دفاتر پیشخوان‌، طرح دادخواست توسط نماینده شهرداری ثبت می‌شد و امروزه با ایجاد دفاتر شهردار می‌تواند به صورت محضری به نماینده حقوقی جهت طرح شکایت و ثبت دادخواست وکالت دهد‌.

حاجی پور در دفاع از این لایحه گفت‌: وقت شهردار را با موافقت این طرح آزاد کنید زیرا در حال حاضر هم کارهای حقوقی مربوط به شهردار توسط آقای صفاکار انجام می‌شود و می‌تواند طرح دعوا هم توسط ایشان انجام شود‌.

صفاکار تاکید کرد این لایحه صرفا جهت ثبت دادخواست‌ها و طرح شکایت خواهد بود‌.

در پایان این طرح به صورت دوفوریت موافقت نشد و برای بررسی بیشتر به کمیسیون مربوطه ارجاع داده شد‌.

لایحه دوم حمایت مالی از باشگاه های سپیدرود و داماش
شهرداری رشت با موافقت شورای شهر به مبلغ هشتصدوچهل و یک میلیون تومان به باشگاه سپیدرود و همچنین به اندازه همین مبلغ به باشگاه داماش کمک مالی کند‌.

رفیعی نوده در ادامه گفت‌: من عضو هیئت مدیره باشگاه سپیدرود نیستم.

صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت - ۳۱ مرداد ۱۳۹۵

مظفر نیکومنش در ادامه گفت : آقای پورمحسن در طی نامه‌ای حضور شش نفر از اعضای شورا را در هیئت مدیره تایید کردند‌.

خطیبانی با اعتراض به این موضوع گفت‌: من جز هیئت مدیره نیستم.

رفیعی گفت‌: سرهنگ پورمحسن بدون اطلاع و بدون تایید‌، من را عضو هیئت مدیره اعلام کردند و باز تاکید می‌کنم سال آینده کاندیدا نخواهم شد‌.

او نسبت به خرید‌ تیم‌ها و سهام ابراز مخالفت کرد و گفت‌: اگر مانند سنوات گذشته از در‌آمد شهرداری به تیم ها کمک مالی شود موافق هستم‌.

امیرحسین علوی گفت: زمانی که عضو هیئت مدیره باشگاه سپیدرود بودیم کمک‌های مالی به تیم شائبه منافع مالی برای اعضای شورا را ایجاد کرده بود‌.

او به استعفای رسمی خود و موسوی روزان از هیئت مدیره باشگاه سپیدرود اشاره کرد و گفت‌: قبل از ما هم آقای خطیبانی‌، دکتر رسولی و کارگر‌نیا استعفا داده بودند‌، باشگاه سپیدرود طی نامه‌ای اعضای جدید هیئت مدیره را به شهرداری اعلام کرده است‌.

علوی در ادامه گفت‌: حضور اعضای شورا در باشگاه‌ها جهت حمایت از تیم‌های ورزشی است و تنها محدود به این دو باشگاه‌ها نیست.

مجید رجبی ویسرودی با اشاره به قانون تشکیلات شورا گفت‌: کمک به هرگونه موسسه‌، شرکت و تحت هرعنوان دیگری که اعضای شورا جزو هیئت مدیره آن باشند خلاف قانون است، زیرا با حضور اعضای شورا و تزریق مالی ارتباط مستقیم برقرار می‌شود که خلاف قانون است.

او در ادامه گفت‌: با توجه به اینکه ۹ نفر از اعضای شورا عضو هیئت مدیره باشگاه‌ها شده بودند‌، شکایتی در دادگاه علیه شورای چهارم مطرح شده است مبنی بر اینکه شورا به ارگانی که در آن برخی از اعضا ذینفع بوده اند کمک مالی کرده است‌.

رجبی ویسرودی از عملکرد رییس شورا در خصوص عدم تفهیم این قانون به اعضای شورا انتقاد کرد و گفت‌: تا زمانی که این پرونده تعیین تکلیف نشده است‌، کمک مالی را به تعویق بیندازید‌.

علوی در ادامه صحبت‌های رجبی گفت‌: اگر به داماش و سپیدرود کمک مالی شده است به توصیه بزرگان این شهر بوده است و اگر قرار است به جهت کمک مالی به یکی از تیم محبوب ورزشی استان گیلان اتهام وارد شود چه بهتر است که اتهام ما این باشد‌.

رضا رسولی هم در این ارتباط گفت‌: سپیدرود در سال گذشته توسط مالک به اداره کل  ورزش و جوانان واگذار شده بود و کمک مالی به آن‌، کمک بین سازمانی محسوب نمی‌شود و هیچ کس در این مورد ذینفع نیست چون موسسه خصوصی نبوده است و هرگونه شائبه ای به یک مبحث تخیلی شبیه است‌.

مظفر نیکومنش گفت‌: اعضای شورا در موسسات حقیقی و حقوقی حضور داشته باشند  به دلیل منع قانون نمی‌توانند کمک مالی داشته باشند‌.

او در رابطه با تیم‌های داماش و سپیدرود گفت‌: شهرداری حتی زمانی که بحث خرید و تیم‌داری نبوده است به این تیم‌ها کمک مالی کرده است و امکاناتی همچون زمین تمرین‌، سرویس ایاب و ذهاب‌، بلیت اتوبوس‌، هواپیما و غیره در اختیارشان قرار داده است و حدود ٣۶٠ میلیون کمک مالی کرده است‌.

نیکومنش با اشاره به نامه‌ باشگاه سپیدرود در خصوص عضویت شورا در هیئت مدیره گفت‌: من به آقای مسعود رهنما و آقای پورمحسن گفتم هیئت مدیره با این تعداد اعضا به هیئت امنا شباهت دارد و حضور شش نفر از اعضای شورا شائبه ایجاد می کند‌.

چرا شش نفر از اعضای شورا را عضو هیئت مدیره کرده‌اند‌؟

این عضو شورا این موضوع را خلاف قانون دانست و گفت‌: کمیسیون فرهنگی و سازمان فرهنگی ورزشی در جریان کمک مالی به این باشگاه ها نیستند، در حالی که خود شهرداری تیم‌های ورزشی دارد که نیاز به کمک دارند‌.

او وجود اعضای شورا را در هیئت مدیره توسط این باشگاه به نوعی اهرم فشار جهت حمایت مالی دانست و گفت‌: اعضای شورا برای ما عزیز هستند، ما مخالف کمک به این تیم‌ها نیستیم ولی نباید عضو هیئت مدیره این تیم‌ها شوند‌.

حاجی‌پور در ادامه گفت‌: همه ما دوست داریم از این تیم‌ها حمایت شود و اگر کسی عضو هیئت مدیره این تیم‌ها می‌شود به دنبال منافع مالی نیست‌. عضو هیئت مدیره سپیدرود چه منافعی دارد‌؟‌! یا داماش مرده‌ای که باید بالای سر آن فاتحه خواند چه پوئنی‌ برای آدم دارد‌؟!

او گفت‌: فصل تازه شروع شده و تاپایان آن فرصت زیادی است و لزومی ندارد این طرح به صورت دوفوریتی در شورا مطرح شود‌.

اسماعیل حاجی پور در تایید صحبت‌های رجبی و نیکومنش گفت‌: راهکار قانونی کمک به هر دو تیم وجود دارد و پیشنهاد من این است که لایحه به صورت عادی و بارعایت تمام قوانین بررسی شود‌.

این عضو شورا همچنین ادامه داد‌: اگر قرار است کمک به داماش و جوانان این شهر با رفتن من از شورا همراه باشد من حاضر هستم بروم‌. بودن در شورا با از بین رفتن تیم‌های داماش و سپیدرود برای من جذابیتی ندارد‌.

در ادامه علی بهارمست به عنوان نماینده شهرداری در توضیح لایحه کمک مالی به دو تیم سپیدرود و داماش در صحن شورا حاضر شد‌.

علی بهارمست در توضیح لایحه گفت‌: تیم در دو بخش هزینه دارد‌، یک بخش از هزینه قراردادها‌، دستمزدها و یک بخش از هزینه‌های تمرینات‌، رفت و آمد و تغذیه آنهاست که شهرداری قرار است این بخش را تامین کند‌.

او در ادامه گفت‌: شهرداری می‌تواند شعار‌ها و لوگوهای موردنظر خود را در تمامی تیم‌های این دو باشگاه در مقاطع سنی مختلف تبلیغ نماید‌.

او در ادامه گفت‌: ظرفیت اجتماعی این دو تیم در نظر گرفته شود که در زمان بازی حدود هشت تا ده هزار نفر به مدت چهار ساعت وقت و انرژی خود را در‌گیر این بازی می کنند و در روز بازی این دو تیم حدود ٣٢ هزار نفر ساعت جرم را در روز بازی این دو تیم در سطح شهر کاهش می‌دهید.

علی بهارمست به عنوان سرپرست تیم سپیدرود در موورد هزینه‌های این دوتیم گفت‌: هزینه هتل و خرید بلیت اتوبوس برای تیم سپیدرود در حدود ٨۵٠ میلیون و با هزینه قرار‌داد بازیکن ها به ۴ میلیارد تومان می‌رسد‌.

اعضای شورا با دوفوریت این لایحه موافقت نکردند و به صورت یک فوریتی با موافقت اعضا به تصویب رسید‌.

رفیعی تاکید کرد که اعضای شورا عضو هیئت مدیره باشگاه سپیدرود نیستند‌.

این عضو شورا در خصوص افزایش نرخ کرایه تاکسی طبق مصوبه شورا که با اعتراض فرمانداری همراه شد گفت‌: هیئت حل اختلاف در دامنه زمانی قانونی نسبت به صدور رای اقدام کردند و مصوبه شورا را ابطال کرده است‌.

او در ادامه گفت‌: پیشنهاد مشخص این است که با استاندار مکاتبه‌ای داشته باشیم و ستاد تنظیم بازار در این خصوص تشکیل جلسه دهد و ابطال مصوبه شورا را بپذیریم و بخواهیم که در شش ماه آینده هم این مصوبه اجرا شود ولی به مدت سه سال یا کمتر نرخ کرایه تاکسی تغییر نکند‌.

در ادامه لایحه قیمت‌گذاری محور‌های تاکسیرانی و فراخوان عمومی بسته سرمایه‌گذاری در سطح پارک‌های شهر به روش bolt و تقسیط بدهی سکونت‌گاه‌های غیر‌رسمی به صورت عادی اعلام وصول شد‌.

لایحه بعدی کمک مالی به تیم‌های فوتسال بانوان به صورت دو فوریتی مورد بررسی قرار گرفت.

فرانک پیشگر با اشاره به اینکه‌ این تیم‌ها تاکنون با همت و غیرت خود تمرینات را پشت سر گذاشته‌اند گفت‌: با توجه به شروع لیگ بهتر است در مورد این تیم تصمیم‌گیری کنیم تا بتوانند حضور خود را مشخص کنند.

او در ادامه با توجه به بودجه ٢٠٠ میلیونی کمک به  تیم بانوان گفت‌: پیشنهاد مشخص من این است که با توجه به اینکه تیم احرار یک تیم خصوصی است چه خوب است که مانند تیم بانوان شهرداری مورد حمایت قرار گیر‌د و این تیم‌ها به دو سطح الف و ب رده بندی شوند و نصف این بودجه در حمایت از تیم احرارهزینه شود‌.

رفیعی نوده گفت‌: اگر این بودجه بین دو تیم نصف شود اولا قبول نمی‌کنند که در تیم ب بازی کنند و دوما بلایی همانند تیم ملوان بر سر تیم بانوان شهرداری رشت خواهد آمد‌.

رفیعی نوده گفت‌: با توجه به اینکه می‌توان دو تیم را حمایت کنیم می‌توان از تیم احرار هم حمایت کرد ولی اسم تیم عوض نشود و به تیم‌های الف و ب تبدیل نشود.

دکتر رضا رسولی در ادامه گفت‌: اگر این لایحه به صورت دو فوریتی مطرح شد به دلیل فورس زمانی است که پیش آمد‌.

او همچنین گفت‌: در سال گذشته ١٠٠ میلیون تومان برای یک تیم فوتسال  بانوان هزینه شده است و بقیه هزینه از طریق اسپانسر تامین شده است‌.

او با اشاره به اینکه امروز در این شهر برای تیم‌های اصلی و ریشه‌دار نمی‌توانیم به راحتی اسپانسر جذب کنیم گفت‌: تیم فوتسال بانوان به هر حال یک اتفاق ویژه است و همان‌طور که به تیم ملوان اشاره کردید که انحلا‌ل آن یک آسیب برای استان است باید نگاه ویژه به این موضوع شود‌.

رسولی گفت‌: احرار در سال گذشته تحت پوشش دهیاری مرکزی بوده است و پیشنهاد می‌کنم این تیم تحت حمایت مجموعه شهرداری در لیگ حضور پیدا کند‌.

فرانک پیشگر: تیم احرار زیرمجموعه شهرداری شود
جلسه استیضاح شهردار رشت - ۱۴ مرداد ۱۳۹۵ - فرانک پیشگر
فرانک پیشگر نیز حمایت از تیم‌های بانوان را لازم دانست و گفت‌: اگر قرار است از این مبلغ ٢٠٠ میلیون تومان به تیم احرار اختصاص یابد بهتر است زیر‌مجموعه شهرداری قرار گیرد‌.

اعضای شورا در پایان با انجام کمک مالی شهرداری به این دو باشگاه موافقت کرند‌.

دستور بعدی موضوع مسکوت ماندن رای‌گیری طرح استیضاح از سوی شورا بود‌.

رفیعی نوده با اشاره به اینکه این سومین باری است که طرح استیضاح در امسال مسکوت مانده است گفت‌: نامه ای که فرمانداری ابلاغ کرده است فاقد وجاهت قانونی است، زیرا اگر اعتراضی بوده باید قبل از تکرار سه بار اعلام می شد‌.

رییس شورا در پاسخ نامه فرمانداری گفت‌: در نامه فرمانداری هم به طرح استیضاح اشاره شده است‌، چون استیضاح یک طرح است پس می‌تواند مثل هر طرح دیگری که به صورت لایحه در شورا مطرح می شود مسکوت بماند.

رضا رسولی در مورد این موضوع گفت‌: استفاده چند باره از طرح استیضاح در رشت می‌تواند برای بعضی از شوراهای دیگر شهرها هم به نوعی الگو شود و با حربه مسکوت گذاشتن رای‌گیری‌، چماق مسکوت ماندن را بالای سر شهردار نگه دارند‌.

دستور پنجم بررسی ضوابط مالی بودجه شهرداری رشت بود که به تصویب اعضای شورا رسید‌.

شمشین دستور شیوه‌نامه سرمایه‌گذاری بود که به تصویب اکثریت رسید‌.

دستور هفتم معرفی نماینده دائم شورا در مدیریت پیشگیری از وقوع جرم شهرستان بود که حجت جذب به عنوان نماینده شورا معرفی شد‌.

دستور هشتم نرخ سرویس حمل و نقل مدارس  نیز تصویب شد‌.

رفیعی نوده در پایان با تکرار این‌که در سال بعد کاندید انتخابات شورا نیست کفت‌: اگر به ثبات مدیریت شهری اعتقاد دارید در جلسه آینده به ادامه ریاست من در سال چهارم رای دهید.

نظرات

1 دیدگاه برای "مشروح گزارش یک‌صد و پنجاه و چهارمین جلسه شورای شهر رشت
رفیعی نوده: کاندیدای شورای شهر نمی‌شوم/ خطیبانی: با استعفایم مخالفت شود هم در انتخابات شرکت نمی‌کنم/ بحث کمک به تیم‌های فوتبال داغ شد"

آگاه‌سازی از
680

مرتب کردن بر اساس:   جدیدترین | قدیمی‌ترین | بیشترین رأی
حامی
7 ماه 30 روز پیش

ما مردم رشت هم افسوس میخوریم که چرا امثال شما رای آورید و ناباورانه رییس هم شدید لطفا معلومات و اطلاعات خودتون رو بالا ببرید رو هوا و همینجوری حرف نزنید و حرص مردم را در نیاورید ….(…)

wpDiscuz