رشت رویایی –  عسل و لیمو باعث تسکین سرفه می‌شود. با این حال تحقیقات جدید درباره‌ی داروهای مربوط به مشکلات تنفسی و سرفه نشان می‌دهد که شکلات تأثیر بیشتری در این میان دارد. تحقیقات نشان داده  است بیمارانی که داروهای حاوی شکلات مصرف کرده‌اند ظرف دو روز علائم ناشی از سرفه‌ی آنها بهتر شده است.

قبل از این تحقیق هم عده‌ای از محققان به این نتیجه رسیده بودند که تئوبرومین – آلکالوئید موجود در کاکائو – نسبت به کدئین در کاهش علائم سرفه مؤثرتر است. تئوبرومین می‌تواند ظرف دو روز کثرت سرفه و اختلال خواب را بهبود بخشد. شاید این حرف که شکلات باعث بهبود سرفه می‌شود کمی احمقانه به نظر برسد، اما محققان معتقدند که مزیت‌های آن در وهله‌ی اول به خاطر خواص آرامبخش کاکائو است. این بدان معناست که کاکائو از داروهای رایج برای درمان سرفه قوی‌تر است بنابراین روکشی را شکل می‌دهد که از قسمت‌های انتهایی عصب‌ها در گلو که باعث تحریک سرفه می‌شود محافظت می‌کند. این تأثیر آرامبخش مشخص می‌کند که چرا عسل و لیمو و سایر شربت‌های شیرین مفید هستند اما تأثیر کاکائو و شکلات بیشتر است.

با این حال نوشیدن شکلات داغ زمانی که در تماس با گلو قرار می‌گیرد تأثیر مشابه کاکائو را ندارد. مکیدن آرام تکه‌ای شکلات کمی حالت تسکین به شما خواهد داد، اما این روشی است که ترکیبات شکلات همراه با سایر ترکیبات موجود در شربت‌های طبی به همراه داشته و تأثیر آنها را بیشتر می‌سازد. سوای خود کاکائو، تأثیر آرامبخش آن باعث اثربخشی بیشتر سایر ترکیبات تسکین‌دهنده سرفه مانند دیفن-هیدرامین، لِوُمنتول و آمونیوم کلرید می شود که با قسمت‌های انتهایی حساس عصب‌ها در تماس هستند.