شورا باید منابع درآمدی پایدار برای شهر تعریف کند

رشت رویایی- سیزدهیمن جلسه هفتگی شورای شهر رشت عصر دیروز در ساختمان میرزا خلیل رفیع برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، سیزدهمین جلسه شورای شهر رشت با ریاست امیرحسین علوی و در غیاب حامد عبداللهی عصر دیروز در ساختمان شورا برگزار شد.

در ابتدای این جلسه رضارسولی به عنوان اولین ناطق در توضیح دیدار و جلسه‌ای که با شهردار رشت داشت، گفت: من با اعداد و ارقامی که این روزها درباره بدهی شهرداری دهان به دهان می‌چرخد موافق نیستم. به عقیده من اعداد مطروحه، مجموع بدهی و تعهداتی است که شهرداری دارد و باید گزارش دقیقی از آن ارائه شود.

این عضو شورا ادامه داد: طبق قانون حق مردم است که در این زمینه شفاف سازی شود. نباید با بعضی از اعداد و ارقام جو بدبینی در شهر ایجاد کنیم.
رسولی افزود: فکر نمی‌کنم ما و مردم بخواهیم با تمام این شرایط مسیر توسعه شهر را متوقف کنیم. حتی اگر این بحران هم وجود داشته باشد، باید سعی کنیم پروژه ها را الویت‌بندی کنیم.

او گفت: امیدواریم هرچه سریعتر کارگروه شهرداری توسط شهردار تشکیل شود و تیم مدیریت شهرداری تصحیح شود. به هرحال ما در آستانه تهیه بودجه سال ۹۷ هستیم.

رسولی گفت: ما باید اضافه بر اینکه منابع درآمدی پایداری برای شهرمان تعریف کنیم، منابع جدیدی هم پیش‌بینی کنیم. این اتفاق در شهرهای دیگر هم افتاده است و فکر نمی‌کنم سخت باشد. ما باید منابع موجود را هم به بهترین نحو مدیریت کنیم ولی تعلل در انجام این کارها کمی نگران کننده شده است.

رییس کمیسیون عمران شورای شهر رشت ادامه داد: باید کارهای زود بازده‌ای در شهر ایجاد کنیم و پیشنهاد واضح من که پیش از این هم در شورای چهارم توسط مهندش شوقی مطرح شده بود، باغ محتشم است که از نظر جانمایی و مساحت برای ایجاد شهر بازی مناسب نیست و برای برگرداندن این باغ به وضعیت مناسب خودش و احیای میراثی این باغ تلاش کنیم.

او افزود: در همه شهرها ، شهرهای بازی در ورودی شهر قرار دارد. در محدوده مسکن مهر چنین زمینی وجود دارد و باید به فکر یک پروژه زود بازده در شهر باشیم تا نشاط و شادی را به شهر برگردانیم.

روز به روز دارد بر تعداد مشاورین شورا افزوده می‌شود

اسماعیل حاجی پور ناطق دوم جلسه گفت: مردم از شورای پنجم انتظار ویژه دارند. شورای چهارم با همه فراز و فرود خوب عمل کرد و نباید در مورد آنها بی انصافی کنیم.

او ادامه داد: شورای پنجم می‌بایست ایرادهای شورای چهارم را برطرف کند و مهم ترین نقش را رییس شورا در این زمینه ایفا می‌کند.

این عضو شورا افزود: فضای صمیمی باید در شورای پنجم ایجاد شود و اگر قرار باشد اعضای شورای پنجم مچ همدیگر را بگیرند این اتفاق نخواهد افتاد.

حاجی‌پور ادامه داد: قرار نیست شورای پنجم از اصل باز بماند و این بستگی به همکاری اعضای شورا با هم دارد و اگر قرار است من با آقای علوی همکاری و صداقت داشته باشم، باید این رابطه دو جانبه باشد.

او گفت: آقای علوی شما سن تان از همه کمتر است ولی وقتی رییس شورای شهر رشت هستید باید پدرانه رفتار کنید. بخشی از کارهایتان خوب است ولی در برخی موارد یک سری انتقادات وجود دارد. نمی‌خواهم بگویم تعمدی در کار است ولی خواهش من این است بیشتر دقت کنید.

حاجی‌پور با اشاره به برخی از این انتقادات افزود: شما در انجام کارها مشورت نمی‌کنید. شما سرمایه این شهر هستید و ما به عنوان پیشکسوت باید به شما کمک کنیم. سرمایه‌هایی مثل شما یا آقای رسولی به آسانی به دست نیامدید و همه باید کمک حال یکدیگر باشیم.

او با بیان اینکه هنوز تکلیف ۲۳ مشاور شورا حل نشده است، گفت: با این وجود ولی روز به روز دارد بر تعداد مشاورین اضافه می‌شود. خواهش من این است که جلوی این کار گرفته شود. هزینه های این عده بر هزینه‌های قبل می‌افزاید؛ درحالی که معلوم نیست این مشاوران اصلا چه کاری انجام می‌دهند.

حاجی پور تصریح کرد: من مخالف این جوانان نیستم ولی اگر قرار است کسی در شورا کار کند ما باید در جریان باشیم.

یک‌صد و بیست دومین جلسه کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت - آبان ۱۳۹۵ - اسماعیل حاجی‌پور

او ادامه داد: یکی از معضلات اصلی شهر ما کنترل ترافیک است. حدودا ۴ سال است که ۵ میلیارد حق الناس دارد خاک می خورد. از آقای رسولی در این زمینه تشکر می‌کنم. مردم رشت بسیار با فرهنگ هستند اما بایستی فرهنگ با اعمال قانون تجمیع شود تا مشکل ترافیک شهر را برطرف کنیم.

این عضو شورا با اشاره به اینکه مرکز کنترل ترافیک رشت آماده است و مشکل آن هم قابل حل است، افزود: ۵ میلیارد حق الناسی که ما ذره ذره از مردم گرفته ایم و در آنجا هزینه کردیم با راه اندازی سرور آن در مقر راهبر به مراحل خوبی رسیده است. نصب قطعات کنترل ترافیک در مرکز کنترل فابای نیروی انتظامی است ولی فابای شهرداری ادعا می‌کند که باید این قطعات را تایید کند که نمی دانم او چه کاره است؟ و به دلیل دخالت آنها ۱۵ روز کار خوابیده است که من در این زمینه ورود کردم.

حاجی پور گفت: مسوول فابای شهرداری اصلا حق بررسی چنین چیزی را ندارد. نباید چنین کارشکنی‌هایی انجام شود.

صحبت‌ها شیرین است اما عملکردها ضعیف

محمد حسن علی پور در ادامه بحث اظهار کرد: در بازدیدی که از پارک شهر کرده ام مردم شهر نسبت به وضعیت پارک شهر معترض هستند و همچنین تعداد اتوبوس ها در مسیر مسکن مهر کم است و اتوبوس‌ها بیش از ظرفیت مجبورند مسافر سوار کنند که اگر خدا ناکرده ترمز کنند ممکن است باعث آسیب به مسافران شود.

او خطاب به حاجی پور گفت: صحبت‌ها شیرین است اما عملکردها ضعیف. مردم به ما رأی داده‌اند تا در اینجا باشیم. آیا تا به حال از ماشین خود پیاده شدید تا درجمع مردم باشید و ببینید مردم این شهر با چه مشکلاتی دست و پنجه نرم می‌کنند؟

به دلیل بیتوجهی مسوولین مشکلات شهر به یک سرطان خوش خیم تبدیل شده است

رمضانپور گفت: ما باید با همدلی و همفکری معضلات شهرمان را برطرف کنیم که یک بخش از آن معضلات شهرداری است .

او با بیان اینکه ما شورای شهرداری نیستیم، گفت: ما باید به تمام معضلات شهر توجه کنیم. متأسفانه حال و هوای این روزهای شهرداری حال خوشی نیست. من اعتقاد دارم به دلیل بی توجهی مسوولین و مدیران مشکلات شهر به یک سرطان خوش خیم تبدیل شده است که داروی آن همدلی و همفکری شورای شهر با شهردار و برعکس است.

رمضانپور گفت: دلم نمیخواهد این شورا چند سویه شود و درمقابل هم قرار بگیرد. شما دیدید در همان روزی که ۷ به ۴ شدیم ما به تیم شما ۱۱ رای دادیم که این نشان از دور نگری ما داشت چون ما خواستیم وحدت شورای پنجم حفظ شود.

این عضو شورا گفت: با اتحاد می‌توان این غده سرطانی را که الان گرفتار شهر و شهرداری رشت شده است معالجه کنیم.
رمضانپور ادامه داد: من از بعضی نطق‌ها، بیانیه‌ها و دست نویس‌ها در فضای مجازی نگران هستم و فکر می‌کنم این کارها در شأن شورای پنجم نیست. مردم با عشق، علاقه و امید به ما رأی داده اند و نباید امیدشان را ناامید کنیم.

او افزود: اگر ترکی در دیوار شورای پنجم اتفاق بیفتد، این ترک ویرانگر خواهد شد. ما باید از کارهای که در شوراهای گذشته انجام شده تقدیر کنیم. انتخاب مجدد اعضا از شوراهای ادوار گذشته نشان از اعتماد مردم به آنها دارد.
رمضانپور با بیان اینکه شهر رشت پیشانی استان است و اگر با وحدت پیش برویم مشکلات حل خواهد شد، افزود: در شهرداری با یک بدهی کلان، معوقه حقوق کارکنان، زباله سراوان مواجه هستیم که حل هر کدام از این مشکلات زمان می‌برد.

بیست و سه مشاور شورا یادگار شورای چهارم هستند

امیر حسین علوی در ادامه گفت: در مورد ۲۳ مشاوری که رسانه‌ای هم شده است، باید عرض کنم اینها یادگار شورای چهارم هستند که انتقال پیدا کرده‌اند. در جلسات غیر علنی به صورت شفاف در مورد این موضوع نظر کارشناسی دیگران و خودم را گفته‌ام و اصلا صلاح نمی‌دانم در جلسه علنی در این مورد صحبت کنم.

رییس شورای شهر رشت ادامه داد: این مشاوران نیز دو ماه حقوق نگرفته اند که برخی از آنها همچنان کار می‌کنند و برخی هم نه، که باید برای آن چاره ای اندیشیده شود.

علوی همچنین گفت: درسفر نیشابور اتفاق خوبی افتاد و مقرر شد کمیته محیط زیست شهری مجمع شهرهای جاده ابریشم در رشت تشکیل شود.

او ادامه داد: وضعیت عمومی مدفن سراوان غیر از آن بخشی که دچار رانش شده است، وضعیت مناسب دارد اما مردم ساکن در آنجا در مضیقه جدی هستند.

رئیس شورای شهر رشت گفت: کمییسیون‌ها باید گزارش جلسات را به من بدهند تا بتوانم پیگیر موضوعات باشم و تک تک مطالب و نامه‌ها را به طور شخصی و یا با کمک کارمندان شورا پیگیری کنم.

شیرزاد گفت: شهردار جدید تمام مشاوران قبلی را برکنار کردند و ما هم انتظار داریم تکلیف ۲۳ مشاور مشخص و تسویه حساب شود چرا که این تعداد برای شورا کاری انجام نمی‌دهند. جذب این افراد قانونی نیست و مصوبه شورا هم ندارد و در دوره ی چهارم جذب شدند که خود مخالف بوده ام و به شخصه کسی را جذب نکردم.

او تصریح کرد: همان طور که هر عضو شورا یک راننده دارد، برای جذب مشاور باید مصوبه قانونی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *