رشت رویایی، آمنه فتوحی- لایحه قطار شهری رشت در صد و بیست و یکمین جلسه شورای اسلامی این شهر به تصویب رسید.

[su_frame align=”center”]شورای شهر، لایحه احداث تراموا[/su_frame]

در این جلسه که مهمانانی چون علی بهارمست، معاون خدمات شهری شهرداری رشت، محمدتقی نظری معاون مالی اقتصادی شهرداری، فرامرز جمشیدپور، مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری رشت، حامد سه لاتهنه، مشاور بی‌آرتی و متین عاشوری, رییس دفتر سرمایه‌گذاری شهرداری جهت ارائه توضیحاتی حضور داشتند، در ابتدا لایحه قطار شهری رشت به بررسی گذاشته شد.

پیش از همه جمشیدپور مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل و ترافیک شهرداری رشت در خصوص لایحه قطار شهری رشت به ارائه توضیحاتی پرداخت.

در ادامه عباس صابر یکی از اعضای شورا به عنوان موافق تصویب دو فوریت این لایحه گفت: برای آنکه بتوان این طرح را در بودجه ۹۵ کشوری گنجاند باید پیگیری‌های لازم را انجام داد.

رسولی، رییس کمیسیون حمل‌ونقل شورا از دیگر موافقان این طرح گفت: ترافیک، مشکل بزرگ شهر است و باعث گرفتاری شهروندان می‌شود. اما باید بدانیم در مورد رودخانه‌ها و تالاب عینک در بودجه ۹۵ اعتبار در نظر گرفته شده است یا خیر. این عضو شورا افزود: ما امروز فقط اجازه مذاکره به شهرداری خواهیم داد و جزییات آن بعداً بررسی خواهد شد.

امیر حسین علوی نیز گفت: شورا مطمئناً با اصل تراموا موافق است اما باید مسائل مالی آن بررسی و تصویب شود.

خطیبانی: رشت به تراموا نیاز ندارد
اما باقری خطیبانی در مخالفت با این لایه گفت: آیا مشکل شهر رشت فقط پیاده‌روسازی و ترافیک است؟ دو ماه است که رشت با پیاده‌راه‌سازی فلج شده است. چرا برای تالاب عینک در حال مرگ است کاری نمی‌کنیم؟

این عضو شورا تاکید کرد: رشت نیاز به تراموا ندارد. وعده ما در زمان انتخابات، پاک‌سازی رودخانه‌ها و احیای تالاب عینک بود که هیچ‌کدام تاکنون به طور کامل عملی نشده است و حال پروژه جدیدی را به دست گرفته‌ایم.

در نهایت لایحه قطار شهری با اصلاحاتی که از سوی عباس صابر ارائه شده بود تصویب شد.

در ادامه این جلسه علی بهارمست معاون خدمات شهری شهرداری رشت درباره لایحه ساماندهی دست‌فروشان توضیحاتی ارائه داد.

او تاکید کرد که جمع‌آوری دست‌فروشان وظیفه شهرداری است اما ساماندهی آن بر طبق قانون ۵۵ شهرداری‌ها بر عهده شهرداری نیست.

بهارم است افزود: برخورد سلبی شرایط مناسبی در شهر ایجاد نکرده است، لذا شهرداری با همکاری شورا در نقاط مختلف شهر بازارچه‌هایی ایجاد کرده است.

معاون خدمات شهری شهرداری رشت افزود: در خیابان شیک با توجه به حضور بسیار زیاد دست‌فروشان اقدامات سد معبر منجر به درگیری می‌شود و لذا شهرداری در فضای خالی خیابان شیک ۵ نقطه برای ساماندهی شناسایی کرده است.

محمدحسین کارگرنیا هم ضمن موافقت با توضیحات بهارم است گفت: شهرداری همیشه در این ارتباط از خود سلب مسئولیت می‌کرد اما شورای چهارم با احساس مسئولیت کارگروهی ایجاد کرد است و در مورد آن بحث و بررسی صورت گرفت.

وی افزود: در صورت تملک ۵ واحد ملکی در خیابان شیک رشت و اداره کل زندان‌ها در خیابان سعدی قادر به حل این مشکل خواهیم بود.

این عضو شورا افزود: با توجه با تغییر بافت مرکزی و حضور گسترده دست‌فروشان در مرکز شهر باید این راهکار در دستور قرار گیرد و دست‌فروشان خیابان شریعتی و مطهری در خیابان جوان میدان زرجوب ساماندهی شوند.

نظری، معاون شهردار رشت نیز در این بخش به ذکر توضیحاتی در مورد شرایط پرداخت هزینه این املاک داد. در ادامه لایحه ساماندهی دست‌فروشان شهرداری رشت نیز تصویب شد.

همچنین در این جلسه خرید یک دانگ از شش دانگ زمین حاشیه گوهررود به ارزش ۳ میلیارد و ۶۶۰ میلیون تومان برای شهرداری مورد موافقت شورا قرار گرفت.

عکس: سعید ابراهیم خانی
[sliderpro id=”18″]