در حاشیه هفته پرکار فرهنگی شهرداری رشت
شهر فرهنگی، شهرداری فرهنگی، شهردار فرهنگی

مراسم افتتاح المان شهدای گرانقدر ذهاب - خرداد 1395

رشت رویایی- زمانی که موضوع ساخت پیاده‌راه فرهنگی در میدان مرکزی شهر رشت مطرح شد بسیاری از منتقدین شهردار، ماهیت پیاده‌راه را تا حد یک سازه‌ی سنگی تقلیل می‌دادند و در بهترین حالت آن را گذرگاهی تزیینی و زیبا تعریف می‌کردند که ارزش سرمایه‌گذاری ندارد.

اما حالا به فاصله حدود دو ماه از افتتاح پیاده‌راه فرهنگی – آن هم در حالی که پروژه هنوز تحویل موقت نشده – این پیاده‌راه فراتر از یک گذرگاه، خود به اتفاقی فرهنگی تبدیل شده که چشم گردشگران را به خود جلب می‌کند. از سوی دیگر، مواجهه هنرمندان نامی کشور با پدیده‌ی پیاده‌راه نکات درس‌آموزی برای کسانی دارد که پیاده‌راه را در چند هزار مترمربع کف‌پوش خلاصه می‌کنند.

هنرمندانی چون شهرداد روحانی، رضا کیانیان و مجید مجیدی چهره‌هایی نیستند که به راحتی در تمجید از یک پدیده لب به سخن بگشایند. فارغ از اینکه پیاده‌راه فرهنگی رشت نیاز به محتوای فرهنگی اختصاصی دارد،‌ حالا این منطقه به یک جاذبه تبدیل شده که برای شهرمان آبرویی فرهنگی خریده است.

شهرداری رشت در دوره دوم مدیریت ثابت‌قدم گام مهمی در به روز کردن وظایف شهرداری برداشته که پشت قیل و قال‌های غیرفرهنگی شهرداری و شورای شهر پنهان مانده است؛ تغییری بسیار مهم که مسوولیت‌های جدیدی را بر دوش شهرداری می‌گذارد که مطابق با استانداردهای جهانی است.

شهرداری رشت اکنون در وظایف خود، ارائه خدمات اجتماعی و فرهنگی را برجسته کرده است. این وظایف به حدی دشوار و حساس است که نهادهایی که مکلف به انجام آن هستند غالباً به موفقیتی دست پیدا نکرده‌اند.

نمونه‌ی موفق ماموریت‌های جدید شهرداری رشت،‌ اتفاقی است که در شهرداری تهران رخ داده. شهرداری تهران امروز به معنای واقعی کلمه دارد شهر را اداره می‌کند و به نسبت قبل زمام بسیاری از امور را هم در دست گرفته است.

در هفته گذشته جلوه‌هایی از فرهنگ رشت توسط شهرداری رشت و مدیر ارتباطات این مجموعه در اولین جشنواره ملی شهر خلاق خوراک‌شناسی در برج آزادی ارائه شد.

نکته جالب در این رویداد فرهنگی این بود برگزارکننده این جشنواره برون‌استانی،‌ خود شهرداری رشت بود که این نشان می‌دهد شهرداری در راستای برندسازی این شهر در حوزه‌های مختلف گام موثری برداشته است. گامی که با استقبال مشاور رییس جمهور در حوزه‌ی اقوام روبه‌رو شد.

همچنین باز هم در هفته قبل،‌ شهرداری رشت در مراسم دفتر منطقه‌ای یونسکو در روز جهانی تنوع فرهنگی در راستای گفت‌وگو و توسعه که در کاخ موزه نیاوران انجام شد حضوری فعال داشت و خانم استرکیس لاورش،‌ مدیر منطقه‌ای یونسکو در تهران از شهرداری رشت به‌خاطر حضور فعال در برنامه‌های خلاقانه قدردانی کرد.

در یک سال گذشته بارها شنیده‌ایم و خوانده‌ایم و دیده‌ایم که ثابت‌قدم در اجراهای افتتاحیه یا اختتامیه تئاترها و کنسرت‌ها حضور داشته است.‌ بعضی از منتقدین و برخی دوستان ناآگاه خرده می‌گیرند که این حرکات شهردار رشت نمایشی و پوپولیستی است؛ به فرض محال اگر هم این‌گونه باشد، خوشا به حال شهروندانی که شهردارشان می‌خواهد با حضور در رویدادهای فرهنگی برای خودش اعتبار بخرد نه همچون اکثر اسلافش با زانو زدن در مقابل مدیرانی که هیچ نسبتی با مردم ندارند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz