[su_frame align=”left”]سگ - حیوان‌آزاری[/su_frame]

رشت رویایی- رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آستارا گفت: حیوان‌آزاری یکی از انواع بداخلاقی‌های اجتماعی است و با اقدام کنندگان به این امر، برخورد می‌شود.

محمدرضا روشنی روز یکشنبه در مصاحبه با ایرنا افزود: متاسفانه فردی با هویت معلوم در شهرستان آستارا، یک سگ را مورد آزار و اذیت قرار می‌دهد.

وی اضافه کرد: ماموران انتظامی شهرستان آستارا پس از اطلاع از این موضوع، شناسایی فرد مورد نظر را در دستور کار خود قرار داده و او را در یک عملیاتی دستگیر و به مقام قضایی کردند.

روشنی با اشاره به اینکه نشر فیلم مربوط به حیوان آزاری در فضای مجازی اقدام پسندیده‌ای نیست، اظهار کرد: این حرکت نوعی دهن کجی به قانون است و افرادی که اقدام به این عمل ناپسند می‌کنند، جرائم آنها چندین برابر تخلفاتی است که در خفا صورت می‌گیرد چراکه باعث جریحه دار شدن افکار عمومی می‌شوند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا یادآور شد: از شهروندان فرهنگ دوست آستارایی خواستاریم در صورت مشاهده هرگونه حیوان آزاری، مراتب را به اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اطلاع دهند تا ضمن برخورد قضایی با اشخاص متخلف شاهد کاهش این گونه حوادث باشیم.

روز گذشته (شنبه) انتشار فیلم مربوط به حیوان آزاری یک فرد در شهرستان آستارا در شبکه‌های اجتماعی، اعتراض بسیاری از شهروندان، دوستداران و حامیان حقوق حیوانات را در پی داشت.

حیوان‌آزاری یکی از انواع بداخلاقی‌های اجتماعی و بزه کاری محسوب می‌شود.

بسیاری از کشورها حیوان‌آزاری را فی‌نفسه یک جرم قضایی می‌دانند اما حیوان‌آزاری در ایران، جرم انگاری نشده است و قوانین عام موجود هم قوانین زیست‌محیطی هستند.

در سال‌های اخیر فعالیت‌هایی انجام شده تا حیوان آزاری، جرم‌انگاری شده و به حیطه جرائم وارد شود.

حیوان آزاری به اشکال متعددی نمود پیدا می‌کند، از درگیر کردن حیوانات با یکدیگر تا ضرب و جرح فیزیکی، زندانی کردن و نگهداری حیوانات در مکان‌های نامناسب که همگی در این قالب می‌گنجد با این تفاوت که در پاره‌ای از اوقات ضریب و سطح خشونت در این امر بسیار بارز و مشهود است در برخی موارد نیز کمرنگ و نامحسوس به نظر می‌رسد.

اما هر آنچه است اختلالات روحی، روانی و رفتاری انسان وجه اشتراک تمامی حیوان آزاری‌ها به شمار می‌رود که با شدت و ضعف‌هایی بروز پیدا می‌کند.