گزارش مردمی رشت رویایی از عملکرد شورای شهر رشت
شهروندان: شورانشینان بیشتر به منافع مردم توجه کنند

خانه حاج میرزا خلیل آقا رفیع - ساختمان شورا شهر رشت

رشت رویایی‌ ـ عملکرد شورای اسلامی شهر رشت که در حال سپری کردن هجدهمین سال فعالیت و چهارمین دوره خود است، همیشه مورد تأیید و انتقاد موافقان و مخالفان این نهاد بوده است. اگرچه عملکرد اعضای شورا و کمیسیون‌های مختلف آن بارها و بارها توسط رسانه‌های گروهی مورد بررسی و ارزیابی قرار گرفته، این‌بار تصمیم گرفتیم نظرات شهروندان شهر رشت را درباره عملکرد این دوره شورای شهر رشت جویا شویم تا بتوانیم مهم‌ترین دغدغه‌های آنان را به گوش ۱۵ عضو این شورا برسانیم.

سینا. ح ۳۸ ساله و دارای مدرک کارشناسی در این باره به رشت رویایی گفت: ما در دو سه سال اخیر شاهد اتفاق و رخداد خاصی در شهر نبودیم. این در حالی است که به نظر من شورا به عنوان یک نهاد قانون‌گذار در سطح شهر باید برنامه‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت مدونی داشته باشد و دورنمایی را برای خود ترسیم نماید. البته باید اشاره کرد که کارهایی صورت گرفته؛ اما بیشتر سطحی و نه چندان چشم‌گیر بوده است. در این دوره از شورا شاهد حضور افراد متخصص در رشته‌های مختلف هستیم، اما به نظر نمی‌رسد از تخصص این افراد در ۳ سال اخیر بهره‌گیری مناسبی شده باشد.

وی ادامه داد: یکی از مسائلی که همیشه مورد توجه من است این است که چرا به زیباسازی شهر رشت به عنوان یکی از شهرهای شمالی ایران توجهی نمی‌شود؟ ما در شهر رشت حتی برای پیدا کردن سطل زباله هم دچار مشکل هستیم و برنامه تفکیک از مبدأ نیز اگرچه اجرایی شده اما به نظرم کارها و اقدامات اساسی‌تری باید در این حوزه انجام پذیرد. بحث رودخانه‌های رشت نیز که سال‌هاست مطرح بوده و البته شاهد هیچ اقدامی در راستای بهبود وضعیت آن نیستیم. آیا کمیسیون بهداشت شورای شهر رشت برنامه و یا طرحی برای احیای این رودخانه ندارد؟ مشکل دیگری که باید به آن اشاره کرد بحث حمل و نقل عمومی در رشت است که هر ساله شاهد افزایش حجم ترافیک در خیابان‌ها هستیم. در حال حاضر نیز که شاهد اجرایی شدن خطوط BRT و بحث تراموا هستیم و باید دید که آیا این اقدامات همراه با کار کارشناسی بوده است که اگر این‌گونه نباشد هیچ بازخوردی نخواهد داشت.

وی در مورد اختلاف‌نظرهایی که گاه اعضای شورا با هم دارند نیز گفت: این اختلاف‌نظرها اگر هدفمند و در راستای حل مشکلات شهر باشد نه تنها هیچ ایرادی ندارد، بلکه موجب پیدایش افکار جدید و ایده‌های نو می‌شود. اما اگر این اختلاف‌ها روی غرض‌ورزی و به صورت سلیقه‌ای باشند مسلماً ایجاد مشکل خواهند کرد و در این بین مردم هستند که متضرر می‌شوند. اعضای محترم شورا باید بدانند که در هر لحظه در قبال مردم شهر رشت مسئولیت دارند و آینده این شهر به تصمیم‌گیری آنان در همین شورا بستگی دارد. توصیه من هم به این عزیزان این است که از مشاورینی به واقع دلسوز در کنار خود استفاده کنند تا به شکل بهتری در جریان واقعیت‌های عینی جامعه قرار بگیرند.

خانم مریم. س ۲۴ ساله و دارای مدرک کارشناسی ارشد نیز به رشت رویایی گفت: در ابتدا لازم می‌دانم بگویم که حق شهروندان شهر رشت به عنوان شهری که از موقعیت جغرافیایی ـ سیاسی خاصی برخوردار بوده و فرهنگ مردم آن در سطح کشور زبانزد خاص و عام است بیش از این‌هاست. در مورد عملکرد اعضای شورای شهر رشت در این دوره باید بگویم این طور احساس می‌شود که سیاست‌گذاری این شورا با دغدغه‌های مردم شهر فاصله دارد. البته نباید تلاش‌های صورت گرفته را نادیده انگاشت و یک سره به عملکرد شورا تاخت. بلکه می‌توان این گونه گفت که انتظار ما از شورای این دوره با توجه به وجود افراد متخصص در آن بیش از این‌ها بود.

وی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: به عنوان مثال می‌توان به همین پیاده راه فرهنگی شهرداری اشاره کرد که فکر می‌کنم توسط اعضای شورا به تصویب رسید. این حرکتی خوب و تحسین‌برانگیز است که در راستای حفظ بافت تاریخی شهر رشت اقدام شده. اما باید توجه داشت که وقتی می‌خواهیم تغییری به وجود بیاوریم، باید فرهنگ آن را نیز ایجاد کنیم و صرف تقلید از طرح‌هایی که در برخی شهرهای دیگر صورت پذیرفته، نمی‌تواند در این شهر هم موفقیت‌آمیز باشد. به نظرم با توجه به مشکلات عدیده محیط زیستی و ترافیکی در شهر رشت، کمیسیون‌های محیط‌زیست و حمل‌ونقل و ترافیک شورا باید بیش از این‌ها فعال باشند. این را هم اضافه کنم که به عنوان مثال مراسم روز رشت که در ۱۲ دی ماه سال گذشته توسط شهرداری رشت برگزار شد بسیار جالب بود و با استقبال گسترده مردم نیز مواجه شد و پیشنهاد من این است که کمیسیون فرهنگی شورا برنامه‌های بیشتری برای گسترش مراسمی از این دست که موجبات افزایش سطح عمومی نشاط در جامعه را فراهم می‌کند، داشته باشد. اما به لحاظ زیباسازی در دو سه سال اخیر حرکت‌های بسیار خوب و جالبی در سطح شهر صورت گرفته که باید از متولیان آن چه شورا و چه شهرداری ممنون و سپاسگزار بود. به هر حال اعضای محترم شورا باید در نظر داشته باشند که اگر هم مردم این شورا را مورد انتقاد قرار می‌دهند، نه به خاطر خصومت شخصی، بلکه به این خاطر است که سرنوشت شهرشان برایشان مهم است و باید به آن‌ها حق داد.

علی. س ۳۵ ساله و از بازاریان شهر رشت نیز به رشت رویایی گفت: به نظرم خود ایده وجود شورا در شهر ایده خوبی بوده است. اما اعضای شورا باید در تصمیم‌گیری‌های خود بیش از این‌ها منافع مردم را در نظر بگیرند. این مساله را می‌توان به وضوح در رفت‌وآمدهای متعدد شهرداران شهر رشت در چندین سال اخیر دید. به هر حال مسائل زیادی در شهر رشت وجود دارد که اعضای شورا می‌توانند روی آن‌ها تمرکز کنند. یکی از این مسائل بحث رفع سد معبر و ساماندهی دست‌فروشان شهر رشت است که به واقع آسیب زیادی به زیبایی شهر رشت وارد کرده‌اند. علاوه بر این بحث تکدی گری نیز در این شهر بیداد می‌کند و باید به فکر راه چاره‌ای برای حل آن بود. به هر حال امیدوارم اعضای محترم شورای شهر رشت در فرصت یک ساله‌ای که دارند، عملکردی به مراتب بهتر از عملکرد ۳ سال اخیر خود را بجا بگذارند.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz