رشت رویایی- شهردار رشت پیشنهاد داد: اعضای شورای اسلامی رشت و رئیس پارک علم و فناوری گیلان در آینده به دور از هرگونه تشریفات، به تشکیل کار گروه‌هایی برای اقتصاد، ترویج فرهنگ گردشگری و موارد مربوط به سواحل گیلان بپردازند.

به گزارش ایلنا، شهردار رشت در نشست صمیمی با کشورهای اعضای شبکه پارک های علم و فناوری که شامگاه شنبه با محوریت شهر خلاق، کسب و کارهای خلاقانه و جهانی شدن در تالار گفتگوی این شهر برگزار شد، بر سه مقوله گردشگری، اقتصاد و توسعه برنامه های مربوط به سواحل تاکید کرد و گفت: پیشنهاد می شود که اعضای شورای شهر رشت و رئیس پارک علم و فناوری گیلان در آینده به دور از هرگونه تشریفات، به تشکیل کار گروه هایی برای اقتصاد، ترویج فرهنگ گردشگری و موارد مربوط به سواحل گیلان بپردازند.

مسعود نصرتی با بیان اینکه در ایران، پیشامد برنامه ها در اولویت قرار دارد گفت: تمرکز بر روی سه مسئله بیان شده به معنای عمل به برنامه ششم است و این مهم برای گیلان در اولویت قرار دارد.
او گفت: تلاش می شود این کارگروه با هماهنگی متولیان امر، راه اندازی شود.

شهردار رشت اضافه کرد: بی شک مجمع جهانی شهرهای اسلامی و همچنین مجمع جهانی جاده ابریشم سه موضوع مطرح شده را هدایت خواهند کرد.

رئیس شورای اسلامی رشت نیز با بیان اینکه این شورا به فکر به کارگیری ایده‌های صادقانه در راستای مدیریت شهری و توسعه اقتصادی است، گفت: شورای پنجم به این باور رسیده است که روش‌های سنتی برای اداره شهر مدرن، پاسخگو نیست بلکه باید به دنبال ایده‌های خلاقانه بود و این روش نیز مدتی است که در رشت آعاز شده است.

سید امیر حسین علوی ااضافه کرد: شورای پنجم تمایل دارد تا از ظرفیت پارک علم و فناوری برای تبدیل این خلاقیت ها به فناوری ملموس استفاده شود و دراین زمینه نیز باید از تجارب موفق دنیا بهره برداری کند.

او از بدنه شهرداری خواست تا با جدیت بیشتر ی پیگیر روابط مناسب با شبکه خلاق در شهرهای مسلمان جهان باشند.

در این جلسه همچنین رییس کمسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر رشت نیز ضمن ابراز خرسندی از حضور مهمانان در این شهر به معرفی رشت به عنوان شهر اولین ها پرداخت.

 

محمد حسن عاقل منش با بیان اینکه این شهر در صد سال گذشته بعنوان دروازه اروپا شناخته شده بود گفت: رشت زادگاه بزرگانی همچون پروفسور” مجید سمیعی” به عنوان بزرگترین جراح مغز در جهان و میرزا کوچک خان جنگلی بعنوان مرد مبارز در نهضت مشروطه است.

او با اشاره به صحبت های شهردار رشت پیرامون سه موضوع مطرح شده افزود: خروجی چنین نشستی باید در قالب اقتصاد، سواحل و گردشگری نمود پیدا کند.

در ادامه ، رئیس پارک علم و فناوری گیلان نیز بر همکاری با کشورهای اسلامی در چارچوب تعریف های معین تاکید کرد و اظهار داشت: این تعاریف در چند روز آینده توسط این پارک تعیین می شوند.
مجید متقی طلب همچنین از تلاش های مدیر ارتباطات و امور بین الملل شهرداری رشت پیرامون برقراری ارتباط های مورد نیاز با کشورهای اسلامی و همکاری صمیمانه وی با پارک علم و فناوری گیلان قدردانی کرد.

او با بیان این جمله از پروفسور حسنی که مسلمانان فرصت های زیادی برای پیشرفت داشتند اما به دلیل تعلل، این فرصت ها را از دست داده اند خاطر نشان کرد: باید به همان اقتدار مسلمانان در هزار سال گذشته برگردیم و این‌مهم به دلیل توانمندی های مسلمانان امکانپذیر است.

مدیر ارتباطات امور بین الملل شهرداری رشت نیز در این نشست با بیان اینکه کشورهای مسلمان، شهرهای عضو راه ابریشم ، شهرهای عضو شبکه خلاق یونسکو در این‌ جلسه حضور دارند گفت: امید است که بتوانیم نتایج تفاهم‌نامه را به پروژه های مشارکت جهانی تبدیل کنیم.

فاطمه قدیمی‌حرفه گفت: پیشنهاد حاضران توسط دبیرخانه پارک علم و فناوری کشورهای مسلمان در دبیرخانه رشت دریافت می شود.

او گفت: برای این منظور در گام‌نخست ، خانم ” سام سیلا روسلا” رییس پارک علم و فناوری دانشگاه پوترا از کشور مالزی ، امورات مربوط به شهر خلاق و کسب و کار خلاقانه را انجام‌می دهد.

در ادامه ” سام سیلا روسلا” به عنوان رییس پارک علم و فناوری دانشگاه پوترا از کشور مالزی ضمن ارائه عملکردهای انجام شده پیرامون شهر خلاق و همچنین عملکردها و دستاوردهای مربوط به پارک علم و فناوری در مالزی گفت: برای موفقیت باید مشارکت و همکاری تنگاتنگی با بخش های دولتی و صنعت وجود داشته باشد.

او گفت: درحال حاضر ۱۰۱ شرکت در این زمینه وجود دارد و قراردادهایی نیز با کشورهای شمالی و عربی امضا شده است.

رییس پارک علم و فناوری کشور مالزی آمار و ارقام‌های موجود را گواه دستاوردهای مطلوب در تجاری سازی اعلام و گفت: تاکنون ۱۴۴ حوزه مالکیت، توسط اقدامات پارک علم و فناوری موجب درآمد زایی شده اند.

این‌مسئول با بیان اینکه از افرادی که از تکنولوژی های دانش بنیان بهره می برند برای تولید و درآمدزایی استفاده می‌­کنیم افزود: از متخصصان در زمینه گردشگری بهره می بریم و از افرادی استفاده می کنیم تا این حوزه ها را در شهرهایی که قابلیت دارند راه اندازی کنند.

او تاکید کرد: تلاش می کنیم تا تغییراتی درفرهنگ اقتصاد ایجاد کنیم که در این باره دانشجویان‌، شناسایی شده و دانش های متفاوتی به آنان عرضه می کنیم.