مراسم بزرگداشت شیون فومنی در سالن مخابرات رشت برگزار شد
شهردار رشت: مهمترین هنر شیون عوام‌فهم کردن هنر است

رشت رویایی- مراسم بزرگداشت شیون فومنی به مناسبت هفتادمین سال تولد این شاعر مردمی عصر امروز در سالن مخابرات رشت برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، مراسم بزرگداشت شیون فومنی به همراه تجلیل از «نادر گلچین» و «علی اکبرپور» به همت شهرداری منطقه دو رشت، سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری و بنیاد شیون فومنی عصر امروز در سالن مخابرات برگزار شد.

شهردار

شهردار رشت در این مراسم با بیان اینکه حضور بنده در کنار اساتید فرهنگ و هنر، افتخاری گرانقدر برای بنده است، گفت: خوشحالم به پاس موضوعی در کنار شما بزرگواران هستم که موضوعی مهم و ارزشمند برای همه ما است. به بهانه این مراسم، یاد شیون فومنی را گرامی می‌داریم و یاد همه عزیزانی که امروز در جمع ما هستند و ما وظیفه داریم همیشه به یادشان باشیم.

محمدعلی ثابت‌قدم افزود: از نظر بنده و درک من از حوزه هنر، بزرگ‌ترین هنر شیون در شعر، عوام‌فهم بودن و عوام‌فهم کردن هنر است که توانست این هنر را بین تمام ارکان جامعه جا دهد و همه مردم ما، پیر و جوان و نسل‌های مختلف با آن زندگی ‌کنند. امروز در جمع ما این تفاوت بین نسلی را کاملاً می‌توان حس کرد و این موضوع نشان می‌دهد که علیرغم گذشت سال‌ها، ایشان در عصر امروز در ذهن و قلب همه ما جا دارند. و این نشان‌دهنده انتقال هویت و مفهومی است که او به دنبالش بود. بزرگ‌ترین ارزشی که شاید در پارامترهای توسعه فرهنگی مهم‌ترین نقش را دارد.

او با بیان اینکه ما در مدیریت شهری هم به دنبال این موضوع هستیم که این فرهنگ را بازآفرینی کنیم، گفت: این فرهنگ در دل اختلاطی از موضوعات مختلف شکل می‌گیرد. خود مفهوم شعر، ادب و همه ریشه‌های هنر وقتی با بحث کالبد اجین می‌شود و موجب می‌شود این فرهنگ باز زنده شود. همانطور که در بین فرمایشات جناب فکور و همچنین اسلایدها هم اشاره شد: مثلاً وقتی صحبت از شعر باغ سالار مشکات می‌کنیم؛ یعنی باغ سالار مشکات با آن مفهوم موسیقیایی خودش و شعری که گفته می‌شود همه با هم یک هویت را می‌سازند.

شهردار رشت اضافه کرد: خیلی خوشحالم و تشکر می‌کنم از همکاران خودم در شهرداری به ویژه در شهرداری منطقه دو که متولی فرهنگی بافت بازآفرینی شهر رشت است که امروزه زمینه این اختلاط بین فرهنگ و کالبد را با زبان شعر به گونه‌ای فراهم کردند تا امروز در خدمت شما باشیم. امیدواریم که این مسیر ادامه داشته باشد و این جمع کیفی حاضر که قطعاً برای بنده بسیار بسیار حایز اهمیت است، حفظ شود. قطعاً ما به مناسبت این روز این مسیر را به کمک شما ادامه خواهیم داد.

ثابت قدم تصریح کرد: همچنین جا دارد از زحمات و حمایت شورای شهر هم تشکر کنیم که در این مسیر یاری‌گر ما بودند. ضمن اینکه هفته آتی که هفته رشت است، انشاءالله به کمک شما عزیزان با مضامین مشابه عملاً برای فراگیر کردن آن بین کل مردم شهر رشت و بازتاب این نگاه هویتی اصیل که در جمع شما حاضر است و به نوعی بازتولید می‌شود، در کنار شما خواهیم بود و امیدواریم شما هم در کنار ما باشید.

امروز یک روز ماندگار در تاریخ فرهنگ گیلان زمین خواهد بود

همچنین در ادامه شهردار منطقه ۲ رشتبا بیان اینکه امروز به مناسبت هفتادمین سال تولد شاعر معروف گیلان زمین به دور هم جمع شده‌ایم تا از شعر و موسیقی صحبت کنیم و در کنار شما بزرگان لحظات ماندگاری را رقم بزنیم، گفت: به رسم ادب به نمایندگی از همکارانم در شهرداری منطقه دو از همکاران بسیار بزرگوارم در سازمان عمران و بازآفرینی شهرداری رشت بالاخص از مدیرعامل محترم سرکار خانم چیرانی که در برپایی این مراسم همراه و همگام ما بودند و همینطور از بنیاد شیون فومنی، جناب حامد فومنی که زحمات بسیاری کشیدند تا این مراسم به سرانجام برسد، تشکر می‌کنم.

عاطفی

مرتضی عاطفی گفت: امیدوارم امروز، یک روز ماندگار و به یادماندنی در تاریخ فرهنگ و هنر گیلان زمین باشد. البته حتماً با حضور شما مردم فرهنگ دوست و فرهیخته ماندگار خواهد شد. اجازه دهید این فرصت را غنیمت بشمارم و ضمن خوشامدگویی به استاد نادر گلچین بگویم، در قلب ما جا دارید و امیدواریم همیشه سلامت باشید.

او با خواندن شعری از شیون فومنی، سخنان خود را پایان داد:

در زمین بی‌زمــــانی نا کجا آبادیم

شهروند روستای هر چه باد آبادی‌ام

سوی بی‌سویی،دو خلسه مانده تاژرفای خواب

پشت خلوت‌هاست آری، پرسه‌ی اجدادی‌ام

گندمی تو! کشتزاران از تو سرشار طلاست

جز به بوی تو نگردد آسیاب بادی‌ام

حس نزدیکی آهو بوده‌ام با خون دشت

در میان حلقه‌ی آب و علف بنهادی‌ام

چشمهای مهربانی از نظر دورم نداشت

ای بغل آیینه تن،آغوش‌ها بگشادی‌ام

چیست در رویای باد آواز شب هنگام عشق؟

آبشار زلف تو بر شانه‌ی شمشادی‌ام

سنگ بودم، مردگی می‌رفت تا خاکم کند

با دم گلسنگی‌ات دنیای دیگر دادی‌ام

از پری زادان شعر آغاز روز خلقتی

با  خیالت  دیو بند  قلعه‌ی  آزادی‌ام

گوش دار،اینک زمان از من نمک‌گیر صداست

در صدف‌های تهی در شور دریا زادی‌ام

بیستون مضمون شیرینی ندارد شوخ من

مو شکاف حیرت آمد تیشه‌ی فرهادی‌ام

تاب خوار جمعه ی جنجالی‌ام،چون کوچه باغ

روح تعطیلی‌ست در رفتار کودک شادی‌ام

پیش آتش‌بازی چشمت زمستان قصه است

از تو می‌گویند پیران شب آبادی‌ام

حامد فومنی: بنیاد شیون فومنی خانه گیلانیان و ایرانیان است

حامد فومنی

حامد فومنی در بزرگداشت پدرش شیون فومنی گفت: شاعران و هنرمندان، سفیران فرهنگی هستند که اقوام و ملل را به همدیگر پیوند می دهند.

شیون فومنی نیست، بلکه این خواسته فکر و اندیشه شیون بوده که نه تنها با گیلانیان بلکه با رویکردش در شعر فارسی با همه ایرانیان همزیستی کند.

پرداختن شیون به شعر فارسی از سر تفنن یا فصلی از کار شعری¬اش نیست بلکه یک تداوم و تکامل شعری شیون است که اهل نظر به این واقعیت اشراف دارند.

فومنی در ادامه گفت: یک روز نادر مشایخی در جمع دوستان شیرازی بودند و گفت حضرت حافظ فومنی است و مردم تعجب کردند و گفتند مگر می شود حافظ فومنی باشد؟ در جواب گفت بله شیون فومنی در یک بیت می گوید بس که سر بر قدم حضرت حافظ دارم  لهجه ی نرگس فومن شنوم شیرازی. حالا حافظ فومنی است نه شیرازی.

او در ادامه گفت: بعد از ۱۸ سال درگذشت شیون در ۷۰ سال تولد او، موسسه فرهنگی هنری بنیاد شیون فومنی را روزهای گذشته به ثبت رساندند که این بنیاد شیون فومنی بتواند در راستای حفظ، نگاه داشت، استمرار و انتشار شیون فومنی به شکل متمرکز حرکت کند و بیرق دار فرهنگ گیلان و ایران زمین باشد.

او همچنین گفت: بنیاد شیون فومنی خانه گیلانیان و ایرانیان است و این خبر را در شب تولد شیون فومنی به شما می دهم که بنیاد شیون فومنی به ثبت رسیده است.

تقدیر از چهره برجسته موسیقی ملی

تجلیل

در ادامه مراسم از نادر گلچین یکی از برجسته‌ترین چهره‌های موسیقی ملی ایران تقدیر شد. او که متولد ۱۳۱۵ در رشت است، از ۱۲ سالگی همکاری با رادیو رشت را آغاز کردو خواننده محلی گیلانشد. نادر گلچین در سال ۱۳۳۹ به تهران آمد و بی‌درنگ فعالیت‌های هنری خود را در اداره هنرهای زیبا و وزارت فرهنگ و هنر آغاز کرد. اولین برنامه خود را با ارکستر محمود تاج‌بخش اجرا کرد و تا سال ۱۳۵۴ در این اداره به ترتیب با ارکسترهای فرامرز پایور، عباس خوشدل، عبدالکریم مهرافشان، عماد رام و مصطفی پورتراب ادامه همکاری داد.او در سال ۱۳۵۰ همکاری خود را با رادیو ایران شروع کرد که تا سال ۱۳۶۲ ادامه یافت. گلچین در برنامه‌های مختلف رادیو، به ویژه برنامه گلها فعالیت چشمگیری داشت؛ و با هنرمندانی چون: فرامرز پایور، منصور صارمی، پرویزیاحقی، حبیب‌اله بدیعی، علی‌اصغر بهاری، جلیل شهناز، فرهنگ شریف، فضل‌اله توکل، جهانگیر ملک، امیرناصر افتتاح، محمد اسماعیلی، آبتین اجلالی و منصور نریمان همکاری کرد.

از قطعات برجسته او می‌توان به «یوسف گمشده»، «قصه شهر عشق»، «مسبب»، «من دیگه بچه نمی‌شم»، «زلف بنفشه» اشاره کرد.

همچنین در ادامه این مراسم شاعر مطرح لنگرودی، نادر زکی‌پور، یک شعر مخمس و یک غزل گیلکی در رسای شیون خواند. بعد از آن یکی از نوادگان مرحوم قلی پیامی را به مناسبت تولد شیون خواند. از دیگر افرادی که در این مراسم به شعرخوانی پرداختند، شوکا سید فخری‌نژاد و آنک فخری‌نژاد بودند.

از دیگر برنامه‌های این مراسم پخش کلیپی از شیون فومنی و همچنین نادر گلچین بود. همچنین از رحمت موسوی و علی اکبرپور در حاشیه این برنامه تجلیل شد.

رحمت

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz