[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-53[/su_frame]

رشت رویایی- مراسم افتتاح پیاده راه سلیمانداراب رشت عصر امروز در محله سلیمانداراب برگزار شد.

به گزارش رشت رویایی، مراسم افتتاح پیاده راه سلیمان داراب عصر امروز با حضور شهردار رشت، اعضای شورای شهر رشت، معاون عمرانی، شهردار منطقه چهار، مدیرعامل سازمان عمران و بازآفرینی، جمعی از فرهیختگان دانشگاهی و چهره‌های برجسته ی تاریخ و پژوهش گیلان در پیاده‌راه منتهی به آرامگاه میرزا کوچک‌خان جنگلی در محله سلیمان‌داراب برگزار شد.

دکتر ثابت قدم: سلیمان داراب با وجود قدمت بالا، آخرین‌ها در رسیدگی اما جزو اولین‌ها در محرومیت است

شهردار رشت در مراسم افتتاح پیاده‌راه سلیمان‌داراب با اشاره به اینکه روز ۱۶ خرداد ۱۲۹۹ میرزا کوچک‌خان و قوای جنگل با انتشار بیانیه‌ای، تأسیس حکومت جمهوری را در رشت اعلام کردند، گفت: خوشحالم از اینکه توانستیم پس از گذشت قریب بر صد سال از اعلام جمهوری گیلان در چنین روزهایی، همراه و همگام شویم با یاد و خاطره‌ی بزرگان و آزادیخواهانی که جان خود را برای عزت و سربلندی میهن خود نثار کردند. و این همزمانی دلیل اصلی بهره‌برداری ما از این فضا و آغاز به کار عملیات اجرایی پروژه ورزشگاه و مجموعه‌ی تجاری همجوار آن برای بحث‌های فرهنگی، ورزشی و اجتماعی است که قطعاً توسط خود مردم عزیز و هیات امناء محله و مسجد محل بهره‌برداری خواهد شد.

دکتر محمدعلی ثابت‌قدم در ادامه گفت: همانطور که اشاره شد، روح آزادیخواهی در مردم گیلان، شاید همین ریشه‌ی اصلی‌ و دلیل همه‌ی این مباحثی است که ما در نهضت جنگل، جنبش مشروطه و شهدایی که در انقلاب و دوران جنگ داشتیم، دنبال می‌کنیم. همگی این‌ها نشان‌دهنده‌ی این موضوع است که ما در بحث فرهنگی در این شهر و در گیلان شاهد یک توالی هستیم. یکی از بنیانگذاران اصلی این موضوع در گیلان میرزای بزرگ است که از نظر ما قطعاً باید راه او امروزه و با نگاه امروزی در شهر و استان تداوم داشته باشد.

او افزود: این محله علیرغم قدمت بالای آن و اولین‌هایی که در شهر رشت داریم، جزو آخرین‌ها در رسیدگی اما جزو اولین‌ها در محرومیت است. در اسلایدهایی که ملاحظه کردید، قطعاً نگاه شهرداری در بحث توجه و رسیدگی به محلات کم‌برخوردار و در عین حال بافت‌های حاشیه‌ای، هم بر توانمندی انسانی استوار است و هم در اصلاح کالبدی و همچنین پیوست‌های فرهنگی‌ای که باید در دل این فضاها قرار بگیرد. این پیوست‌های فرهنگی می‌تواند و باید به ارتقای زندگی همه انسان‌ها و همچنین برای نسل‌های آینده کمک ویژه‌ای کند و بنیان خانواده که اصالت زندگی ایرانی ما است، بر این اساس شکل بگیرد.

شهردار رشت گفت: انشاءالله ما در این بافت بتوانیم با تکمیل آن، به ویژه با هویت‌سازی و برنامه‌های فرهنگی مثل برگزاری جشنواره‌ها، سوگواره‌ها و هرگونه مراسمی که بتواند به ازای آن اشتغال مردم محل ارتقاء پیدا کند، که یک رکن اساسی است، قدم مفیدی برداریم.

شهروندان رشت شاهد سلیمان داراب متفاوتی از آنچه در نیم قرن گذشته دیده‌اند، خواهند بود

[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-43[/su_frame]

او با اشاره به اینکه اشتغال در کشور ما و به طور خاص در شهر ما به ویژه در چنین محلاتی، رکن اساسی مشارکت شهروندان است، گفت: لذا هرگونه فعالیت اقتصادی و فرهنگی در هر محله‌ای از شهر یا در کل فضاهای عمومی شهری باید به گونه‌ای باشد که ما به مقوله اشتغال به ویژه افزایش درآمد کسبه‌، کمک کنیم. این رکن اصلی کار ما و هدف اصلی است. قطعاً در کنار آن مقوله‌های فرهنگی و اجتماعی که بتواند به سرمایه‌های اجتماعی کمک کند و آنها را ارتقاء دهد، مد نظر قرار دارد.

او با اشاره به مراسم کلنگ‌زنی پروژه احداث مجموعه ورزشی-تجاری شهدای سلیمان‌داراب، گفت: این اقدامات نشان‌دهنده‌ی این است که ما امروزه به مقوله‌ی توانمند‌سازی مردم توجه ویژه‌ای داشته ایم و در این زمینه مشارکت شهروندان را بیش از پیش نیاز داریم. با محوریت فضای گردشگری در سلیمان‌داراب، قطعاً شهروندان رشت شاهد سلیمان‌داراب متفاوتی از آنچه که در نیم قرن گذشته دیدند، خواهند بود.

دکتر ثابت‌قدم تصریح کرد: اگر عمری باشد بر حسب وعده‌هایی که داده بودیم، انشاءالله مباحث مربوط به پارکینگ را در برنامه‌های طراحی و بهره‌برداری آتی قرار خواهیم داد. زیرا ما می‌دانیم اگر اقتصاد یک منطقه تغییر پیدا کند، قطعاً فرهنگ مردم ارتقاء پیدا می‌کند و همچنین ایمان مردم افزایش پیدا می‌کند و همه‌ی این‌ها دلیلی می‌شود که بنیان های اصیل زندگی و سبک زندگی ایرانی اسلامی ما به سمت و سویی برود که برای همه‌ی ما تعالی‌بخش است. همانطور که آرمان‌های امام عزیز که در آستانه‌ی رحلت ایشان هستیم، مورد نظر بوده؛ آرمان‌هایی که در انقلاب اسلامی نمود پیدا کرده است.

موسوی روزان: برخی‌ها می‌خواستند جلوی احداث پیاده‌راه سلیمان‌داراب را بگیرند

[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-52-02[/su_frame]

سید رضا موسوی روزان گفت: سه سال پیش بنده در یک شب بارانی به این محله آمدم تا برای دستفروشان منطقه تصمیمی بگیریم. در آن زمان آقای خلیلی شهردار رشت بود. بعضی از دوستان ما در آن شب بارانی چند قطعه زمین معرفی کردند از جمله این زمینی که امروز به عنوان بازارچه مشغول به فعالیت است. طرح‌هایی که امروز شما می‌بینید، با سختی‌های زیادی به بار نشسته است. البته مخالفین زیادی هم داشته است.

این عضو شورای شهر ادامه داد: همین پیاده‌راهی که امروزه به آن افتخار می‌کنیم، مخالفین سختی داشته که البته به یک معنا بهتر است با این توجیه بگوییم که این مخالفین از روی دلسوزی برای دستفروشان این صحبت‌ها را مطرح می‌کردند. اما در همان روزی که این بازارچه در حال افتتاح بود، ما زمزمه‌های زیادی را می‌شنیدیم که اجازه ندهند این پیاده‌راه شکل بگیرد. اما ما امروز شاهد هستیم که حرکت‌های بزرگی در سطح شهر ما صورت گرفته است. و البته و صدالبته این حرکت‌ها ناقص است و هر روز باید به نسبت بیشتری به کمال نزدیک شود. حتی پیاده‌راه فرهنگی که در میدان شهدای ذهاب احداث کردیم، رینگ‌های بعدی آن باید تکمیل شود، پارکینگ طبقاتی آن باید احداث شود تا مردم ما بهره کافی را داشته باشند.

او افزود: شما مردم عزیز را شاهد می‌گیرم، چون بنده در راستای این تفکری که در سطح شهر اجرا و عملیاتی شد، یکی از اعضای شورا بودم که بیشترین سختی‌ها را کشیدم و حتی اهانت‌های زیادی را تحمل کردم اما ایستادیم و مقاومت کردیم تا این حرکت‌ها در شهر شکل بگیرد. و نمی‌خواهیم بار دیگر شاهد باشیم که برخی از دوستان حتی از بابت دلسوزی چنین صحبت‌هایی را داشته باشند که در در شریان‌های شهر ما لخته خونی گیر کرده است که حتماً باید با لودر و بولدزور از پیش رو برداریم.

او با اشاره به اینکه این حرکت‌های فرهنگی باید تداوم داشته باشد و به سرانجام برسد، گفت: شهر ما به عنوان شهر فرهنگی و گردشگری تعریف شده است. یک زمانی استان ما را استان کشاورزی دیدند که تا به امروز نتوانستیم بهره‌ی زیادی را در این حوزه داشته باشیم. برای بار دوم آمدند این استان را در قالب صنعتی شدن خواستند تعریف کنند اما باز هم شاهد هستیم که شهر صنعتی ما توفیق زیادی نداشت و این دستفروشی‌هایی که امروزه در سطح شهر می‌بینیم، سوغات شهر صنعتی ما است.

موسوی روزان افزود: شهرداری و شورای شهر وظیفه ندارد که برای مردم شغل ایجاد کند اما در همین مدت دو سال بیش از ۲ هزار شغل با واسطه و بی واسطه ایجاد شده است. ما به جای اینکه سد معبر خود را قوی‌تر کنیم و با مردم رودررو شویم، به سمت ایجاد بازارچه‌های محلی رفتیم تا بتوانیم این رودررویی را به حداقل برسانیم. در عین حال که دلمان برای دستفروشان محترم می‌سوزد که رزق و روزی‌شان را از این راه بدست می‌آورند اما شهر ما و آینده‌ی شهر ما با این حرکت‌های فرهنگی زیبا پیوند می‌خورد. و شورای پنجم هم باید بتواند این راه را با تمام قدرت به سرانجام برسد.

مهندس جمشیدپور: مشارکت شهرداری و اداره راه و شهرسازی در پروژه پیاده‌راه سلیمان‌داراب

[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-37[/su_frame]

در ابتدای این مراسم، معاون عمرانی شهرداری رشت با عرض تبریک به مناسبت ماه مبارک رمضان، گفت: هدف از اجرای این پروژه احیا، بهسازی و نوسازی محدوده‌ها و محلات هدف است در چارچوب اهداف سند ملی بازآفرینی شهر رشت که مبتکر آن خودِ دکتر ثابت‌قدم بود و جوایزی را در این خصوص دریافت کردند.

فرامرز جمشیدپور ادامه داد: شهرداری رشت پروژه‌های آرامسازی و پیاده‌راه سازی را در چندین نقطه و محله از شهر رشت در دست اجرا دارد و بخش‌هایی را پیش از این اجرا کرده است؛ مثل پیاده‌راه شهرداری تا ورودی سعدی، علم‌الهدی و همچنین کلنگ‌زنی محله خواهرامام را شاهد بودید. محله‌ی سلیمان‌داراب هم که امروز شاهد افتتاح آن است، یکی دیگر از نقاطی بود که در ضلع شمالی مقبره میرزاکوچک‌خان، جهت آرامسازی، نوسازی، بهسازی و ساماندهی مسیر این طرح اجرا شد که به یاری خداوند امروز به مرحله‌ی افتتاح رسیده است.

او با اشاره به اینکه این پروژه با همکاری شهرداری رشت و اداره راه و شهرسازی انجام گرفته است، گفت: بخش‌های زیرساخت و روشنایی آن در تعهد شهرداری بود که با ارزش ۵۵۰ میلیون تومان این کار توسط شهرداری آغاز شد و در ادامه مسیر طرح‌های جدیدی همچون مبلمان و غیره اضافه کرد که مجموعاً به مبلغ ۷۵۰ میلیون تومان رسید. اداره راه و شهرسازی نیز چیزی بالغ بر ۷۰۰ میلیون تومان برای اجرای این پروژه هزینه کرد. به عبارت دیگر بیش از یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون تومان تا به امروز هزینه شد تا این پروژه به افتتاح برسد.

جمشیدپور به مشخصات فنی این پروژه اشاره کرد و گفت: لایه‌ی روسازی این پیاده‌راه با سنگ‌های کیو وی جهت لاین سواره‌رو برای آرامسازی به شکل نامنظم با طرح هندسی در مساحت ۲۴۰۰ متر مربع ساخته شد. لاین پیاده‌رو هم به مساحت ۲هزار مترمربع که از موزاییک و سنگ در آن استفاده شده است. مجموعاً ۴۴۰۰ متر مربع بهسازی مسیر در این منطقه انجام گرفته است.

او با اشاره به اینکه در گذشته این منطقه پر از آلودگی بصری و بی‌نظمی بود، اضافه کرد: با ساماندهی دستفروشان محل و احداث بازارچه‌ی سلیمان‌داراب و انتقال دستفروشان به بازارچه این فضا برای احداث پیاده‌راهی زیبا فراهم شد.

او افزود: شهرداری امروز علاوه بر افتتاح پیاده‌راه سلیمان‌داراب، پروژه‌ی دیگری را در مجاورت این محل در دست اقدام دارد که به امیدخدا امروز کلنگ آن به زمین خواهد خورد. این پروژه احداث مجموعه‌ی ورزشی سلیمان داراب است که در زمینی با مساحت ۱۳ هزار و ۷۰۰ متر مربع به ارزش ۶.۵ میلیارد تومان امروز شروع به احداث می‌شود که مساحت زمین فوتبال آن ۵ هزار و پانصد و بیست متر مربع است و مساحت ساختمان‌های اداری و بدنسازی آن ۸۳۰ متر مربع است. همچنین ۲۱ مغازه ۲۰ متری با مساحت مجموع ۴۲۰ متر مربع زیربنای تجاری دارد و همچنین جایگاه تماشاچی آن ۸۰۰ نفر ظرفیت دارد.

جمشیدپور با بیان اینکه قرار است این پروژه ۱۸ ماهه به بهره‌برداری برسد، گفت: با شناختی که ما از پیمانکاری که در مناقصه برنده شده، داریم فکر می‌کنیم که این توانایی را دارد زودتر از ۱۸ ماه این پروژه را در سلیمان‌داراب که از محلات کم‌برخوردار است، به بهره‌برداری برساند.

هوشنگ عباسی: در شان این منطقه نبود که این محله به حال خود رها شود

[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-48[/su_frame]

از نکات جالب توجه مراسم افتتاحیه پیاده‌راه سلیمان‌داراب، حضور چهره‌های فرهیخته، نویسندگان و پژوهشگران گیلان بود که تعدادی از آنها در این مراسم به سخنرانی پرداختند.

چهره‌ی نام‌آشنای عرصه‌پژوهش و مردم‌شناس گیلانی، هوشنگ عباسی در این مراسم با بیان اینکه در سال‌های اخیر شاهد نوسازی فرهنگی در شهر رشت هستیم که قابل تقدیر و تامل است، گفت: من به سهم خود از برنامه‌های فرهنگی‌ای که در شهرداری رشت برنامه‌ریزی و اجرا می‌شود، تقدیر و تشکر دارم.

او با اشاره به اینکه آرامگاه پیر بزرگوار و عارف گرانقدری در این محله وجود دارد، گفت: این آرامگاه در تاریخ ۹۵۳ هجری قمری به امر سردارسلطان از مردم ثروتمند که در دوره‌ی شاه‌طهماسب حاکم رشت بود، ساخته شد. در سال‌های ۱۳۲۳ تا ۱۳۲۷ محوطه‌ی اطراف سلیمان‌داراب فرودگاه بود و به زمین طیاره شهرت داشت. زمین‌های اطراف آن پوشیده از نیزار و برنجزار بود و در شمال غربی آن درمانگاه مسئولین و بعداً بیمارستان رازی ساخته شد و جنوب غربی آن برای معلولین گیلان به همت دکتر حکیم‌زاده و آرسن میناسیان آسایشگاهی تاسیس شد.

[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-56[/su_frame]

هوشنگ عباسی با اشاره به اینکه سلیمان‌داراب یک مکان پراهمیت است، افزود: از یک حیث ساختمان پژوهشکده گیلان شناسی در اینجا وجود دارد که خیلی از دانشجویان، محققین و پژوهشگران در این مرکز مشغول به فعالیت هستند و برنامه‌های فرهنگی متعددی در اینجا برگزار می‌شود. در شان این منطقه نبود که این محله به حال خود رها شود. از حیث دیگر آرامگاه پیر و عارف قابل احترامی در اینجا قرار دارد. و همچنین بسیاری از بزرگان تاریخ و فرهنگ ما همچون میرزا کوچک‌جنگلی، رهبر پرخروش نهضت جنگل، میرزا حسین‌خان کسمایی، میرزا احمد کسمایی، دایی نمایشی، زنده‌یاد جهانگیر سرتیپ‌پور، استاد فریدون‌نوزاد، استاد جعفرخمامی‌زاده، شیون فومنی، نصرت رحمانی و خیلی‌های دیگر در این آرامگاه دفن هستند و می‌شود گفت که بسیاری از مفاخر گیلان در این آرامگاه غنوده‌اند. و از این بابت این مکان نه تنها برای گیلانیان بلکه برای بسیاری از گردشگرانی که به اینجا می‌آیند بسیار حایزاهمیت است.

او با اشاره به اینکه اولین جمهوری ایران در ۱۶ خرداد در گیلان تاسیس شد، گفت: در ۱۴ خرداد میرزا با شکوه تمام وارد رشت شد و مورد استقبال بسیاری از مردم قرار گرفت و در ۱۶ خرداد ۱۲۹۹ اولین جمهوری شورایی در گیلان تاسیس شد. با شهادت میرزاکوچک خان در روز دوشنبه یازدهم آذرماه سال ۱۳۰۰ هجری خورشیدی نهضت جنگل به نقطه پایان خود رسید. هنگامی که میرزا در روستایی به نام خانقاه به شهادت رسید، خالو قربان سرش را از بدنش جدا کرد. تن میرزا را در همان خانقاه دفن کردند و سرش را به عنوان هدیه نزد رضاخان بردند. رضاخان که از سر میرزا ناراحت شده بود، دستور داد سر میرزا را در گورستان حسن‌آباد تهران که الان سازمان آتشنشانی تهران است، دفن کنند. بعد از شهریور ۱۳۲۰ گروهی از آزادیخواهان، سر میرزا را از آنجا آوردند و در همین آرامگاه سلیمان‌داراب دفن کردند و بعد از مدتی بدن بی سر او را هم از خانقاه آوردند و در همین آرامگاه سلیمان‌داراب سر میرزا به تنش رسید.

عباسی با اشاره به اینکه نهضت جنگل نه تنها برای مردم گیلان بلکه برای نهضت‌های آزادیخواه ایران ارزشمند و سودمند بود و درس‌های ارزشمند و تجربیات زیادی به مردم ما داد، گفت: از این نظر میرزا همیشه به عنوان شهید راه حق و آزادیخواه برجسته مورد احترام جامعه ما است.

این پژوهشگر و مردم‌شناس برجسته ادامه داد: کاری که در سلیمان‌داراب انجام شد و امروز شاهد افتتاح آن هستیم، ارزش و اعتبار منطقه را بالا برد. البته طرح دومی هم برای اینجا پیش‌بینی شده است که انشاءالله رئیس پژوهشکده گیلان‌شناسی در زیباسازی این منطقه هم همت خواهند کرد و به زودی شاهد طرح‌های هنری به منظور زیباسازی این منطقه خواهیم بود.

عباسی در ادامه با اشاره به اینکه در دو سال گذشته اقدامات قابل ملاحظه‌ای در رشت صورت گرفته است، افزود: فضاسازی، پارک‌های جدید، پیاده‌روسازی، پل‌های بسیار خوب، حفظ هویت شهری و غیره در مدت اخیر انجام گرفته که نمی‌شود با بی‌انصافی چشم بر آنها بست. اما شهر رشت از چندین مسئله‌ی اساسی رنج می‌برد که البته تنها به شهرداری مربوط نیست و امیدواریم که دستگاه‌ها و ادارات دیگر هم به عنوان یک طرح ملی به این مسائل دقت کافی را داشته باشند. یکی از این مسائل رودخانه‌های ما هستند. این دو رودخانه می‌تواند موهبتی برای رشت باشد اما متاسفانه هم خود شهروندان در آلودگی آن نقش داشتند و هم کارخانجات، موسسات و فاضلاب‌ها باعث شدند که این دو رودخانه به عنوان یکی از آلوده‌ترین رودخانه‌ی کشور تبدیل شوند. امیدواریم که در طرح‌ها و برنامه‌های آتی توجه‌ی خاصی به این دو رودخانه و حاشیه‌ی آنها صورت بگیرد. این دو رودخانه سرمایه‌ی خوبی برای جذب توریست و اقتصادی شدن شهر است.

او تاکید کرد: با توجه به اینکه دکتر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور، گیلانی هستند، جا دارد این رودخانه به عنوان طرح ملی، لایحه‌ای به دولت داده شود تا در این مورد تمهیدات لازم صورت بگیرد. امیدوارم عزیزان ما در شورای شهر توجهات لازم را داشته باشند و نهادهای دیگر هم در این زمینه خود را مسئول بدانند و برای احیای رودخانه‌های رشت تمام تلاش و توان خود را بکار بگیرند.

[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-52-10[/su_frame]

عباسی با اشاره به تراکم بالای شهر رشت به عنوان دیگر معضل اساسی شهر رشت، گفت: امیدوارم شهرداری و نهادهای دیگر در این خصوص برنامه‌ریزی لازم را داشته و تمهیداتی را اتخاذ کنند. ضمن اینکه توسعه سیستم حمل و نقل عمومی می‌تواند در این زمینه راهگشا باشد که جا دارد شهرداری به این حوزه توجه بیشتری داشته باشد.

هوشنگ عباسی در پایان تصریح کرد: به تمام کسانی که به رشت عزیز خدمت می‌کنند و با اندیشه‌های نو خواهان بهسازی و مدرن‌سازی شهر هستند، تشکر می‌کنم و امیدوارم که در اهداف خودشان موفق باشند.

 دکتر موسوی: اقداماتی که در رشت شاهد هستیم، گویای درک عمیق مسئولین شهری ما نسبت به مقوله شهر است

رئیس پژوهشکده گیلان‌شناسی در مراسم افتتاحیه پیاده‌راه سلیمان‌داراب گفت: یکی از آرزوهای من این بود که این روز بزرگ اتفاق بیفتد. خرسندم که به توفیق الهی و به همت و پایمردی فرزند عزیز گیلان‌زمین، دکتر ثابت‌قدم این اتفاق امروز به منصه ظهور رسید.

دکتر هاشم موسوی افزود: در دیداری که با آقای دکتر ثابت‌قدم داشتیم از ایشان خواستیم که اولاً کسبه و دستفروشان این منطقه را ساماندهی کنند که ایشان با بزرگواری این کار را خیلی سریع انجام داد. و یکی دیگر از آرزوهای دیگر ما این بود که بعد از کار بزرگی که در خیابان‌های شهر رشت و در میدان شهرداری انجام شد، این منطقه هم که بنا به دلایل زیادی از مناطق پراستعداد است، زیباسازی و پیاده‌راه‌سازی شود که به همت والای شهردار رشت امروز این اتفاق افتاد.

او با اشاره به اینکه در ایران هیچ پژوهشکده‌ی استان‌شناسی نیست، افزود: امروز با افتخار می‌توانم بگویم که این پژوهشکده تنها پژوهشکده استان‌شناسی کشور است که زیر نظر وزارت علوم و با امتیاز وزارت علوم مشغول فعالیت‌های فرهنگی و شناخت فرهنگ گیلان است.

این جامعه‌شناس با بیان اینکه یکی از ویژگی‌های جامعه امروز و جهان مدرن تنهایی است، گفت: همانطور که می‌دانید امروزه روابط اجتماعی یک مقداری سست و کمرنگ شده است. فرد وقتی تنها می‌شود و مناسبات اجتماعی نداشته باشد، منزوی و گوشه گیر می‌شود. آدم‌عای گوشه گیر و منزوی تمام شهر را در معرض خطر قرار می‌دهند. شهری که فاقد فضاهای عمومی و اجتماع‌گرایانه باشد، نشاط اجتماعی ندارد. اقداماتی که در رشت شاهد هستیم، گویای درک عمیق مسئولین شهری ما نسبت به مقوله شهر است. آنها به درستی می‌دانند که شهر جدید، شهر خلاق است؛ یعنی شهری که محیط آن برای شکوفایی استعدادها و خلاقیت‌های ادبی، فرهنگی، هنری و ورزشی فراهم باشد. ما باید از شهرداری رشت بابت اقداماتی که انجام داده، ممنون باشیم.

دکتر موسوی افزود: رشت برای اینکه شهر خلاق شود در واقع باید زیبا شود، شاخصه سلامت باید افزایش پیدا کند، پاک باشد، ویژگی فرهنگی و هویتی داشته باشد. ما خوشحالیم که امروز در شهری زندگی می‌کنیم که دارد با شاخص فرهنگ تعریف می‌شود.

او با بیان اینکه اصلی‌ترین عامل برای یک شهر، روح شهر است، تصریح کرد: شهر تنها تراکم آدم‌ها و مغازه‌ها و مبادلات نیست بلکه شهر قرارگاه روح آدم‌ها است. من به عنوان کسی که خیلی از شهرها و پیادراه‌های فرهنگی دنیا را دیدم، امروز خوشحال و قدردان کسانی هستم که این فضاهای عمومی را برای شهر ما به ارمغان آورده‌اند و به کیفیت فضاهای شهری ما افزوده‌اند. ما خوشحالیم که مسئولین شهری ما برای ساماندهی، بازآفرینی و روح تازه در کالبد شهر ما روز به روز قدم برمی‌دارند.

حجت الاسلام مرتضوی: دست دکتر ثابت قدم را می بوسم که عرضه داشت سلیمانداراب را بسازد

[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-52-05[/su_frame]

حجت الاسلام مرتضوی امام جماعت مسجد سلیمانداراب با تبریک ایام ماه مبارک رمضان گفت: من در سال ۱۳۴۸ از سوی آیت الله ضیابری به اینجا آمده ام و در ابتدا اینجا تنها ده خانوار حضور داشتند و ده سال قبل از انقلاب ما نتوانستیم برای عمران و آبادی اینجا کاری انجام دهیم.

او گفت: تمام برکتهایی که اکنون در این منطقه دیده می شود از برکات انقلاب است و همه کارهایی که اینجا انجام شده از وجود این مسجد است. من از دوران نوجوانی در این منطقه زندگی کرده ام .

او ادامه داد: هنوز هم که هنوز است میرزا به درستی شناخته نشده است و صحبت هایی که از میرزا می شود مربوط به اوایل انقلاب است. کتابخانه ای که در این منطقه افتتاح شده، در زمینی که از سوی مسجداهدا شده بنا شده است.

مرتضوی گفت: امام در جمله ای می فرمایند مردم ولی نعمت ما هستند و خود دست این جوان، دکتر ثابت قدم را می بوسم که ایشان عرضه داشتند سلیمانداراب را به این شکل درست کنند.

او ادامه داد: من خود سالها در اینجا فریاد زدم که اگر می خواهید اینجا را گردشگرپذیر کنید تا مردم از همه جای دنیا برای دیدن  میرزا به اینجا بیایند کاری نکرده اید.

مرتضوی گفت: کاری نکردند و این قدر استاندار و شهردار آمدند و رفتند و حق میرزا را ادا نکردند. ما تنها به زیباسازی در این منطقه نمی توانیم اکتفا کنیم.

او با تاکید براینکه مردم این منطقه به گردن مسوولین حقی دارند گفت: نمایندگانی که از تهران به این منطقه آمده بودند قول دادند که بعد از زیباسازی پیاده راه فکری به حال عبور و مرور مردم این منطقه کند.

مرتضوی به فقدان پارکینگ در این منطقه اشاره کرد و گفت: من خدمت حاج آقا قربانی، به استاندار نیز عرض کرده ام که روبروی آرامگاه میرزا زمین مناسبی برای احداث پارکینگ وجود دارد به شرطی که شما یکی از زمین هایی که در شهر دارید را با این زمین برای احداث پارکینگ معاوضه کنید.

او ادامه داد: قرار بود معاونان استاندار در مورد این ملک کاری انجام دهند، در حالی که دستور استاندار حسب الامر بود کسی نیامد و نیامد، بله بله گفتند اما سردواندند و رفتند که رفتند. مردم این منطقه از مسوولین استمداد می خواهند.

امام جماعت مسجد سلیمانداراب همچنین گفت: هر مسوولی می آید اسم میرزا را یدک می کشد اما کاری برای آن انجام نمی دهد و اولین کاررا برای میرزا همین دکتر ثابت قدم انجام داده است.

او گفت: من نیازی به دکتر ثابت قدم ندارم و آزادم اما این کارها کم است و باید کارهای بیشتری انجام دهید.

مرتضوی گفت: ما در زمان شهردار الماسی زمینی رابرای احداث موزه میرزا در اختیار دانشگاه قرار دادیم که تبدیل به کتابخانه شدو درواقع گولمان زدند.

او گفت: با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با اقدام و عمل، اقدام و عمل همین کاری است دکتر ثابت قدم انجام داده است.البته این پروژه نواقصی دارد که باید برطرف شود.

او همچنین گفت:  پروژه ای به نام میرزا در مجلس نیز وجود دارد که نمایندگان هرکدام تگفتند تلاش می کنیم تا حق میرزا را بگیریم  و من گفتم به ظرطی که این پول را به حساب میرزا خرج کنید ولی حتی دارند حق میرزا را هم می خورند.

[su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-30 [/su_frame][su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-35 [/su_frame][su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-44 [/su_frame][su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-47 [/su_frame][su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-52-08 [/su_frame][su_frame align=”center”]1 [/su_frame][su_frame align=”center”]2 [/su_frame][su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-12 [/su_frame][su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-18 [/su_frame][su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-27 [/su_frame][su_frame align=”center”]photo_2017-06-01_20-51-05[/su_frame]