[su_frame align=”center”]نمایش فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» در پیاده‌راه فرهنگی رشت - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - محمدعلی ثابت‌قدم - رضا موسوی روزان - فاطمه شیرزاد[/su_frame]

رشت رویایی، رویا محمدعلی‌پور- روز ملی سینما در رشت با حضور شهردار، اعضای شورا شهر و تعدادی از اهالی سینما با اکران فیلم «در دنیای تو ساعت چند است» جشن گرفته شد.

به گزارش رشت رویایی، پیاده‌راه فرهنگی شهرداری رشت در روز ملی سینما شاهد اکران فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» بود که با استقبال قابل توجه شهروندان همراه شد. در این برنامه که به همت سازمان عمران و بازآفرینی شهری شهرداری رشت برپا شد، دکتر ثابت‌قدم شهردار رشت در میان سینما دوستان و شهروندان حاضر شد و ضمن تبریک به مناسبت روز ملی سینما، گفت: خیلی ممنونم که در چنین روز عزیزی این فرصت داده شد تا در خدمت هنرمندان باشم و روز ملی سینما را به همه عزیزان تبریک عرض می‌کنم و یاد و خاطره هنرمندانی که امروز بین ما نیستند به ویژه زنده‌یاد داوود رشیدی که در حوزه هنرو سینما تجربیات زیادی داشته‌اند و همچنین شهید مرتضی آوینی که در حوزه هنر حماسی و دفاع مقدس نقش پررنگی داشته‌اند را گرامی می‌دارم.

شهردار رشت در ادامه افزود: همان‌طور که آقای بهزاد عشقی در رابطه با تاریخ سینمای ایران و گیلان و سینماهایی که در همین بافت تاریخی وجود داشت صحبت کردند فکر می‌کنم آن چیزی که بیش از پیش برای ما نیاز است این است که بتوانیم روح شهرمان را از طریق افکار مترقی به ویژه تجربه‌ای که از طریق سینما قابل انتقال به نسل ما است به گونه‌ای جاری کنیم.

[su_frame align=”center”]نمایش فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» در پیاده‌راه فرهنگی رشت - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - محمدعلی ثابت‌قدم[/su_frame]

ثابت‌قدم با اشاره به اینکه شاید امروزه سینما، تئاتر و موسیقی در سبد هزینه خانوار ما سهم زیادی نداشته باشد، ادامه داد: ولی می دانیم که سینما، هنر نمایشی و همچنین تجسمی در توسعه اجتماعی یک هزینه مؤثر است و ما باید برای خوراک روح همانند خوراک جسم ارزش قائل شده و هزینه بپردازیم چه‌بسا که بیشترین هزینه را نیز متحمل شویم از طرفی می دانیم که آن خوراک جسم می‌خواهد در خدمت خوراک روح باشد.

او همچنین گفت: خیلی وقتها می‌توان با ارتقای ذهن خود به یک واقعیت‌های موثری که هزینه‌های ما در زندگی کاهش دهد برسیم و به یک ذهنیت معقولی برسیم که در زندگی ما یک تجلی و عینت را پیدا کند. شاید به لحاظ فلسفه زندگی هنرهفتم یعنی سینما اساسی‌ترین نقش را در تحول بشر بعد از انقلاب صنعتی داشته است و همان طور که اشاره کردند تنها به فاصله پنج سال از این نگاه هنرمندانه در جهان در ایران این هنر شکل گرفت اما هنر در تسخیر حاکمیت بود. آن هم هنری که در حوزه مربوط به امرا و سلاطین بوده شاید از هنر مردمی فاصله داشته است.

شهردار رشت ادامه داد: خوشبختانه در بیست سال اخیر و بعد از جنگ تحملی در حوزه هنر بهترین آثار را داشته‌ایم و امروزه جز ده سینمای برتر جهان هستیم. فکر می‌کنیم شهر رشت از لحاظ زمانی و کیفی در این حوزه نقش اساسی داشته است و خوشحال هستیم که دختران و پسران این شهر قابلیت این را دارند که از حس خود حداکثر استفاده را ببرند و نگاهی که امکان توسعه اجتماعی را بیش از پیش برایشان فراهم می‌کند داشته باشند.

ثابت‌قدم همچنین گفت: قطعاً هنر اساسی‌ترین کالای اقتصادی شهر رشت و استان گیلان است و بدون شک می‌گویم و مطمئن هستم شهر رشت به عنوان یک نقطه مبدأ در گردشگری می‌تواند پایتخت اساسی برای هنر به ویژه تئاتر و سینما باشیم.

شهردار رشت در پایان تصریح کرد: ما باید در توسعه فضاهای شهری کوشا باشیم و حوزه مدیریت شهری اساسی‌ترین نقش را در این زمینه فراهم می‌کند. و اعضای شورای شهر در این زمینه می‌توانند با ما همکاری داشته باشند. امیدوارم بتوانید بخش عمده‌ای از هزینه‌ها و زمان زندگی خود را مصروف هنر و ادبیات و هر موضوعی که به قدوم انسانی مرتبط باشد کنید.

بهزاد عشقی: امیدوارم پیاده‌راه فرهنگی با ده‌ها سینمای مجهز نورباران شود
بهزاد عشقی به عنوان سخنران پشت تریبون حاضر شد و به مناسبت روز ملی سینما در مورد تاریخ سینمای ایران و سینمای گیلان به ایراد سخنرانی پرداخت.

این منتقد سینما در ابتدای سخنان خود اظهار کرد: من کارگردان سینما نیستم اگرچه تجربیاتی در رابطه با ساخت فیلم داشتم، در دوره‌های زیادی کارگردان تئاتر بوده‌ام، حدود نیم قرن در مورد ادبیات سینمایی فعال هستم و با نشریات تخصصی سینمایی و هنری همکاری می‌کنم. در اینجا دوست دارم خاطره کوچکی را با دوستانم در میان بگذارم: یادم هست که اولین بار در سال ۱۳۷۹ روز سینما در ایران مطرح شد و صد سالگی سینمای ایران را جشن گرفتند. من خود در آن سال صد کارگردان مطرح سینمای ایران را برای یک مجله انتخاب کردم که از نظر فناوری، اقتصادی، هنری تأثیر ژرفی بر سینمای ایران گذاشته بودند. اما چرا در این سال صد سالگی سینمای ایران را جشن گرفتند زیرا مبدا را سال ۱۲۷۹ شمسی در نظر گرفتند که مظفرالدین شاه در سفری به فرانسه به همراه میزرا خان عکاس باشی دستگاه نمایش فیلم و دوربین فیلم‌برداری را خرید و به ایران آورد.

[su_frame align=”center”]نمایش فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» در پیاده‌راه فرهنگی رشت - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - بهزاد عشقی[/su_frame]

بهزاد عشقی در ادامه افزود: جالب است که خود سینما در غرب در سال ۸۹۵ ۱ یعنی آخرین روزهای قرن نوزدهم به وسیله برداران لومیر اختراع شد و در ایران با فاصله ۵ سال سینما در اینجا شکل گرفت اما سینما تا سال‌های زیادی یک تفریح درباری بود. یعنی مظفرالدین شاه از دربار و زندگی خصوصی خود فیلم می‌گرفت و آن را به نمایش در می‌آورد البته فیلم مهم در آن دوران یک فیلم مستند به نام «جشن گل در بلژیک» است که مظفرالدین شاه واقعی در آن فیلم نشان داد ه می‌شود. درواقع تاریخ مبدا سینمای ایران را حضور مظفرالدین شاه را در آن مراسم تاریخی قرار می‌دهند.

او در ادامه افزود: بعدها سینمای داستان‌گو به وسیله یک ارمنی آواننس اوگانیانس با فیلمی به نام «آبی رابی» و فیلمی تاثیر گذارتر از او به نام «حاج آقا آکتور سینما» در ایران راه‌اندازی شد. در فیلم حاج آقا، داستان مردی را بیان می‌کند که با سینما مخالف است ولی ناخواسته از او فیلمی بر روی پرده سینما نشان داده می‌شود که او بادیدن فیلم خود، از سینما خوشش می‌آید و به این نتیجه می‌رسد که سینما چیز بدی نیست.

عشقی با بیان اینکه می‌گویند هر اثر هنری بزرگی می‌تواند یک پیشگویی برای آینده داشته باشد، گفت: به نظر می‌رسد این فیلم به نوعی انقلاب ۱۳۵۷ ایران را به گونه‌ای پیش‌بینی می‌کند آنجا که بنیان‌گذار سینما می‌گوید ما با سینما مخالف نیستیم با فحشا مخالفیم. در واقع آن آشتی تاریخی که آواننس اوگانیانس در این فیلم مطرح کرد ه بود سال‌ها بعد به حقیقت پیوست.

این کارگردان تئاتر در مورد تاریخ سینمای گیلان توضیح می‌دهد: در همان سرآغاز سینما گیلان نقش بسیار خوبی در پایه‌گذاری و پایه‌ریزی سینما داشت. یکی از نخستین فیلم‌سازان گیلانی ابراهیم مرادی با فیلم «برادر» بود که در شهر انزلی متولد شده بود. سینمای مستمر ایران که بعد از آغاز کار حتی یک لحظه متوقف نشد، فیلم «طوفان زندگی» به کارگردانی علی دریا بیگی در سال ۱۳۲۷ شکل گرفت که در آلمان تحصیل کرده بود و اولین تجربه سینمایی او نیز بوده است. بسیاری از کارگردان‌های بزرگ، بسیاری از فیلم‌برداران متبحر و بسیاری از بازیگران بزرگ و کار آمد برخاسته از گیلان هستند که دوست دارم از زن‌های هنرمند گیلانی نیز نام ببرم.

او با اشاره به اینکه ژاک لکان روانشناس بزرگ می‌گوید زن در حالت کلی چهار چهره دارد، یک چهره زنی که فقط مادر است، زنی که فقط زن است، زنی که همیشه دختر پدرش است حتی زمانی که ازدواج کرده و زن چهره چهارم زن مردوار است یعنی زنی که می‌تواند نقش‌آفرین در جامعه باشد، افزود: از خانم حمیده خیر آبادی هنر مند برخاسته از گیلان یاد می‌کنم که همیشه مادر بود و همیشه مادر اصیل و دوست‌داشتنی ایرانی بود. سوسن تسلیمی یادش گرامی که در خشان ترین بازی او در فیلم «باشو» بوده است که زنی مردوار بود، زنی که می‌تواند در جامعه نقش‌آفرین باشد. سرشاخه‌ها باید به فکر ریشه‌ها باشند و ریشه‌ها در هر موقعیتی می‌توانند احترام‌برانگیز باشند.

[su_frame align=”center”]نمایش فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» در پیاده‌راه فرهنگی رشت - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵[/su_frame]

او همچنین گفت: می‌خواهم در حضور اعضای شورا و شهردار محترم یادی از سینماهای این شهر کنم. من آدم گذشته‌گرایی نیستم زیرا گذشته چندان جذاب نبوده است. بارها به جوانان می‌گویم شما خیلی بهتر از دوران ما زندگی می‌کنید ولی در یک مورد به آنها می‌گویم که دلم به حالتان می‌سوزد و آن تجربه فیلم دیدن و سینما رفتن ما را تجربه نمی‌کنید. در آن زمان سینما یک مراسم و آیین بود. از خانه خارج می‌شدید، بلیت می‌گرفتید وارد سینما می‌شدید و در سالن انتظار منتظر می‌شدید و در سالن تاریک سینما، شما بودید و سینما و ستارگانی که بسیار بزرگ‌تر از آدم‌های معمولی بودند. فیلم تبدیل به اسباب‌بازی نشده بود که هر لحظه در اختیار باشد فیلم تلفن نبود که سریع جواب بدهید و به آشپزخانه وارد شوید، شما بودید و آن دنیای زیبای سینما.

عشقی در ادامه تصریح کرد: من از این پیاده راهی که در اینجا ساخته شده بسیار راضی هستم، شاید خیلی‌ها ناراضی باشند اما من راضی هستم. سال‌ها بود که مسیر شهرداری تا سبزه‌میدان نمی‌رفتم. دیوانه‌خانه‌ای از ماشین‌ها و حضور آدم‌ها بود. اولین بار که پیاده راه ساخته شد زمزمه قدم‌های مردم و همهمه‌ی مردم خیلی دل‌نشین بود ولی اینجا یک چیز کم دارد، هم سن و سال‌های ما می‌دانند که در این شهر ده سینما داشتیم. در حال حاضر من، دخترم و مازیار دارایی فیلمی به اسم سینما رشت سینماشهر ساخته‌ایم که در مراحل پایانی است و در رابطه با سینماهای ایران است. در همین خیابان سعدی تماشاخانه گیلان که تبدیل به مولن‌رژ شد که یک نشان آسیاب بادی داشت و دائما در حرکت بود. بعدها به سینما نیاگارا و سپس به سینما آبشار تغییر نام یافت. سینما سهیلا در خیابان اعلم الهدی که همه به نام سینما سپیدرود می‌شناسند و سینما آسیا که به سینما میرزاکوچک تغییر نام یافت. در خیابان امام خمینی سینما سعدی که بعدها سینما کوروش و سینما انقلاب نامیده شد.

او ادامه داد: نور از سینماهای رشت می‌بارید. وقتی در نیمه‌های شب تعطیل می‌شد گویا شهر در تاریکی فرو می‌رفت. یکی از مسوولیت های شهرداری در تمام جهان کمک به فرهنگ است و در درجه اول کمک به تئاتر و سینماست. امیدوارم با فراهم شدن امکانات این سینماها دوباره سر بر بیاورند. سینماهای حال حاضر به دلیل ضعیف بودن امکانات تصویری و صوتی مردم را جذب نمی‌کنند. سالن‌ها رو به فرسودگی است اینکه در تهران سیل جمعیت دوباره روبه سینما بازگشته است به دلیل این است که با پردیس‌های سینمایی امکانات خوبی برای تماشای فیلم به وجود آمده است امیدوارم این چهار خیابان با ده‌ها سینمای مجهز نورباران شود.

[su_frame align=”center”]نمایش فیلم «در دنیای تو ساعت چند است؟» در پیاده‌راه فرهنگی رشت - ۲۱ شهریور ۱۳۹۵ - فاطمه شیرزاد[/su_frame]

در ادامه این برنامه فاطمه شیرزاد عضو شورای شهر رشت پشت تریبون حاضر شد و گفت: بسیار خوشحال هستم از اینکه شهروندان را در عید سعید قربان در میدان شهدای ذهاب در حوزه فرهنگ و هنر جوانان را در کنار پیشکسوتان می‌بینم و امیدوارم بتوانیم روند توسعه شهر را روز به روز افزایش بدهیم. من از آقای بهزاد عشقی و هنرمندانی بسیار خوبمان از نویسندگان خوبمان در کشور و استان تشکر می‌کنم و روز ملی سینما را به همه عزیزانی که در این عرصه تلاش می‌کنند خسته نباشید می‌گویم. امید دارم حوزه مدیریت شهری با حرکتی که در جهت حمایت از حوزه فرهنگ، هنر و سینما آغاز کرده بتوانیم گام‌های بسیار خوبی را همراه اعضای محترم شورا و شهردار محترم در کنار اصحاب فرهنگ و همه دست‌اندرکاران این حوزه برداریم.

گزارش تصویری این مراسم