رشت رویایی- نشست علمی تخصصی شهرسازی در دانشگاه گیلان برگزار شد.

شهردار رشت با انتقاد از عدم رسیدگی مناسب به بناهای تاریخی توسط دولت و برخی نهادهای ذی‌ربط گفت: تخریب آثار تاریخی به امری عادی تبدیل شده است.
مسعود نصرتی صبح امروز در نشست خبری در دانشگاه گیلان گفت: داشتن هویت و ریشه تاریخی برای ساکنان یک شهر افتخار محسوب می‌شود.

شهردار رشت گفت: شهروندانی که در شهرهای تاریخی با بناهای تاریخی ارزشمند زندگی می‌کنند جایگاه ویژه‌ای در حوزه مدنیت نسبت به ساکنان شهرهای دیگر دارند.

او با انتقاد از عدم رسیدگی مناسب به بناهای تاریخی گفت: متاسفانه مشاهده این آثار تاریخی برای ما عادی شده است و حتی گاهی اقدام به تخریب آنان نیز می‌کنیم.

نصرتی با تاکید بر لزوم استفاده مفید از بناهای تاریخی گفت: متاسفانه مدیران شهری شرایط را برای استفاده از بناهای تاریخی به وجود نیاورده‌اند تا بتوانیم از آنان برای بهره‌برداری‌های اقتصادی استفاده کنیم.

او با اشاره به تجربیات اجرا شده در شهر کاشان در راستای احیای بناهای تاریخی گفت: در شهر کاشان ۸۰۰ خانه ارزشمند تاریخی شناسایی شده و تاکنون از میان آنها ۴۰۰ خانه توسط بخش خصوصی مرمت و بازسازی شده است.

شهردار رشت به اقدامات خود در قزوین در راستای احیاء بازار سعدالسلطنه اشاره کرد و اضافه کرد: در شهر قزوین ۱۸ رشته قنات وجود داشت که ۸ رشته از آن مرمت و مورد بهره برداری فضای سبز قرار گرفت.

نصرتی با تاکید بر لزوم اجرای پژوهش درست پیرامون ایجاد شرایط انگیزشی و اقتصادی مناسب برای بخش خصوصی و سرمایه‌گذاران به جهت احیاء بافت‌های قدیمی گفت: شهرداری‌ها و دولت‌ها موظف به ایجاد این شرایط هستند.

او با بیان اینکه مسئولان در رشت در حوزه بناهای تاریخی به سادگی از کنار داشته‌های این شهر می‌گذرند گفت: بسیاری از شهرهای بزرگ کشور آرزوی داشتن بافتی تاریخی مانند رشت را دارند.

او با تاکید بر اینکه شهر رشت داشته‌های بسیاری مانند کاروانسراها و اماکن تاریخی دارد گفت: امروز باید بررسی کنیم که چقدر به داشته‌هایمان پرداخته‌ایم و چقدر توانسته‌ایم از ظرفیت بخش خصوصی و ۳۶ میلیون گردشگری استفاده کنیم.

شهردار رشت با اعلام اینکه میراث فرهنگی جایگزینی ندارند گفت: ما باید تلاش کنیم تا بر اساس توسعه پایدار علاوه بر حفظ میراث با ارزش فرهنگی و تاریخی، آنها را همچون امانت به نسل‌های بعد منتقل کنیم.

نصرتی با اشاره به تلاش کشورهای چین و کره در راستای ثبت مسیر جاده ابریشم به نام خود گفت: ظرفیت جاده ابریشم ظرفیتی است که نباید به سادگی از آن گذشت زیرا تاثیر بسیاری بر صنعت گردشگری دارد.

 رشت نماد آغوش باز به‌سوی آینده است

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور گفت: شیوه بروز مدنیت در شهرهای مختلف ایران و جهان در حال دگرگونی است.

سید محمد بهشتی در نشست علمی تخصصی شهرسازی در دانشگاه گیلان گفت: بسیاری از رخدادها و تجارب کشور برای نخستین بار در شهرهای رشت و تبریز به‌وقوع پیوسته است.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با بیان اینکه رشت نماد آغوش باز به‌سوی آینده است گفت: جالب است بدانید که پتانسیل موجود در رشت برای کسب تجارب جدید در پایتخت وجود ندارد.

بهشتی با تاکید بر اینکه مهمترین عامل پیشرفت شهرها مدنیت است گفت: شیوه بروز مدنیت در شهرهای مختلف ایران و جهان در حال دگرگونی است.

او ضمن معرفی کتاب “ژاپن از درون” جهت مطالعه حاضران گفت: این کتاب نوشته یک دیپلمات ژاپنی در توصیف ژاپن است اما پس از مطالعه آن احساس می‌کنی که درباره تهران صحبت می‌کند و دلیل این شباهت همان شباهت مدنیت است.

بهشتی با اشاره به تحولات به وجود اماده بعد از جنگ جهانی دوم در ژاپن گفت: بعد از این جنگ، موج عظیم مهاجرت از روستا به شهرها در ژاپن اتفاق افتاد که نمونه آن در سال ۱۳۴۲ و با اجرای قانون اصلاح اراضی در ایران رخ داد.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور با تاکید بر اینکه شیوه بروز مدنیت در ایران از نیمه دوم دهه ۷۰ روند مثبتی داشته است گفت: در حال حاضر بیش از ۷۰ درصد جمعیت کشور شهرنشین هستند.

بهشتی با بیان اینکه از سال ۹۵ مدنیت در ایران وارد فاز نوینی شده است گفت: تا ۱۰ الی ۱۵ سال آینده می‌توانیم شاهد باشیم که مدنیت در ایران به‌طور کامل و جامع وجود دارد.

او با اشاره به مطالعات انجام شده پیرامون پیاده‌روهای تهران در سازمان شهرداری تهران در چندسال گذشته اضافه کرد: نتیجه این مطالعه پس از دو سال منجر به بازسازی پیاده‌روهای خیابان ولیعصر تهران شد و امروز پیاده‌رویی در تهران نیست که منتظر بازسازی باشد.

بهشتی با اعلام اینکه زمانی مدنیت دچار شرایطی بدی می‌شود که جامعه به زنده بودن اکتفا کند گفت: خوشبختانه امروز شاهد هستیم که مردم به‌دنبال زندگی کردن هستند و نه زنده بودن که این خود نشان از پیشرفت مدنیت است.

او با اعلام اینکه ایران در کمربند بیابانی واقع شده است گفت: ایران طی ۱۰ تا ۱۵ سال آینده ایران در شرایط بحرانی قرار می‌گیرد و با مواردی نظیر خشکسالی و کمبود آب مواجه می‌شود.

رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور گفت: شرایط کشور ایران نسبت به سایر کشورهای کمربند بیابانی بهتر است زیرا در تقاطع کمربند بیابانی و کمربند کوهستانی آلپ قرار دارد.

او با اعلام اینکه ایجاد خشکسالی و کمبود آب می‌تواند سبب مهاجرت ساکنان استان‌های کویری مانند یزد، اصفهان و کرمان به مناطق دیگر کشور شود گفت: سواحل دریای خزر و خلیج فارس موقعیتی مناسبی برای مهاجرت ساکنان شهرهای بیابانی را دارند.

بهشتی با بیان اینکه برخی افراد علل ناموفق بودن توسعه شهرها را رشد بی‌رویه آنان می‌دانند  گفت: رشد بی‌رویه به‌معنای رشد بی‌برنامه است در صورتی‌که رشد شهرهای ما برنامه دارد اما مشکل این است که برنامه‌ها درست اجرا نمی‌شوند.

تلاش برای احیای دو میراث طبیعی رشت

محقق و پژوهشگر حوزه شهرسازی کشور نیز در این همایش با بیان اینکه رشت همواره نخستین رخدادهای کشور را تجربه کرده است گفت: رویکرد و نگاه ما به شهر می‌تواند در پیشرفت و توسعه شهر نقش داشته باشد.

ترانه یلدا با بیان اینکه بی‌توجهی به بافت‌های قدیمی از زمان رواج مدرنیزم شروع شده است گفت: بسیاری از بافت‌های قدیمی برای ساختن ساختمان‌های جدید خراب شدند.

این محقق و پژوهشگر حوزه شهرسازی با تاکید بر اینکه در گذشته روح مدنیت در بناهای ناریخی رشت وجود داشت گفت: گرایش مردم به غرب‌گرایی و تفکر و فرهنگ اروپایی بعد از جنگ جهانی دوم از علل دست‌کم گرفتن میراث فرهنگی است.

او با اشاره به بی‌توجهی دولت‌ها نسبت به مسائل تاریخی و باستانی گفت: عدم ارائه تسهیلات مناسب جهت حفظ و مرمت اثار باستانی از مشکلات موجود در این زمینه است و دولتمردان بدانند اگر به فرهنگ خودمان برنگردیم بازنده‌ایم.

این محقق و پژوهشگر حوزه شهرسازی با بیان اینکه در رشت شوق پرداختن به مرمت آثار باستانی وجود ندارد گفت: زرجوب و گوهررود دو میراث طبیعی رشت و گیلان است که باید احیاء و حفاظت شوند.

عدم توجه به بافت‌های تاریخی از مشکلات جهان سوم است

رئیس دانشکده هنر دانشگاه گیلان نیز در این همایش گفت: حفاظت و احیاء بناهای تاریخی از معضلاتی است که امروزه در شهرهای بزرگ با آن درگیر هستیم.

نور الدین عظیمی با اشاره به اقدامات کشورهای پیشرفته در راستای حراست از بافت‌های تاریخی گفت: اهمیت ندادن به بافت‌های تاریخی از مشکلات جهان سوم است.

او با اشاره یه ویژگی بافت‌های تاریخی تاکید کرد: نوع مصالح مصرف شده در ساخت آنان از ویژگی های مهم این بناهاست که با ساختمان های امروزی قابل مقایسه نیست.

رئیس دانشکده هنر دانشگاه گیلان با اشاره به اهمیت بناهای تاریخی گفت: این بناها یادآور تمدن گذشته است و به عنوان مراکز گردشگری قابل بهره‌برداری هستند.