شهردار رشت در مراسم روز شهرسازی در دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان:
فرهنگ از شهرسازی مجزا نیست و بزرگ‌ترین شهرسازان مردم هستند

رشت رویایی- مراسم بزرگداشت روز شهرسازی در دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان برگزار شد.

در این همایش دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم ضمن تبریک به مناسبت روز شهرسازی به ارائه توضیحاتی در خصوص پروژه بازآفرینی پرداخت و گفت: امروز از مدنیت یک شهر و بحث اجتماعی آن به صورت گذرا عبور می‌شود در صورتی که باید در لحظه‌به‌لحظه پروسه‌ها و پروژه‌ها مقوله‌های اجتماعی شهر مد نظر قرار گیرد. شهر بدون مباحث فرهنگی و اجتماعی بی‌معنا است.

شهردار رشت با بیان اینکه شناخت فلسفه شهرسازی از ارکان اصلی توسعه است افزود: عمده اقلیتی که با برخی پروژه‌های توسعه‌ای مخالفت می‌کنند ریشه‌هایش به طور قطع به نوع تفکر فرهنگی بر می‌گردد. تفکر رو به رشد چنین مخالفتی نخواهد کرد.

مراسم روز شهرسازی در دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان

او با اشاره به پارامترهای مختص هر منطقه جغرافیایی گفت: هر پروژه‌ای در جغرافیایی خاص معنا دارد. قاعدتاً باید پارامترهایی مثل اقلیم، فرهنگ، نسبت جمعیت به مساحت و مواردی دیگر را در نظر بگیریم تا به مدل توسعه پایدار برسیم.

دکتر ثابت‌قدم با تاکید بر نقش مردم در مقبولیت یک طرح گفت: اگر می‌خواهید به یک اجرای قابل قبول حداکثری دست یابید باید در گام اول مردم را در نظر بگیرید. البته نه اینکه به صورت لحظه‌ای به مردم توجه کنید بلکه باید مردم را در طول زمان ببینید و اگر مردم بدانند در انتهای یک پروژه چه اتفاقی خواهد افتاد و چه دستاوردهایی خواهد داشت اکثریت به سمت توسعه خواهند آمد اما در صورتیکه مردم را به صورت لحظه‌ای ببینید ممکن است وضع موجود را به تغییر ترجیح بدهند.

شهردار رشت بحث عوام فهم بودن شهرسازی و هنر در پروژه بازآفرینی را یک مقوله مستتر دانست و گفت: هنر یک کالای تزیینی و لوکس نیست و باید در سبد زندگی خانواده‌ها نقش داشته باشد.

مسائل فرهنگی و هنری تدریجی است نه تزریقی

وی با بیان اینکه فرهنگ تدریجی است نه تزریقی، تصریح کرد: می‌توان تدریجی بودن آن را تسریع کرد.

دکتر سید محمدعلی ثابت‌قدم با تاکید بر جامعه شناسی و روانشناسی گفت: این شرط لازم است و باید بدانیم در کدام جامعه در مورد چه چیزی صحبت می‌کنیم. عموماً افرادی که به محیط تسلط تاریخی دارند می‌توانند در مقیاس خودشان مسئولیت را بپذیرند که البته در حوزه مدیریت شهری گاهی این موضوع رعایت نمی‌شود. موضوع شناخت از محیط شاید یک واژه عمومی باشد اما ریشه علمی هم دارد.

شهردار رشت شناخت فلسفی از هنر را موضوع مهم بعدی دانست و افزود: باید فلسفه هنری که می‌خواهیم در شهر اجرا شود را بدانیم.

نگاه خلاقانه چارچوب پذیر نیست / بازآفرینی میان بر کارآفرینی فارغ‌التحصیلان است

او با بیان اینکه رشت در میان ۱۸ شهر خلاق خوراک‌شناسی یونسکو در جهان قرار دارد خاطر نشان کرد: نگاه خلاقانه چارچوب پذیر نیست و باید بدانیم خلاقیت در این شهر چارچوب پذیر است یا خیر. اگر شهرسازی را صرفاً مهندسی ببینیم پس خلاقیت کجاست؟

دکتر ثابت‌قدم بر ضرورت اتصال فارغ‌التحصیلان به محیط کسب و کار تاکید کرد و گفت: تا امروز نتوانسته‌ایم چنین زمینه‌ای را در این شهر ایجاد کنیم. حتی دفتر ارتباط دانشگاه با صنعت یا کارآفرینی هم نگاهشان به حوزه صنعت و سخت‌افزار است در حالیکه هنر اصلی‌ترین موضوع است و انسان‌ها با هنر زندگی می‌کنند. بازآفرینی میانبر این کار است.

شهردار رشت با اشاره به پروژه‌های توسعه محور، مردم را کمترین معترضین در آغاز یک پروژه و بیشترین موافقین در پایان آن دانست و گفت: عموماً به دنبال تغییرات نمی‌رویم و حتی گاهی از سوی برخی مسئولین موانع زیادتری سر راه قرار می‌گیرد.

او از آمادگی شهرداری برای برگزاری کارگاه‌های آموزشی در کنار پروژه‌های شهری خبر داد و گفت: به منظور عوام فهم کردن موضوعات، اقدام به برگزاری این کارگاه‌ها ضروری است که تنها مختص حوزه شهرسازی هم نیست و تمام شاخه‌های هنری می‌تواند نقش داشته باشد.

ضرورت افزایش عمق مطالعات جهت مشارکت بیشتر دانشگاهیان و دانشجویان در پروژه‌های شهری

سید محمدعلی ثابت‌قدم بر ضرورت افزایش عمق مطالعات نیز تاکید کرد و گفت: پیشنهاد می‌کنم توجه دانشجویان به یک حوزه جغرافیایی مثلاً رشت باشد و عمق مطالعات بیشتر شود تا شاهد از هم گسستگی پژوهش‌ها نباشیم و از ظرفیت دانشگاه به نحو مطلوب‌تری در مدیریت شهری استفاده کنیم.

شهردار رشت پیوستگی بیشتر پژوهش‌ها را عاملی در جهت مشارکت بیشتر دانشگاهیان و دانشجویان در پروژه‌های شهری دانست و گفت: هرچقدر از هنرمندی و شهرسازی دور شویم نقشمان در جامعه تقلیل می‌یابد. وی همچنین اعتمادسازی محلی در اجرای پروژه‌ها را امری ضروری دانست.

مراسم روز شهرسازی در دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان

دکتر ثابت‌قدم در ادامه اشاره‌ای به سیر تحول تاریخی رشت داشت و پس از آن عملکرد شهرداری رشت در حوزه‌های مختلف را مرور کرد.

او افزود: برند سازی رشت نیز در سه حوزه انسانی، کالبدی و جشنواره محور در حال اجرا است.

رشت یکی از ۱۸ شهر خلاق خوراک‌شناسی جهان است

شهردار رشت همچنین به ارائه آماری از شهرهای خلاق یونسکو پرداخت و گفت: ۱۱۶ شهر در ۷ شاخه در این شبکه عضو هستند و رشت به عنوان یکی از ۱۸ شهر خلاق خوراک‌شناسی دنیا شناخته می‌شود.

فرهنگ از شهرسازی مجزا نیست و بزرگ‌ترین شهرسازان مردم هستند

ثابت‌قدم در پایان صحبت‌های خود خاطر نشان کرد: فرهنگ هیچ‌وقت از شهرسازی مجزا نیست و بزرگ‌ترین شهرسازان مردم هستند؛ اگر مردم بخواهند و شما بتوانید.

گستره طرح بازآفرینی ۱۵ ساله است / بارسلونا الگوی رشت در این طرح است

دکتر محمدرضا قانعی، سرپرست طرح بازآفرینی هویت فرهنگی تاریخی رشت، نیز به ارائه توضیحات مفصلی در خصوص پروژه بازآفرینی رشت پرداخت و گفت: ۱۵ شهر برای تهیه و اجرای سند بازآفرینی به صورت پایلوت انتخاب شده بودند اما رشت اولین شهری بود که بخش‌هایی از این تفکر را پیاده کرد.

او با اعلام اینکه اولین سند بازآفرینی در رشت تهیه خواهد شد افزود: می‌رشت، امی رشت و شیمی رشت سه گام این پروژه به شمار می‌رود.

مراسم روز شهرسازی در دانشکده هنر و معماری دانشگاه گیلان

قانعی گفت: به جز تعریف یک سری از پروژه‌های کالبدی به دنبال یک خواست اجتماعی هستیم تا ضمن مشارکت مردم به شهری با کیفیت برسیم.

سرپرست طرح بازآفرینی هویت فرهنگی تاریخی رشت گستره طرح بازآفرینی را ۱۵ ساله عنوان کرد و گفت: در گام اول که با عنوان می‌رشت شناخته می‌شود تا سال ۱۳۹۸ به دنبال آن هستیم که به خواسته‌های شهروندان پاسخ بدهیم. در گام دوم که با امی رشت شناخته می‌شود از سال ۱۳۹۸ تا سال ۱۴۰۴ به دنبال ایفای نقش ملی رشت خواهیم بود و در گام سوم که با شیمی رشت شناخته می‌شود از سال ۱۴۰۴ تا سال ۱۴۱۰ به دنبال نقش بین‌المللی رشت خواهیم بود.

او الگوی رشت در این طرح را شهر بارسلونا معرفی کرد و در ادامه گفت: شعار “رشت، فرهنگ شهر” می‌تواند رشت را به برندی بین‌المللی تبدیل کند. رشت در گذشته هم به نوعی یک گام از لحاظ فرهنگی پیش بوده است.

محمدرضا قانعی با بیان اینکه ساختمان تاریخی شهرداری رشت به موزه هنرهای معاصر تبدیل خواهد شد تصریح کرد: استان گیلان و شهر رشت سهم بالایی در تعداد هنرمندان معاصر دارد.

سرپرست طرح بازآفرینی هویت فرهنگی تاریخی رشت همچنین به وجه تمایز این طرح اشاره داشت و در بخش دیگری از سخنانش به ارائه تعاریفی از ساختار طرح پرداخت.

او راه‌اندازی تالار گفتمان شهر و تالار گفتمان هنر معاصر را ضروری دانست و گفت: گام اول طرح بازآفرینی هنوز به پایان نرسیده است و پس از آن در گام دوم به دنبال ساماندهی اطراف حرم مطهر خواهر امام رضا (ع) و آرام‌سازی برخی محدوده‌ها خواهیم بود. در گام سوم نیز راه‌اندازی خانه گفتمان شهر سالم و ساماندهی کالبدی محله صف سر را پیگیری خواهیم کرد.

محمدرضا قانعی با بیان اینکه اگر پاک‌سازی تالاب عینک انجام شود رشت المانی را خواهد داشت که ضمن طبیعی بودن فوائد گردشگری و فرهنگی را به دنبال دارد و در ایران بی‌همتا خواهد بود.

سرپرست طرح بازآفرینی هویت فرهنگی تاریخی رشت مشارکت اجتماعی، بهبود شرایط محیط زیست، تاب‌آوری شهری، کاهش بحران هویت شهری، عدالت فضایی کارکردی و کارامدی نظام جابجایی را از دستاوردهای قابل پیش‌بینی این طرح معرفی کرد که ترویج پیاده مداری، تبدیل رشت به یکی از مقاصد اصلی گردشگری و تقویت نشاط شهری را هم می‌تواند در پی داشته باشد.

در پایان مراسم بخش تقدیر و اهدای لوح یادبود برگزار شد و از سید محمد علی ثابت قدم شهردار رشت، محمدرضا قانعی سرپرست طرح بازآفرینی هویت فرهنگی تاریخی رشت، روبرت واهانیان پژوهشگر تاریخ رشت و دکتر حسن احمدی استادیار گروه شهرسازی دانشگاه گیلان تقدیر به عمل آمد.

نظرات

اولین دیدگاه این مطلب را ثبت کنید

آگاه‌سازی از
680

wpDiscuz